SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Jarosław Bińczyk Fot. cev.eu, 28 lipca 2022

Historyczne mistrzostwa w trzech polskich miastach

Trzy polskie miasta zapiszą się we wrześniu do historii polskiej siatkówki. Będą gospodarzami meczów w pierwszych mistrzostwach świata kobiet, których jesteśmy współgospodarzem.

Osiem lat po pamiętnych - bo premierowych - mistrzostwach świata siatkarzy, zakończonych złotym medalem zdobytym przez naszą reprezentację, w Polsce będziemy gościć najlepsze kobiece drużyny. Imprezę organizujemy wspólnie z Holandią, gdzie zaplanowany jest mecz otwarcia i finały. Polska część turnieju - od etapu grupowego po jeden z półfinałów - zostanie rozegrana w trzech miastach: Gdańsku, Łodzi i Gliwicach. 

Gdańsk

Miasto przeszło do historii polskiej siatkówki w 2011 roku. Wtedy po raz drugi zorganizowano w naszym kraju finałowy turniej Ligi Światowej, a polska reprezentacja po raz pierwszy stanęła na podium tych rozgrywek. Prowadzona przez Andreę Anastasiego drużyna zdobyła brązowy medal. Od tego czasu zbudowana na granicy Gdańska i Sopotu Ergo Arena wielokrotnie gościła duże siatkarskie imprezy, m.in. mistrzostwa Europy mężczyzn w 2013, 2017 i 2021 roku, mistrzostwa świata w 2014 roku i Ligę Światową. Ostatnią był turniej Ligi Narodów rozegrany na początku lipca. Spotkania Polski z Iranem, Chinami, Holandią i Słowenią w sumie obejrzało blisko 35 tys. kibiców.

Od 27 września do 1 października w Gdańsku rozgrywane będą mecze grupy B mistrzostw świata siatkarek. Oprócz Polek zobaczymy m.in. znakomite Turczynki, Tajki, rewelacyjne w tegorocznej Lidze Narodów, Dominikanki, Koreanki i Chorwatki. W pierwszym meczu - 27 września - zagrają Turcja i Korea, a w ostatnim - Polska i Turcja (1 października o godzinie 20:30).

BILETY NA FIVB MISTRZOSTWA ŚWIATA KOBIET 2022

Łódź

Najwięcej spotkań polskiej części mistrzostw świata - aż 25 - zostanie rozegranych w Łodzi. To miasto chyba najbardziej kojarzone z kobiecą siatkówką. W  tamtejszej hali Polska zdobyła ostatni mistrzowski medal - w 2009 roku reprezentacja prowadzona przez Jerzego Matlaka i Piotra Makowskiego zajęła trzecią pozycję w mistrzostwach Europy. Ta impreza do dziś uznawana jest za jedną z najlepiej zorganizowanych w historii. W 2019 roku Biało-czerwone w Łodzi niespodziewanie wywalczyły awans do półfinału Euro Volleya. Warto przypomnieć, że organizatorzy nie spodziewali się ogromnej frekwencji i na decydujące spotkania zabrakło biletów.

W Łodzi męska reprezentacja rozgrywała niesamowite mecze MŚ w 2014 roku, pokonując w drodze po złoto m.in. Iran, Brazylię i Rosję. Spotkania mistrzostw świata siatkarek rozgrywane będą w Łodzi w Atlas Arenie i Sport Arenie. Ta pierwsza jest pierwszą nowoczesną halą sportową wybudowaną w Polsce w XXI wieku. Została oddana do użytku w 2009 roku, a sportową premierą był mecz Polski z Brazylią w Lidze Światowej, który zgromadził na trybunach 13,5 tys. kibiców. Oprócz reprezentacji grały w niej kluby - zainteresowanie spotkaniami PGE Skry Bełchatów w Lidze Mistrzów było tak duże, że trzeba było dostawiać trybuny. Na stronie europejskiej federacji pisano, że "Łódź jest Mekką siatkówki". 

Obok Atlas Areny w 2017 roku powstałą Sport Arena - hala czterokrotnie mniejsza (3 tys. miejsc), lecz nowoczesna i znakomicie sprawdzająca się na meczach siatkówki. Grają w niej dwie łódzkie drużyny z Tauron Ligi: Grot Budowlani i ŁKS Commercecon. 

W łódzkich halach planowane są mecze grupy C MŚ, ze Stanami Zjednoczonymi i Serbią, faworytami do złota, a drugiej fazy turnieju, zapewne z udziałem Polski.

Gliwice

W Arenie Gliwice rozegrane zostaną tylko trzy spotkania mistrzostw świata siatkarek, ale za to bardzo ważne. Na 11 października zaplanowano dwa ćwierćfinały, a dzień później poznamy jednego z finalistów. Tamtejsza hala jest najmłodszą z dużych polskich obiektów. Jednocześnie jedną z największych i najnowocześniejszych. Obiekt składa się z dwóch hal, z których mniejsza będzie pełnić funkcję rozgrzewkowej.

Siatkarze zadebiutowali w Arenie Gliwice jesienią 2019 roku, a okazją był mecz o Superpuchar Polski między ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle a Projektem Warszawa (3:1). Najlepsza polska klubowa drużyna w styczniu rozegrała w Gliwicach spotkanie z Cucine Lube Civitanovą w Lidze Mistrzów. Z halą zapoznały się też siatkarki z reprezentacji Polski, które rozegrały w niej towarzyski mecz z Niemcami przed startem tegorocznej Ligi Narodów. Próbą generalną przed mistrzostwami świata kobiet będą mistrzostwa świata siatkarzy. Od 4 do 8 września w Arenie Gliwice rozgranych zostanie sześć spotkań fazy pucharowej.