SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP, FIVB, 9 czerwca 2022

Plaże w Wiecznym Mieście gotowe na mistrzostwa świata

Boiska w Wiecznym Mieście są gotowe. Korty na Foro Italico mogą już przyjmować uczestników mistrzostw świata w siatkówce plażowej. W piątek w pierwszum dniu czempionatu rozegranych zostanie 36 meczów, a w sumie do 19 czerwca zobaczymy w sumie 216 spotkań. W rywalizacji zobaczymy trzy polskie pary. Będą to Kinga Wojtasik/Katarzyna Kociołek, Michał Bryl/Bartosz Łosiak i Piotr Kantor/Maciej Rudol (Polska)

Fajnie się gra na Foro Italico. Dookoła boisk jest pełni zieleni. Otoczenie jest przyjemne dla grających i widzów. Turniej może być bardzo ciekawy, szczególnie w konkurencji mężczyzn. Czołówką tworzy ponad dziesięć par, zdolnych do zajęcia miejsc na podium – mówi trener Grzegorz Klimek.

Z polskim szkoleniowcem zgadza się Mariusz Prudel, który w 2011 roku w Rzymie z Grzegorzem Fijałkiem wywalczył w MŚ piąte miejsce. W ćwierćfinale Polacy przegrali z obrońcami tytułu Niemcami Brinkiem i Reckermannem. – Na pewno jest to cudowne miejsce do grania, sama przyjemność choć bywa bardzo gorąco. Faworytów jest dużo, co najmniej dziesięć par. Na pewno w czołówce światowej są polskie pary i mamy prawo liczyć na ich dobry występ – mówi Mariusz Prudel, który obecnie przebywa w Holandii w roli trenera, gdzie rozgrywane są ME U22.

Pierwsze oficjalne mistrzostwa świata w siatkówce plażowej odbyły się w 1997 roku w Los Angeles i od tego czasu rozgrywane są co dwa lata. W latach 1987-1996 w Rio de Janeiro odbyło się dziesięć czempionatów nieoficjalnych. W 1996 roku siatkówka plażowa znalazła się w programie igrzysk olimpijskich. Według badań amerykańskich w latach 90. dwudziestego wieku właśnie siatkówka plażowa oraz kolarstwo górskie były najprężniej rozwijającymi się dyscyplinami sportu na świecie.

48 par kobiecych oraz męskich zostało podzielonych na 12 grup po cztery duety w każdej. Po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy oraz cztery najlepsze duety z trzecich miejsc awansują do fazy play off. Pozostałe osiem drużyn z trzecich pozycji zagra rundę o prawo dalszego uczestnictwa w turnieju. Na placu boju w drabine pucharowej zostaną po 32 duety. W całym c zempionacie rozegranych zostanie 216 meczów. Poprzednie MŚ w Rzymie zostały rozegrane w 2011 roku, a ich areną było Foro Italico.

Tam o medale czempionatu globu walczono w 2011 roku. Na najwyższym stopniu podium stanęły dwie pary brazylijskie - Juliana Felisberta/Larissa França oraz Emanuel Rego/Alison Cerutti. Włosi nie mieli wówczas mocnych par. Teraz mogą liczyć na medale. W rozegranym od 1 do 5 czerwca w Jurmale Beach Pro Tour Elite16 triumfowali Paolo Nicolai/Samuele Cottafava, którzy po złoty medal przebijali się z kwalifikacji. Ich wygrana na Łotwie nie stanowi dla trenera Klimka sensacji. – Są bardzo mocni, a przy tym mieli trochę szczęścia. Przegrywali 0:1 oraz 17:20. Zdobyli dużo punktów i teraz w rankingach będą parą topową – podkreśla polski szkoleniowiec .

Zmienili się rywale w grupie Michała Bryla i Bartosza Łosiaka. Para Paul Arkan/Samuel Essilfie (Ghana) nie przyleciała do Rzymu. Zastąpili ich z listy rezerwowej Holendrzy Christiaan Varenhorst/Steven Van De Velde.

Polskie pary wylosowały następujące rywalki i rywali
Kobiety
Kinga Wojtasik/Katarzyna Kociołek (Polska)
Claudia Scampoli/Margherita Bianchin (Włochy)
Karla Borger/Julia Sude (Niemcy)
Gaudencia Makokha/Brackcides Khadambi (Kenia)

Mężczyzźni
Michał Bryl/Bartosz Łosiak (Polska)
Daniele Lupo/Alex Ranghieri (Włochy)
Samuel Schachter/Daniel Dearing (Kanada)
Christiaan Varenhorst/Steven van de Velde (Holandia)

Piotr Kantor/Maciej Rudol (Polska)
Robin Seidl/Philipp Waller (Austria)
Marco i Esteban Grimalt (Chile)
Windisch/DelCorso (Włochy)

Szczegóły: https://en.volleyballworld.com/beachvolleyball/competitions/beach-volleyball-world-championships-rome-2022/schedule/  • 3
  • 1
  • 16
  • 0
  • 0