SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Anna Daniluk, 24 lutego 2023

Sebastian Pawlik trenerem reprezentacji U19

Sebastian Pawlik został wybrany na nowego trenera reprezentacji Polski U19 mężczyzn, czyli młodych siatkarzy z roczników 2005 i 2006. Dla Pawlika będzie to powrót do siatkówki młodzieżowej na poziomie reprezentacyjnym.

- Jest to trener bardzo doświadczony, który pracował nie tylko ze złotym rocznikiem 1997, ale również z kadrą seniorską. Myślę, że jest w stanie przekazać swoją wiedzę i doświadczenie kolejnym siatkarskim pokoleniom – tak scharakteryzował nowego szkoleniowca Stanisław Majkowski, Zastępca Dyrektora Pionu Szkolenia ds. siatkówki halowej i Kierownik Wyszkolenia w PZPS - Chłopaki z rocznika 2005 i 2006 potrzebują troszkę wsparcia i takiego dobrego przewodnictwa, które pomoże im walczyć o najwyższe cele. Myślę, że jest to najlepsza osoba jaka dziś mogłaby pełnić tę funkcję.

Sebastian Pawlik od września 2020 roku, pełni funkcję Trenera Głównego w SMS PZPS Spała. We wcześniejszych latach był trenerem słynnego rocznika 1997, z którym wygrał wszystko, co było do wygrania. Tamta pamiętna reprezentacja zgromadziła w swoim dorobku złoto mistrzostw Europy kadetów (2015), mistrzostwo świata kadetów (2015), mistrzostwo Europy juniorów (2016) i mistrzostwo świata juniorów (2017), zanotowała serię blisko 50 wygranych meczów, a w jej skład wchodzili między innymi Tomasz Fornal, Jakub Kochanowski i Bartosz Kwolek, którzy od lat stanowią trzon seniorskiej reprezentacji. Szkoleniowiec miał też okazję szlifować swój warsztat pod okiem Vitala Heynena, którego był asystentem. W ostatnim sezonie wspierał trenera Macieja Bartodziejskiego, po którym przejął obecną kadrę U19.  

- Rzeczywiście jest to dla mnie powrót po kilku latach na stanowisko pierwszego trenera młodzieżowej reprezentacji, ale muszę przyznać, że praca, którą wykonujemy na co dzień w szkole nie różni się wiele od tej, podczas kadry – przyznał Sebastian Pawlik, trener roczników 2005 i 2006Na pewno możliwość prowadzenia drużyny narodowej to dodatkowy zaszczyt i emocje podczas międzynarodowej rywalizacji, za którymi trochę zdążyłem się stęsknić.

Dla Pawlika będzie to kontynuacja prac z tą grupą chłopaków - Sebastian Pawlik w wakacje ubiegłego roku objął grupę rocznika 2005 i 2006. Większość tych chłopców prowadził w rozgrywkach TAURON 1.Ligi w ramach SMS PZPS Spała. Jest za nich odpowiedzialny i niejako, by kontynuować swoją misję w sezonie reprezentacyjnym, otrzymał od nas możliwość poprowadzenia tej grupy w rozgrywkach młodzieżowych – zdradził Krzysztof Felczak, dyrektor Pionu Szkolenia.

W tym roku przed kadrą U19 występ w EYOF. Wciąż niepewna jest jej przyszłość w mistrzostwach świata - Dla grupy 2005 i 2006 celem na ten sezon jest dobry wynik w EYOF, czyli Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy. Niestety tej reprezentacji nie udało się zakwalifikować z ubiegłorocznych mistrzostw Europy na mistrzostwa świata. Cały czas czekamy na decyzję FIVB – kontynuuje dyrektor
Pionu.

Potencjalnie reprezentacja Polski U19 ma szansę na dziką kartę. Mówi się też o poszerzeniu liczby uczestników czempionatu – EYOF jest ważnym i mocnym turniejem, bo tam gra tylko najlepsza ósemka ME. Kwestie rozszerzenia mistrzostw świata do 24 drużyn, są możliwe, ale to już nie zależy od nas – przyznał Sebastian Pawlik.

Zapytany o największe zalety pracy z młodzieżą powiedział - To jak szybki i duży jest postęp. Tego nie widać w seniorskiej siatkówce, bo zawodnicy są już ukształtowani i posiadają umiejętności na najwyższym poziomie. W kadrach młodzieżowych, bardzo motywujące jest widzieć jak zawodnik z tygodnia na tydzień czy miesiąca na miesiąc staje się lepszą wersją siebie.

Jest też druga strona medalu, czyli ogromna odpowiedzialność za adeptów i zaszczepienie w nich siatkarskich nawyków -  Trudność jest taka, że nie ma aż tak dużej świadomości jak u starszych. Trzeba uczyć chłopaków świadomego trenowania i świadomego grania, bo to często się dzieje, że gra się na samych emocjach. Trzeba jednak umieć panować nad bodźcami i grać z głową – zakończył szkoleniowiec.  

Reprezentacja U19 zgrupowanie rozpocznie 7 czerwca w Zakopanem. W dniach 23-30 lipca będzie rywalizować w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy, który zagrany zostanie w Mariborze w Słowenii. Mistrzostwa świata zaplanowane są w dniach 4-13 sierpnia w San Juan w Argentynie. Na ten moment Polacy nie mają kwalifikacji na czempionat.

  • 1
  • 0
  • 13
  • 0
  • 1