SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Jarosław Bińczyk Fot. cev.eu, 25 października 2022

Młodzi medaliści grają w seniorskich ligach. I już błyszczą

Latem cieszyli się z medali mistrzostw Europy, teraz zaczynają odgrywać ważne role w klubach PlusLigi i Tauron 1. Ligi. Sprawdzamy, jak siatkarze z reprezentacji U20 i U22 spisują się w dorosłej siatkówce.

Jak pisaliśmy w podsumowaniu występów młodzieżowych reprezentacji Polski w 2022 roku [TUTAJ], męskie drużyny dwa razy stanęły na podium. Prowadzona przez Mateusza Grabdę kadra U20 zdobyła srebrny medal, a U22 z trenerem Danielem Plińskim zajęła trzecie miejsce. Sprawdzamy, jak medaliści obu imprez radzą sobie z seniorskich rozgrywkach ligowych.

U22

Najgłośniej jest o Michale Gierżocie, który po dwóch sezonach w PlusLidze, w których grał niewiele (m.in. z powodu kontuzji w ubiegłym roku), teraz jest kluczowym zawodnikiem PSG Stali Nysa, rewelacji rozgrywek. Dwa razy został wybrany na najlepszego zawodnika meczu, a z występu na występ jest pewniejszy. I co najważniejsze - spełnia wielkie nadzieje.

Karol Urbanowicz jeszcze przed mistrzostwami Europy zadebiutował w reprezentacji Polski seniorów w Lidze Narodów, został też wybrany odkryciem poprzedniego sezonu. Wciąż jest zawodnikiem podstawowej szóstki Trefla Gdańsk, a coraz częściej obok niego gra przyjmujący Jakub Czerwiński. W kadrze gdańskiego klubu jest też libero Dawid Pruszkowski.

Inny środkowy brązowej drużyny - Konrad Jankowski - ma za sobą debiut w PlusLidze, a szansę dostał od trenera Plińskiego w PSG Stali Nysa. Występy na najwyższym poziomie w Polsce mają też libero Maciej Nowowsiak (Cerrad Enea Czarni Radom), rozgrywający Dawid Pawlun (Projekt Warszawa) i atakujący Dawid Dulski (Aluron CMC Warta Zawiercie). Dwaj ostatni mają jednak w klubach bardzo mocną konkurencję w postaci Jana Firleja i Dawida Konarskiego.

Pozostali - z jednym wyjątkiem - grają w Tauron 1. Lidze: atakujący Bartosz Gomułka i przyjmujący Jakub Kraut w AZS AGH Kraków, środkowy Adrian Markiewicz w Lechii Tomaszów Mazowiecki, przyjmujący Antoni Kwasigroch w Viśle Proline Bydgoszcz, przyjmujący Piotr Szlęzak w Legii Warszawa, a środkowy Seweryn Lipiński w Olimpii Sulęcin. Wspomnianym wcześniej wyjątkiem jest rozgrywający Bartosz Sławiński, uczący się i grający w USA. 

U20

Rok temu ta drużyna we wspaniałym stylu zdobyła mistrzostwo świata, teraz zajęła drugie miejsce w mistrzostwach Europy. Większość w kadrze stanowili 19-latkowie, uczniowie SMS PZPS Spała. Dwóch - środkowi Jakub Majchrzak i Mateusz Nowak - jest w klasie maturalnej i występuje w Tauron 1. Lidze w spalskim zespole. Majchrzak, najlepszy zawodnik na swojej pozycji w mistrzostwach, ma znakomite statystyki w ataku i bloku, zaś mierzący 213 cm Nowak jest niewiele gorszy. Mateusz Kufka, trzeci ze środkowych, został graczem PSG KPS Siedlce (trenerem jest Grabda) i spisuje się rewelacyjnie: jego dorobek to 9,6 pkt na mecz i 3,4 pkt. zdobytego blokiem.

Czterech multimedalistów trafiło do PlusLigi: Kamil Szymendera, Kuba Hawryluk, Dominik Czerny oraz Kajetan Kubicki. Dwa pierwsi są zawodnikami Indykpolu AZS Olsztyn. Szymendera zagrał w spotkaniu z GKS Katowice, przyczyniając się do wygranej swojej drużyny. Hawryluk ma na koncie dwa występy. Przebojem wdziera się do rozgrywek Kubicki. Najlepszy rozgrywający ostatnich mistrzostw Europy zaczynał sezon jako zmiennik doświadczonego Grzegorza Pająka, ale trener Paweł Rusek coraz częściej stawia na utalentowanego 19-latka. Oprócz rozegrania, dużym atutem jest zagrywka. W meczu z Projektem serwował aż 17 razy, mając dwa asy i tylko trzy błędy, mimo że piłka latała z prędkością ponad 100 km/h. W PlusLidze zadebiutował też Czerny, na razie jednak bez efektów.

Pozostali medaliści mistrzostw świata i Europy grają w Tauron 1. Lidze. Trudne zadanie ma Tytus Nowik, najlepszy atakujący mistrzostw Europy i MVP mistrzostw świata. Konkurencja w Chemeko-System Gwardii Wrocław jest bardzo duża i nasza nadzieja sporadycznie pojawia się na boisku. Na razie. Podobne kłopoty ma Kacper Ratajewski, zmiennik Nowika w reprezentacji, który jest zawodnikiem Krispolu Września. W tym samym zespole występuje - na razie z lepszym skutkiem - przyjmujący Jakub Olszewski.

Dobre wejście w Viśle Proline Bydgoszcz miał przyjmujący Piotr Śliwka, a rozgrywający Damian Biliński występuje w Exact Systems Norwidzie Częstochowa. Ostatnim pierwszoligowcem jest libero Maksym Kędzierski, który trafił do Lechii Tomaszów Mazowiecki. Jedynym wicemistrzem Europy, który gra w drugiej lidze, jest środkowy Jakub Gaweł, gracz ZAKSY Strzelce Opolskie. 

 

 

 

 

  • 10
  • 0
  • 9
  • 0
  • 0