SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/plugins/content/rrrvotes/rrrvotes.php on line 40

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/plugins/content/rrrvotes/rrrvotes.php on line 40

Janusz Uznański - Rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, 10 lipca 2021

Posiedzenie Rady Związku

W sobotę, w Krakowie odbyło się posiedzenie Rady Związku – organu doradczego Polskiego Związku Piłki Siatkowej złożonego z Prezesów Związków Wojewódzkich, któremu przewodniczy Prezes PZPS.

Prezes PZPS, Jacek Kasprzyk przedstawił gremium informację o stanie finansowym PZPS za rok 2020, która implikowała wiele komplikacji związanych z walką z pandemią koronawirusa. PZPS dostrzegając powagę sytuacji podejmował szereg działań wspierających kluby i środowisko. Łączna kwota zaangażowania PZPS przekroczyła  dwa miliony złotych.  Rozegranie w Polsce spotkań towarzyskich reprezentacji narodowych, przeprowadzenie kompletu finałów rozgrywek młodzieżowych o Mistrzostwo Polski, jak i w siatkówce plażowej, mimo obostrzeń związanych z COVID-19 i bez publiczności pozwoliło na wywiązanie się z większości zobowiązań sponsorskich. Naturalnie, nieodzowna był przychylność partnerów Polskiej Siatkówki, którzy wykazali się wyrozumiałością. Dzięki temu sytuacja finansowa PZPS jest stabilna. Długi czas procesu rozliczania poprzedniego roku sprawiły, że po zmianie przez ministra finansów przepisów dotyczących sprawozdania finansowego (wydłużenie terminu składania) Zarząd PZPS zdecydował o przesunięciu Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego z czerwca na wrzesień.

Prezesi struktur wojewódzkich zwrócili też uwagę, że ze względu na ustawy związane z COVID-19, dotyczące przedłużenia kadencji polskich związków sportowych, w przypadku niektórych WZPS (które dokonały wyborów w roku 2020) czas trwania ważności mandatów ich Delegatów na Walne Zgromadzenia PZPS nie jest spójny z okresem trwania mandatów Delegatów z WZPS wybranych w roku 2021 i kadencją przyszłych władz PZPS. Zarekomendowano, by ten niewątpliwy problem poddać ocenie prawników i ewentualnie rozwiązać go poprzez odpowiednie zmiany w statutach PZPS, jak i WZPS. Zgodnie stwierdzono, że obecny statut Polskiego Związku Piłki Siatkowej wymaga również innych korekt, będących wynikiem zmian w ustawach o sporcie i stowarzyszeniach.

Szefowie WZPS żywo interesowali się przygotowaniami do wrześniowych CEV Mistrzostw Europy Mężczyzn 2021, które odbędą się w Polsce, Czechach, Estonii i Finlandii. Prezes Jacek Kasprzyk poinformował, że dzięki rządowemu wsparciu PZPS mógł opłacić licencję na rzecz Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej, co ma istotny wpływ na wysokość kosztów ponoszonych przez PZPS.

Decyzja Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, była dla nas kluczową w działaniach organizacyjnych związanych z turniejem, za co Panu Premierowi, jako środowisko jesteśmy bardzo wdzięczni. Drugim bardzo ważnym elementem wsparcia są środki z Miast-Gospodarzy na działania promocyjne. Wielka wdzięczność dla samorządów Krakowa, Gdańska i Katowic. Naturalnie nadal czynimy starania by pozyskać kolejne środki na organizację i promocję turnieju, który będzie najważniejszym wydarzeniem siatkarskim w Polsce w roku 2021 – podkreślił Jacek Kasprzyk, Prezes Związku.

Wiele czasu poświęcono także Siatkarskim Ośrodkom Szkolnym. To program, który od czasu jego uruchomienia w roku potroił wszystkie swoje bilanse. Obecnie w S.O.S. siatkarką edukację pobiera ponad 9000 dziewcząt i chłopców, w 203 szkołach, w 569 klasach, pod opieką 471 nauczycieli, 32 fizjoterapeutów, 16 lekarzy. Prezesi WZPS zwrócili uwagę na potrzebę ściślejszej koordynacji kalendarzy rozgrywek wojewódzkich, młodzieżowych i S.O.S. oraz wyłaniania kadr realizujących program.

Podjęto też wątki związane ze zmianami w rozgrywkach II ligi mężczyzn, ewentualnymi zagrożeniami wynikającymi z zaostrzeniem regulacji COVID-owych, wizerunkowymi środowiska oraz potrzebą bieżącej wymiany informacji.

  • 5
  • 3
  • 19
  • 0
  • 0