SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Eugeniusz Andrejuk, KG, 17 września 2010

26 lat, to wiek, w którym rozpoczyna się często to prawdziwe, dorosłe życie, a nie je kończy i to w chwili, kiedy jest się szczęśliwą żoną, matką i zawodniczką z dwoma złotymi medalami mistrzostw Europy.

26 lat, to wiek, w którym rozpoczyna się często to prawdziwe, dorosłe życie, a nie je kończy i to w chwili, kiedy jest się szczęśliwą żoną, matką i zawodniczką z dwoma złotymi medalami mistrzostw Europy. Siatkówka ostatnimi laty przeżywała ciężkie chwile, a na pytania dlaczego tak się dzieje, nie ma żadnej prostej odpowiedzi. 4 czerwca 2008 roku Agata Mróz-Olszewska wzmocniła drużynę niebiańską, zostawiła 2-miesięczną córeczkę Lilianę i kochającego ją bardzo męża Jacka.

Agata chorowała na mielodysplazję szpiku kostnego od 17 roku życia. Będąc młodziutką dziewczyną z chorobą wygrała pierwsze starcie, choroba jednak powróciła, stało się to po wywalczonym drugim złocie na mistrzostwach Starego Kontynentu w 2005 roku. Nie poddawała się, mimo pogarszających się wyników badań wyjechała na Półwysep Iberyjski i razem z Małgorzatą Glinką i drużyną Gruppo 2002 Murcja zdobyła jeszcze mistrzostwo Hiszpanii, Puchar tego kraju oraz zanotowała triumf w TOP Teams Cup. Sezon 2006/07 był jej ostatnim, wyniki badań były złe, siatkarka musiała zakończyć karierę. Jednak nigdy nie powiedziała, że ją kończy, mówiła  - Ja tylko ją zawieszam … - Mam dla kogo żyć.

W 2007 roku lekarze stwierdzili u Agaty stan przed białaczkowy, na dowód jak była silna i jak kochała życie dowodzi jej walka do końca. Zaszła w ciąże i urodziła córeczkę, dała życie nowej istocie, której tak pragnęła wraz z mężem. Propagowała honorowe oddawanie krwi i szpiku kostnego. Po jej śmierci przyjaciele siatkarki wraz z mężem, postanowili kontynuować tę działalność, stąd też zrodził się pomysł organizacji memoriału siatkarki. - Straciliśmy wspaniałą siatkarkę i koleżankę, Agata brała życie takie jakim jest, wiedziała, że na wyniki trzeba ciężko pracować. Do końca wierzyła, że uda jej się pokonać tę straszną chorobę. Po urodzeniu córki mówiła, że teraz ma dla kogo żyć i musi walczyć – mówili najbliżsi Agaty. 

Mróz była wielokrotną reprezentantką Polski w siatkówce. W 2003 i 2005 roku zdobyła złoty medal mistrzostw Europy. Występowała w Polskim klubie BKS Stal Bielsko-Biała, z którym w latach 2003 i 2004 wywalczyła mistrzostwo Polski, a w latach 2004 i 2006 Puchar Polski. Od 2006 r. występowała w zespole Gruppo 2002 Murcja, z którym w 2007 r. zdobyła m.in. mistrzostwo i Puchar Hiszpanii.

Agata Mróz-Olszewska urodziła się 7 kwietnia 1982 roku w Tarnowie. Była wielokrotną reprezentantką Polski w siatkówce i jedną z najbardziej utytułowanych polskich siatkarek w ostatnich latach. Dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Europy seniorek (2003, 2005) i raz kadetek (1999). Grała na pozycji środkowej, miała 191 cm wzrostu. Występowała w Tarnovii, SMS Sosnowiec, WSBiP Ostrowiec Świętokrzyski, BKS Stal Bielsko-Biała i Gruppo 2002 Murcja. Z BKS Stal zdobyła w latach 2003 i 2004 mistrzostwo kraju, a w latach 2004 i 2006 Puchar Polski. Z ekipą hiszpańską wywalczyła mistrzostwo kraju oraz triumfowała w Pucharze Top Teams.

Bardzo smutna wiadomość obiegła nie tylko całą Polskę. Wyrazy współczucia przesłał m.in. prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) Ruben Acosta. - Jest mi bardzo przykro, że w tak młodym wieku odeszła tak wspaniała zawodniczka. Wyrazy współczucia w imieniu całej federacji kieruję pod adresem Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz najbliższej rodziny zmarłej - napisał 4 czerwca 2008 roku  ówczesny szef FIVB. Acosta.

W najbliższy weekend w Katowicach zostanie rozegrany II Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej. Obok reprezentacji Polski, grać będą także drużyny narodowe Serbii, Czech i Chorwacji. Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli m.in. trenerzy uczestniczących drużyn. Polskę reprezentowali Joanna Kaczor i Adam Grabowski - asystent pierwszego szkoleniowca Jerzego Matlaka, który jest chory. - Zapowiada się bardzo ciekawy turniej. Zagrają dobre zespoły więc kibice mogą liczyć na emocje. Nasza drużyna będzie kontynuowała proces zgrywania się, gdyż jak kibice wiedzą Jerzy Matlak dokonał pewnych zmian w kadrze - powiedział Adam Grabowski. Przypomnijmy, że Serbia będzie jednym z rywali Polski w pierwszej fazie mistrzostw świata w Japonii.

Wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna podziękowała reprezentacjom za przyjęcie zaproszenia do udziału w Memoriale. - Katowice wielokrotnie dawały dowód swojej sympatii do sportu i siatkówki. W Spodku kibice widzieli wiele emocjonujących meczów z udziałem naszej reprezentacji. Jestem przekonana że tak będzie również w najbliższy weekend. W przyszłości będziemy chętnie organizowali siatkarskie imprezy - powiedział Krystyna Siejna.- Bardzo cieszymy się, że możemy zagrać w turnieju poświęconym tan wspaniałej zawodniczce jaką była Agata Mróz. Dziękujemy za zaproszenie - powiedział trener Serbii Zoran Terzic.

  • 0
  • 0
  • 12
  • 0
  • 0

Podobne newsy


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/modules/mod_related_items_joomir/helper.php on line 52