SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Przemysław Śmiałkowski - Olimpiady Specjalne Polska, 27 października 2015

Tegorocznej prezentacji składu ZAKSY na najbliższy sezon towarzyszył specjalny mecz – mecz charytatywny z udziałem gwiazd gwiazd na rzecz Olimpiad Specjalnych Polska.

Tegorocznej prezentacji składu ZAKSY na najbliższy sezon towarzyszył specjalny mecz – mecz charytatywny z udziałem gwiazd gwiazd na rzecz Olimpiad Specjalnych Polska.

Kibice zgromadzeni w Hali Azoty mieli wyjątkową okazję obejrzenia konfrontacji trenerów Ferdinanda de Giorgi oraz Waldemara Wspaniałego, którzy stanęli po przeciwnych stronach siatki. W składzie drużyn prowadzonych przez obydwu szkoleniowców nie zabrakło obecnych, a także byłych zawodników ZAKSY oraz legendarnego Mostostalu.

Podczas wydarzenia zobaczyliśmy znakomitych siatkarzy: Benjamina Toniuttiego, oraz powracających z Mistrzostw Europy Kevina Tillie, Rafała Buszka, Dawida Konarskiego, Sama Deroo oraz Pawła Zatorskiego.

Razem z zawodnikami na parkiecie pojawili się siatkarze Olimpiad Specjalnych Polska. Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną po raz kolejny udowodnili, że w niczym nie ustępują pełnosprawnym siatkarzom, a swoją determinacją i wolą zwycięstwa mogą dawać przykład nam wszystkim. 

– Siatkówka to chyba najtrudniejszy sport zespołowy. Stanowi wyzwanie nawet dla ludzi bez niepełnosprawności intelektualnej, dlatego jestem pod wrażeniem gry i zaangażowania zawodników Olimpiad Specjalnych, którzy dobrze radzą sobie w tej dyscyplinie. Widzę w nich ogromny zapał do gry, który przydałby się niejednemu zawodowemu siatkarzowi. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych i ich partnerzy pokazują, jak łamać bariery – powiedział Sebastian Świderski, Prezes zarządu ZAKSY oraz ambasador Olimpiad Specjalnych Polska.

Sukcesy polskich siatkarzy w ostatnich latach przyczyniły się do wzrostu popularności tej dyscypliny także w Olimpiadach Specjalnych. Co ciekawe, siatkówka w Olimpiadach Specjalnych Polska jest rozgrywana w formule tzw. sportów zunifikowanych. Polega ona na połączeniu w jednej drużynie zawodników niepełnosprawnych intelektualnie oraz pełnosprawnych (tzw. partnerów).  Pełnosprawni partnerzy to osoby, które zdecydowały się przyjść do klubu Olimpiad Specjalnych w swojej okolicy i na równi z innymi zawodnikami trenować i rywalizować w turniejach. Dla wielu z nich to forma relaksu i sposób na poprawę własnej kondycji fizycznej. Jednak ich obecność i zaangażowanie ma ogromne znaczenie dla społecznej integracji i akceptacji osób niepełnosprawnych intelektualnie.

– Dzięki sportom zunifikowanym zarówno pełno - i niepełnosprawni zawodnicy uczą się wzajemnie współpracować i lepiej rozumieć, także poza boiskiem czy parkietem. Ma to ogromny wymiar terapeutyczny i integracyjny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dla nich możliwość pokazania i trenowania własnych umiejętności w środowisku osób pełnosprawnych, świadomość przynależności i tworzenia z nimi jednej drużyny ma ogromne znaczenie. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do ponad 500 Klubów Sportowych Olimpiad Specjalnych na terenie całego kraju - mamy wolne miejsca w drużynach siatkarskich, piłkarskich i koszykarskich – podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

 

 Jak w praktyce wyglądają zawody Olimpiad Specjalnych kibice w województwie opolskim będą mogli przekonać się już za nieco ponad miesiąc. Od 4 do 6 grudnia w Głuchołazach odbędzie się Makroregionalny Turniej Piłki Siatkowej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych. Weźmie w nim udział ponad 120 zawodników z całego kraju, którzy będą rywalizować pod okiem 20 trenerów. Turniej rozpocznie się w piątek 4 grudnia wyjątkowym meczem gwiazd siatkówki, w którym udział już zapowiedzieli między innymi Paweł Papke i Sebastian Świderski!

Partnerem Olimpiad Specjalnych jest Europejskie Centrum Odszkodowań S.A. (EuCO), lider rynku odszkodowań w Europie Środkowo-Wschodniej.

Olimpiady Specjalne są światowym ruchem sportowym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to 17,5 tysiąca zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 7,5 tysiąca wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in. wybitni siatkarze Paweł Papke (prezes PZPS), Sebastian Świderski (prezes ZAKSY), a także Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow. Olimpiady Specjalne Polska są także objęte patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.