SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Janusz Uznański - rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej/ fot. Marek Bykowski, 9 grudnia 2014

Kilka dni temu w Centrum Przygotowań Olimpijskich w Spale ruszyła seria konferencji i warsztatów szkoleniowych Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. W proces szkolenia włączyli się trenerzy mistrzów świata.

Kilka dni temu w Centrum Przygotowań Olimpijskich w Spale ruszyła seria konferencji i warsztatów szkoleniowych Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. W proces szkolenia włączyli się trenerzy mistrzów świata.

 

Już trzeci rok z rzędu nauczyciele wychowania fizycznego SOS-ów mają okazję do wymiany doświadczeń i podniesienia swoich umiejętności szkoleniowych. Realizowane w ramach „Programu upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej” warsztaty potrwają do 16 grudnia.

We wtorek zajęcia praktyczne poprowadzili Stephane Antiga – trener reprezentacji Polski mężczyzn i jego asystent, Philippe Blain – szef Rady Trenerów Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej i Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej.

To niesamowite, że aż tylu trenerów uczestniczyło w dzisiejszych zajęciach (ponad 100 – przyp. red.). Nie po raz pierwszy uczestniczę w zajęciach Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, ale po raz kolejny jestem zdumiony rozmachem tego przedsięwzięcia. To naprawdę super sprawa. Widzę, że trenerzy są dobrze przygotowani do pracy, ale też chcą się uczyć. Dzisiaj pokazaliśmy zajęcia z podestami, które preferowaliśmy podczas przygotowań do mistrzostw świata. Widziałem, że przekonaliśmy trenerów do naszej już sprawdzonej metody – powiedział Stephane Antiga.

Po zajęciach na sali odbyła się dyskusja dotycząca optymalizacji ruchu środkowych bloku, etapów szkolenia technicznego przyjmujących, czy też zagadnień taktycznych. Francuscy trenerzy wyczerpująco odpowiadali na pytania, podpowiadali rozwiązania i dyskutowali z uczestnikami seminarium.

Jestem niezmiernie zaskoczony wysokim poziomem merytorycznym dyskusji. Naprawdę polscy trenerzy pracujący z młodzieżą mają bardzo wysokie kwalifikacje. Mało tego, prowadzą badania i szukają nowych rozwiązań. To bardzo ważne by korzystać z międzynarodowych doświadczeń i jednocześnie tworzyć własne. Widać, że polski system szkół siatkarskich to kompleksowe i skuteczne rozwiązanie, w trudnym, bo bardzo technicznym szkoleniu siatkarskim. Już mówiłem o nim podczas spotkań w FIVB i CEV, ale teraz widzę, że to modelowy system, bardzo nowoczesny i kreatywny. To polska koncepcja i gratuluję jej oraz jej realizacji – podkreśla Philippe Blain.

Pod względem frekwencji są to najliczniejsze z dotychczasowych, centralnych konferencji. Bierze w nich udział ponad 400 osób, w czterech trzydniowych turach. Każda z tur to ponad stu uczestników.

W programie znajdują się zajęcia teoretyczne i praktyczne, a o atrakcyjności przedsięwzięcia w dużej mierze decyduje właśnie mnogość tych drugich. Zamiast oglądać, nauczyciele będą aktywnie „na własnej skórze” testować nową wiedzę. Zakres zajęć praktycznych obejmować będzie przede wszystkim sposób organizacji zajęć na poszczególnych poziomach nauczania i ocenę funkcjonalną zawodnika.  W części teoretycznej znajdą się zajęcia poświęcone m.in. obciążeniom ćwiczeniami siłowymi w poszczególnych klasach, coachingowi i zasadom żywienia młodych sportowców.  

To bardzo ważne, że trenerzy mistrzów świata z takim zaangażowaniem włączyli się się w rozwijanie idei Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Dziękuję im za to bardzo – dodaje Waldemar Wspaniały, Szef Projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. – Zawsze staramy się by lista prowadzących gwarantowała najwyższy poziom merytoryczny i rozmaitość szkół. Teraz w Spale spotkaliśmy się już z Wiesiem Popikiem, dzisiaj byli Stefan i Filip, a kolejne zajęcia poprowadzą Sebastian Świderski i Jakub Bednaruk. Owszem, ważna jest też standaryzacja procesu szkolenia, ale też ważne by wypracować jego optymalny model w oparciu o różne doświadczenia i pomysły – dodaje były trener reprezentacji Polski.

Kolejne tury w terminach 12 – 14 i 14 – 16 grudnia.

Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS), zostały powołane z inicjatywy PZPS oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki przy współpracy z samorządami terytorialnymi pod koniec sierpnia 2012 roku. Skupiają uczniów, grających w siatkówkę i uczęszczających do klas ze specjalistycznym siatkarskim wychowaniem fizycznym. Prowadzony w 16 województwach program obejmuje 112 szkół gimnazjalnych i 32 licea. W procesie szkolenia prowadzonym przez niemal 400 nauczycieli, instruktorów, trenerów, fizjoterapeutów, lekarzy uczestniczy ponad 5.238 dziewcząt i chłopców.