SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Martyna Szydłowska, fot. Volleyball World, 26 grudnia 2022

Podsumowanie 2022: Siatkówka plażowa

Już za kilka dni pożegnamy rok 2022, dlatego nadszedł czas podsumować osiągnięcia reprezentantów Polski na arenach międzynarodowych. Zaczynamy od siatkarzy plażowych, dla których był to nie tylko intensywny, ale i owocny rok. Biało-Czerwoni zdobyli piętnaście medali w międzynarodowych rozgrywkach –  cztery, na dodatek z najcenniejszego kruszcu, były dziełem duetu Michał Bryl/Bartosz Łosiak.

Na wstępie przypomnijmy, że właśnie w 2022 roku, FIVB wprowadziło nowy format rozgrywek - Beach Pro Tour, w ramach którego na całym świecie organizowane są turnieje rangi Elite 16 (gdzie prawo udziału ma jedynie 16 najlepszych na świecie drużyn) Challenge i Futures. Jednocześnie rok 2022 otworzył nowy cykl olimpijski, dlatego doszło do wielu roszad w składach. 

Michał Bryl i Bartosz Łosiak w minionym roku pokazali, że złoto to ich ulubiony kolor, zdobywając wyłącznie złote medale. Bryl i Łosiak połączyli siły i od samego początku błyszczeli na światowych arenach. Już w marcu, w swoim pierwszym starcie triumfowali w Beach Pro Tour Challenge w meksykańskiej Tlaxcali. W drodze po swoje pierwsze wspólne trofeum Biało-Czerwoni stracili tylko jednego seta, zdobywając uznanie ekspertów, rywali i kibiców. Kilka dni później zajęli czwarte miejsce w turnieju rangi Elite 16 w brazylijskim Rosarito, przegrywając w meczu o brąz po niezwykle zaciętym trzysetowym boju z mistrzami olimpijskimi – norweskim duetem Mol/Sorum. Po raz drugi na najwyższym stopniu podium stanęli w Beach Pro Tour Challenge w Doha, gdzie w całym turnieju nie przegrali nawet seta. Niestety problemy zdrowotne, po występie w Ostrawie, odcisnęły swoje piętno na formie polskiego duetu podczas czerwcowych mistrzostw świata w Rzymie, gdzie zakończyli swój udział już w fazie grupowej. 

Jednak Michał Bryl i Bartosz Łosiak nie kazali długo czekać na kolejny medal, już w lipcu sięgnęli po trzecie złoto, wygrywając Beach Pro Tour Challenge w portugalskim Espinho, zostając pierwszym zespołem, który w sezonie 2022 triumfował w trzech turniejach. Na tym nie zaprzestali. W Hamburgu, w zmaganiach Elite, gdzie swój start musieli rozpocząć od kwalifikacji, Polacy po raz kolejny stanęli na najwyższym stopniu podium, a elektryzujący mecz o złoto z holenderską parą Brouwer/Meeuwsen zapisał się w historii, za sprawą tie-breaku zakończonego wynikiem 29-27! Sukces ten był tym cenniejszy, gdyż był to pierwszy triumf duetu Bryl/Łosiak w najbardziej elitarnych rozgrywkach. Prosto z Hamburga, udali się do Monachium, gdzie rozgrywano mistrzostwa Europy. Mimo imponującego początku turnieju ostatecznie zajęli czwartą lokatę, przegrywając brąz z Molem i Sorumem. W ostatnim starcie sezonu w Paryżu dotarli do ćwierćfinału, gdzie ponownie musieli uznać wyższość Norwegów. Sezon zakończyli na 5. miejscu w światowym rankingu, gwarantując sobie udział w zaplanowanym na koniec stycznia 2023 turnieju finałowym w Doha. 

Piotr Kantor utworzył duet z Maciejem Rudolem i chociaż nie udało im się zdobyć w tym sezonie medalu, udowodnili, że również mają bardzo duży potencjał. To właśnie oni dotarli najdalej na mistrzostwach światach, kończąc zmagania na dziewiątym miejscu po emocjonującej trzysetowej batalii z amerykańskim duetem Schalk/Brunner. Najbliżej medalu byli w Espinho, zajmując tam czwartą lokatę. Czterokrotnie wystąpili też w turniejach rangi Elite (Ostrawa, Jurmała, Gstaad, Hamburg), a na mistrzostwach Starego Kontynentu dotarli do ćwierćfinałów, gdzie musieli uznać wyższość Czechów Perusic/Schweiener. Kantor i Rudol sezon zakończyli na 31. miejscu w rankingu.

Na mistrzostwach świata Polskę, reprezentowały również Katarzyna Kociołek i Kinga Wojtasik, która wznowiła karierę, aby zagrać w Rzymie. Kociołek rozpoczęła rok u boku Melanii Marcinowskiej, jednak celując w start w wiecznym mieście, od maja ponownie oglądaliśmy dobrze znany i doświadczony duet. Kociołek/Wojtasik razem wystąpiły w Doha, Kusadasi, Ostrawie i Rzymie. W czempionacie globu zajęły 17. miejsce, przegrywając w 1/32 z Tiną Graudiną i Anastasiją Kravcenoką. Po tym występie Wojtasik zakończyła sezon, a Kociołek rozpoczęła starty z Martą Łodej. Polki dotarły do 1/8 finału w czempionacie Europy, gdzie musiały przełknąć gorycz porażki z Łotyszkami. Kociołek i Łodej największe sukcesy odniosły w tym roku na polskiej ziemi, zdobywając dwa srebrne medale w Mysłowicach i Warszawie.

W inauguracyjnym sezonie Beach Pro Tour w Polsce odbyły się cztery turnieje rangi Futures, w Białymstoku (23-26 czerwca), Mysłowicach (28-31 lipca) oraz dwóch w Warszawie (21-24 lipca oraz dodatkowy turniej mężczyzn w dniach 1-4 września) i każdy z nich był sukcesem nie tylko organizacyjnym, ale i sportowym, gdyż wśród medalistów zawsze obecni byli Biało-Czerwoni. Beach Pro Tour Futures Białystok, zwieńczony był złotym medalem Jakuba Szałankiewicza i Mateusza Florczyka oraz brązem Jagody Gruszczyńskiej i Aleksandry Wachowicz. Szałankiewicz i Florczyk byli o krok od medalu już miesiąc wcześniej w turnieju rozgrywanym na Rodos, gdzie zajęli 'pechowe' czwarte miejsce. Beach Pro Tour Futures Mysłowice zaowocował trzema medalami naszych reprezentantów. Srebrne medale zdobyły wcześniej wspomniane Katarzyna Kociołek i Marta Łodej oraz duet Szałankiewicz/Florczyk. Na najniższym stopniu podium stanęli Jakub Zdybek i Paweł Lewandowski, którzy wcześniej w australijskiej Coolangatta byli sklasyfikowani na czwartym miejscu.

Pierwszy z turniejów w stolicy, Beach Pro Tour Futures Warsaw presented by Monta, był w pełni zdominowany przez Biało-Czerwonych. Kolejne srebro trafiło w ręce duetu Kociołek/Łodej, a zmagania mężczyzn zakończył polski finał – Michał Kądzioła i Marcin Ociepski w meczu o złoto pokonali Piotra Janiaka i Jędrzeja Brożyniaka, brąz zdobyli Miłosz Kruk i Mikołaj Miszczuk, wspólnie celebrując sukces na podium. Kądzioła dodał do swojej kolekcji również brąz zdobyty podczas drugiego stołecznego turnieju – Beach Pro Tour Futures Warsaw presented by Lexus, tym razem w duecie z Michałem Koryckim, a duet Janiak/Brożyniak stanął na najniższym stopniu podium w Budapeszcie.

Maja Kruczek i Julia Kielak oraz Mateusz Florczyk i Filip Lejawa reprezentowali Polskę na mistrzostwach Europy U22 w Holandii. Panie odpadły w barażach o ćwierćfinał, a panowie w ćwierćfinałach. W Izmirze, w mistrzostwach kontynentu do lat 20, Urszula Łunio i Małgorzata Ciężkowska zajęły piąte miejsce, a Aleksander Czachorowski i Filip Lejawa - ósme. Obie pary wystąpiły w Izmirze raz jeszcze, w mistrzostwach świata U19, gdzie dotarli do ćwierćfinałów. Z kolei, w mistrzostwach Europy do lat 18 w Lutraki, Szymon Beta i Artem Besarab dotarli do strefy medalowej, przegrywając niestety mecz o brąz. Julia Radelczuk i Julia Czuryło zakończyły swój udział w drugiej rundzie play-off.

Rok 2022 przechodzi już do historii, a teraz czas na przedolimpijski 2023, który – wierzymy – przyniesie jeszcze więcej sukcesów reprezentantów Polski w siatkówce plażowej. 

  • 13
  • 4
  • 9
  • 1
  • 2