SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Jarosław Bińczyk, Fot. Piotr Sumara, 31 sierpnia 2022

Mistrzostwa świata 2022. Polska zagra z Tunezją o ćwierćfinał

Przeciwnikiem Polski w 1/8 finału mistrzostw Europy będzie Tunezja. Zwycięzca zmierzy się z lepszym z pary USA - Turcja.

Reprezentacja Polski zakończyła rozgrywki w grupie C na pierwszym miejscu, dzięki pokonaniu we wtorek USA 3:1. Już wtedy było bardzo prawdopodobne, że do rewanżu może dojść w ćwierćfinale. Ale wcześniej oba zespoły czekały na przeciwników w 1/8. O godzinie 17:30 w katowickim Spodku Serbia pokonała Tunezję 3:0, choć w pierwszym secie miała kłopoty i zwyciężyła 29:27. W dwóch kolejnych emocji już nie było, dlatego stało się jasne, że to zespół z Afryki został sklasyfikowany na 16. pozycji i zmierzy się z rozstawioną z nr. 1 Polską. Spotkanie zostanie rozegrane w niedzielę 4 września o godzinie 21 w Gliwicach.

Ostatnio raz Biało-czerwoni zmierzyli się z Tunezją w 2019 roku - w Pucharze Świata i turnieju kwalifikacyjny  do igrzysk olimpijskich w Tokio. Oba spotkania wygrali po 3:0. W historii rywalizacji polsko-tunezyjskiej nasza drużyna nigdy nie przegrała. Raz - w 2002 roku - pojedynek zakończył się remisem 2:2, ale był to sparing przed mistrzostwami świata w Argentynie. Dwa lata później obie drużyny zagrały z sobą w Memoriale Wagnera, a następnie na igrzyskach w Atenach - padły wtedy wyniki po 3:1 i były to ostatnie sety stracone przez reprezentację Polski z tym rywalem. W mistrzostwach świata z Tunezją zmierzymy się drugi raz - w 2006 roku w Hammamatsu było 3:0 dla Polski. 

W trwającym mundialu Tunezja najpierw pokonała Portoryko 3:0, by następnie przegrać po 0:3 z Ukrainą i Serbią. Warto dodać, że w Tunezyjczycy przylecieli do Polski bez swojego najlepszego zawodnika Wassima Ben Tary, który stara się o polską licencję i po dwuletniej karencji chce grać w naszej reprezentacji. 

Jeśli Polska pokona Tunezję, trafi w ćwierćfinale na zwycięzcę rywalizacji USA i Turcji. W pozostałych parach 1/8 zmierzą się: (w Lublanie) Słowenia z Niemcami, Włochy z Kubą, Francja z Japonią i Holandia z Ukrainą, (w Gliwicach), Polska z Tunezją, USA z Turcją, Serbia z Argentyną i Brazylia z Iranem, . Mecze zaplanowane są od 3 do 6 września.

Combined ranking

Polską Siatkówkę wspierają

 

  • 28
  • 5
  • 10
  • 2
  • 3