SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP, CEV, 15 sierpnia 2022

Przed ME w siatkówce plażowej w Monachium

Od 11 sierpnia w Monachium rozgrywane są mistrzostwa Europy w programie, których jest rywalizacja w ponad dziesięciu dyscyplinach sportu m.in. kolarstwie, lekkoatletyce, tenisie stołowym, triatlonie i wioślarstwie. W tym tygodniu do walki o medale przystąpią siatkarki i siatkarze plażowi.

Do stolicy Bawarii Bartosz Łosiak i Michał Bryl (rozstawieni w ME z numerem ósmym) przylecieli z Hamburga, gdzie w niedzielę wygrali turniej Beach Pro Tour Elite. W czempionacie zagrają również Katarzyna Kociołek z Martą Łodej (24) oraz Piotr Kantor z Maciejem Rudolem (15).

Historia mistrzostw Europy w siatkówce plażowej datuje się od 1993 roku. Pierwszy czempionat odbył się w Almerii, podobnie jak drugi. Polskie pary stawały na podium tej imprezy. Dwukrotnie po brąz sięgali Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel (2013, 2016). Wicemistrzostwo Europy 2019 zdobyły Kinga Wojtasik i Katarzyna Kociołek. W Monachium brązowego medalu bronić będą Kantor z Łosiakiem, ale już w innych duetach. Listę medalowych wyników Biało-Czerwonych w ME uzupełniają Kinga Kołosińska i Monika Brzostek (brązowy medal 2015).

Niekwestionowanymi faworytami męskiego turnieju w Monachium są Anders Berntsen Mol i Christian Sandlie Soerum (Norwegia), którzy wygrali cztery ostatnie edycje tych rozgrywek. Są też mistrzami olimpijskimi oraz mistrzami świata. Na pewno bardzo mocna będzie para z Holandii Alexander Brouwer i Robert Meeuwsen. Silni są Czesi Ondrej Perusic i David Schweiner. Oba zespoły austriackie mogą się również  liczyć, są też trzy włoskie duety na czele z Paolo Nicolai, które mogą zrobić dobry wynik.

W grupie z Łosiakiem i Brylem są Pablo Herrera/Adrian Gavira (Hiszpania), Alexander Huber/Christoph Dressler (Austria) i Sven Winter/Paul Henning (Niemcy). Ci pierwsi złoty medal ME zdobyli w 2013 roku. 40-letni Herrera, pięciokrotny olimpijczyk, po raz pierwszy w kontynentalnym czempionacie zagrał w 2004 roku i nic też dziwnego, że często mówi się o Hiszpanie jak o chodzącej legendzie siatkówki plażowej.

W Monachium Kantor i Rudol zagrają w grupie B, a ich przeciwnikami będą m.in Holendrzy Alexander Brouwer i Robert Meeuwsen, których Kantor i Łosiak rok wcześniej pokonali w ME w meczu o brązowy medal, a w niedzielę w finale w Hamburgu.

W 2021 roku w ME w Wiedniu w turnieju kobiet  triumfowały Szwajcarki Nina Betschart oraz Tanja Huberli. W Monachium są one rozstawione z numerem czwartym. Kociołek i Łodej  rozpoczną zmagania w grupie H, a ich pierwszymi rywalkami będą rozstawione z "dziewiątką" Hiszpanki Maria Carro i Angela Lobato.

Właśnie Polki jako pierwsze wybiegną na boisko we wtorek. Ich spotkanie zaplanowano na godz. 10:30. W innym spotkaniu grupy H zmierzą się Ittlinger/Schneider (Niemcy) i van Driel/Ypma (Holandia). Tego dnia o godz. 16:00 zagrają Bryl/Łosiak z Winterem/Henningiem (Niemcy), a o 18:00 Kantor i Rudol z parą Samoilovs/Smedins (Łotwa). Finał rywalizacji siatkarek odbędzie się w sobotę, natomiast mecze o medale siatkarzy zostaną rozegrane dzień później.

Ceremonia otwarcia mistrzostw Europy, które rozgrywane są w 50. rocznicę igrzysk w Monachium, odbyła się w Parku Olimpijskim. Od 15 sierpnia siatkówka plażowa zajmie centralne miejsce na kultowym Königsplatz.

23041c  • 9
  • 1
  • 13
  • 0
  • 0