SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Janusz Uznański - Rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, fot. Piotr Sumara, 2 stycznia 2021

Wilfredo Leon i Piotr Nowakowski w „Drużynie Dekady” CEV

Philippe Blain, Vital Heynen, Andrea Zorzi oraz James Fielden – komentator telewizyjny Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej dokonali wyboru europejskiej Drużyny Dekady (2010-2020). W zaszczytnym zestawieniu znaleźli się dwaj reprezentanci Polski: Wilfredo Leon i Piotr Nowakowski, a wiele serdecznych komplementów otrzymał Paweł Zatorski. Gratulujemy!!!

Wybór najlepszej drużyny dekady nie był bynajmniej łatwym zadaniem, ponieważ niesamowici gracze znaleźli się na krótkiej liście, ale musieli zostać wykluczeni z finalnej drużyny. Oto ich ostateczny wybór i niektóre z powodów ich wyborów:

Libero – Jenia Grebennikov (Francja)

Andrea Zorzi: – Naprawdę go lubię. Lubię go na boisku, lubię jego postawę. Myślę, że jest nowym typem libero, robi coś nowego w świecie tej roli. Gra w skomplikowanej drużynie i on daje dużo nawet w trudnych chwilach.

Vital Heynen: – Bardzo mi się podoba jego gra, jest taki dynamiczny. Mimo, że bardzo lubię Zatorskiego, to muszę się zgodzić, że oglądanie gry Jenia to przyjemność.

Philippe Blain: – Jest obecnie najlepszym współczesnym libero grającym. Pracowałem z Zatorskim, myślę, że jest świetny, ale myślę, że Jenia ma więcej, jeśli chodzi o to, jak pracuje z kolegami z drużyny, walczy, zawsze naciska i jest pozytywny, on jest naprawdę wielkim Libero.

Przyjmujący – Wilfredo Leon (Polska)

Andrea Zorzi: – Musi być w tej drużynie. Jest świetnym zawodnikiem pod względem technicznym, emocjonalnym i fizycznym. Nie miał szansy grać zbyt długo w reprezentacji, z powodów, na które nie ma wpływu, ale jest absolutnie pierwszy wybór do tej roli.

Vital Heynen: – W pewnym momencie sezonu przeprowadziłem analizę statystyczną i liczby Wilfredo były o wiele lepsze od wszystkich zawodników, z którymi pracowałem w ciągu 15 lat jako trener. Powiedziałem mu więc, że nie chodzi tylko o to, jak wygląda lub jak mocno uderza, ale ogólnie jest najlepszym graczem na świecie. W tej chwili nie ma dla mnie dyskusji, jako przyjmujący jest najlepszy. Myślę, że jeśli zrobimy tego rodzaju debatę ponownie za dziesięć lat umieścimy go również w tym zespole.

Przyjmujący – Osmany Juantorena (Włochy)

Vital Heynen: – Wygrał Ligę Mistrzów z Trento w 2011 roku, a następnie w 2019 wygrał ją ponownie z Civitanovą, a pomiędzy nimi zawsze w niej występował. Jeśli mamy wziąć pod uwagę te dziesięć lat, jest to oczywisty wybór.

Philippe Blain: – Jego występy są cały czas stabilne, gra bardzo dobrze. Trudno byłoby go nie umieścić w drużynie.

Środkowy – Dmitrij Muserski (Rosja)

Vital Heynen: – Dominował na scenie środkowego bloku przez około 5-6 lat, będąc jednym z niewielu środkowych blokujących, którzy mogli wygrać mecz. Pamiętam, jak widziałem go na żywo po raz pierwszy w 2012 roku i byłem pod wielkim wrażeniem jego ruchu w bloku, pierwszy naprawdę wysoki facet, który potrafił tak dobrze poruszać się w bloku, w sposób tak kontrolowany.

Andrea Zorzi:On musi być pierwszym wyborem! Byłem pod wielkim wrażeniem jego umiejętności jak na tak wysokiego faceta. Nie możemy zapomnieć o roli, jaką odegrał w zdobywaniu ważnych medali, więc w pełni go popieram jako pierwszy wybór.

Środkowy – Piotr Nowakowski (Polska)

Andrea Zorzi: – Wybrałem go, ponieważ muszę spojrzeć na to, co udało mu się wygrać, stając się dwukrotnym mistrzem świata z rzędu.

Vital Heynen: – Kiedy kilka lat temu zaczynałem współpracę z reprezentacją Polski, pytałem kilka osób, kto jest najmądrzejszą osobą w drużynie i wszyscy mówili, że to Piotr, a najbardziej inteligentnego faceta, widać po sposobie, w jaki gra.

Rozgrywający – Benjamin Toniutti (Francja)

Philippe Blain: – Rozwinął bardzo interesujący rodzaj siatkówki. Jego drużyna nie ma dużego potencjału fizycznego, ale jego wybory w odpowiednich momentach były świetne.

Andrea Zorzi: – Jest wspaniałym facetem, nie tylko jako zawodnik ze wspaniałą umiejętnością poprawiania wyników swojej drużyny. Ze względu na osobowości obecne w reprezentacji Francji bycie rozgrywającym nie jest łatwą pracą i myślę, że on zrobił to świetnie. Pomimo tego, że miałem do wyboru niesamowitych zawodników, Benjamin jest dla mnie rozgrywającym ostatniej dekady.

Atakujący – Maksim Michajłow (Rosja)

Andrea Zorzi: – Pomimo niesamowitych wyborów do tej roli, uważam, że Maksim jest zdecydowanie najlepszym wyborem i najlepszym przeciwnikiem dekady. Wygrał z drużyną narodową, wygrał z Zenitem Kazań, nie można żądać niczego więcej od gracz na tej pozycji.

Vital Heynen: – To bardzo łatwy wybór, ponieważ dominował na tej pozycji. Jest niezwykle stabilny i zawsze gra. Zdecydowanie najlepszy w ostatniej dekadzie.

  • 6
  • 0
  • 5
  • 0
  • 0