SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Janusz Uznański - Rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, 31 października 2016

W poniedziałek na krakowskim cmentarzu w Batowicach pożegnaliśmy Jerzego Szymczyka byłego, znakomitego reprezentanta Polski, olimpijczyka, medalistę Pucharu Świata 1965, mistrzostw Europy z 1967 roku.

W poniedziałek na krakowskim cmentarzu w Batowicach pożegnaliśmy Jerzego Szymczyka byłego, znakomitego reprezentanta Polski, olimpijczyka, medalistę Pucharu Świata 1965, mistrzostw Europy z 1967 roku.

W ostatniej drodze Zmarłemu towarzyszyli rodzina, przyjaciele, koledzy z boiska, przedstawiciele Polskiego Związku Piłki Siatkowej, krakowskiego Akademickiego Związku Sportowego, Uniwersytetu Pedagogicznego, klubów ze stolicy Małopolski.

Uroczystości pogrzebowej towarzyszył sztandar PZPS a trumnę spowiła  flaga Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W imieniu Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jerzego Szymczyka pożegnał Jacek Sęk, Wiceprezes PZPS, który powiedział między innymi: „W imieniu Polskiego Związku Piłki Siatkowej pragnę pożegnać i złożyć hołd Panu Jerzemu Szymczykowi – wybitnemu reprezentantowi Polski, olimpijczykowi, znakomitemu trenerowi, wychowawcy wielu pokoleń siatkarzy.

Pan Jerzy Szymczyk należy do generacji, która rozpoczęła tworzenie ważnej części historii Polskiej Siatkówki – rozdział sukcesów męskiej reprezentacji Polski. Pan Jerzy wraz z kolegami sięgnął po pierwsze w historii medale kadry narodowej mężczyzn –  w roku 1965 – srebrny Pucharu Świata a w 1967 brązowy mistrzostw Europy. (…) Wieść o śmierci Pana Jerzego bardzo zasmuciła nasze środowisko. Wiele rozmawialiśmy, wspominaliśmy naszego Kolegę. Jego Przyjaciele z boiska podkreślają, że to nie był zawodnik – to był gracz a gracz w siatkarskim żargonie; to zawodnik znakomity. Wszyscy zgodnie przypominają, że Pan Jerzy był człowiekiem bardzo skromnym, ciepłym i otwartym.  Jego młodsi koledzy, późniejsi mistrzowie świata i olimpijscy prosili by przekazać, że Pan Jerzy był dla nich niezwykle przyjaznym przewodnikiem w początkach ich reprezentacyjnych karier.”

W uznaniu zasług Ś. P. Jerzy Szymczyk został pośmiertnie uhonorowany najwyższym związkowym odznaczeniem Złotą Odznaką Honorową  PZPS.

 

Jerzy Szymczyk zmarł 22 października 2016 roku, w wieku 74 lat.

Wybitny Reprezentant Polski urodził się 30 września 1942 w Gazomii Starej.

Karierę sportową rozpoczął w klubie Piotrcovia Piotrków Trybunalski od uprawiania lekkoatletyki i koszykówki. W roku 1958 został mistrzem Polski młodzików w trójboju lekkoatletycznym.

Był zawodnikiem klubu Lechia Tomaszów Mazowiecki, z którym w latach 1958-1959 zdobył tytuły mistrza i wicemistrza Polski juniorów. Podczas studiów na warszawskiej AWF reprezentował barwy AZS AWF Warszawa sięgając z nim dwukrotnie mistrzostwo Polski oraz trzykrotnie wicemistrzostwo. Po zakończeniu studiów przeniósł się do Krakowa, gdzie by grać w barwach Hutnika Nowa Huta. Z tym klubem zdobył dwa wicemistrzostwa Polski.

W latach 1961-1970 występował w reprezentacji Polski, w której rozegrał 123 mecze.

Uczestnik Pucharu Świata w roku 1965 – Polska zajęła 2. miejsce. Uczestnik mistrzostw świata w 1966 roku, podczas których reprezentacja Polski zajęła 6. miejsce oraz mistrzostw świata w 1970 podczas, których Polska zajęła 5. miejsce.

Z drużyną narodową wywalczył również brązowy medal mistrzostw Europy w 1967 roku.

Na igrzyskach w roku 1968 z kadrą narodową zajął 5. miejsce.

W roku 1971 wyjechał do Włoch, gdzie grał w klubach Giaotii Ravenna i Pescara Voley. Po powrocie do kraju w roku 1981 został trenerem Hutnika Kraków (lata 1982-1984), a następnie WKS Wawel w (lata 1985-1994) W latach 1991-1992 był trenerem młodzieżowej reprezentacji Polski.

Cześć Jego Pamięci!