SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

23 września 2014

Kanada - SP 51 UKS Sprint, Włochy - Gimnazjum nr 3 w Tychach oraz Tunezja - II LO zdobyły w Katowicach złote medale MINI MISTRZOSTW ŚWIATA. Turniej w stolicy Górnego Śląska odbywał sie równolegle do rywalizacji o medale FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014.

Kanada - SP 51 UKS Sprint, Włochy - Gimnazjum nr 3 w Tychach oraz Tunezja - II LO zdobyły w Katowicach złote medale MINI MISTRZOSTW ŚWIATA.  Turniej w stolicy Górnego Śląska odbywał sie równolegle do rywalizacji o medale FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014.

Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Fundacja Polska Siatkówka oraz Miasto Katowice zorganizowały dla dzieci i młodzieży katowickich szkół MINI MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ POLSKA 2014.

Za organizację tego niecodziennego, bo trwającego trzy tygodnie turnieju odpowiadał Uczniowski Klub Sportowy Sokół 43 w Katowicach. Dla naszego klubu było to wydarzenie bez precedensu. Rozmach imprezy, zaplanowana (48) liczba rywalizujących drużyn, dwadzieścia jeden dni grania, kilka etapów rozgrywek, a do tego obsługa boisk podczas meczów mistrzostw świata to problemy, z którymi musieliśmy się zmierzyć.

Turniejowa rywalizacja trwała przez trzy tygodnie. W tym czasie na boiskach przed Spodkiem o punkty ostro walczyły drużyny z Katowic i okolic. Zgodnie pierwotnymi ustaleniami, ekipy podzielono na trzy grupy wiekowe: podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Przed rozpoczęciem rywalizacji każdy z zespołów dowiedział się - w drodze losowania - jaki kraj będzie reprezentował. Każdy chciał być oczywiście Polską, ale z czasem okazało się, że akurat "polskie drużyny" tej zabawy nie zdominowały. Na każdym etapie rozgrywek drużyny miały malowane twarze w barwach dróżyn biorących w mistrzostwach świata.  

Zgodnie z Regulaminem zgłoszone zespoły wystawiały mieszane składy. Warunek był jeden: na boisku musiały być przynajmniej trzy dziewczyny. Chodziło o wyrównanie szans. W najstarszym roczniku zespół złożony z sześciu młodych chłopaków, którzy w tym wieku wyglądają już często jak mężczyźni, mógłby zmieść z parkietu rywala, w tej sytuacji zdecydowanego się na grę z minimum trzema dziewczynami w składzie. W sumie w turnieju wzięło udział ponad 320 uczestników. Nie wszystkie drużyny zdążyły zgłosić się w terminach wskazanych w Regulaminie, te drużyny zagrały poza konkursem. Każda drużyna startująca poza konkursem również otrzymała stroje oraz medale.

W turnieju wzięły również udział drużyny, które świadomie grały wyłącznie dziewczynami, bo to akurat było możliwie. Na takie rozwiązanie zdecydowały się Włochy, czyli Gimnazjum nr 3 z Tychów. Więcej! Ten zespół nie miał sobie równych i wygrał całą rywalizację w grupie szkół gimnazjalnych.

Mecze finałowe tak jak i cały turniej miały odbyć się przed Spodkiem, ale niestety pogoda pokrzyżowała organizatorom szyki.

W sobotę o poranku w trakcie ostatnich przygotowań do gry, to zaczęło padać. A z czasem to już nie padało, ale lało. W tej sytuacji organizatorzy nie mieli wyjścia i finałowe spotkania zostały przeniesione do hali w Szopienicach. Prognozy przewidywały wprawdzie pogorszenie warunków pogodowych, ale miało to nastąppiić dopiero w sobotę po południu. Jednak na wszelki wypadek, na prośbę organizatorów MOSiR Katowice zarezerwował najwiekszą katowicką halę (oczywiście po Spodku) w OS Szopienice. Deszczowa pogoda jaka przywitała organizatorów na boiskach przed Spodkiem spowodowała konieczność przeniesienia finałowych spotkań oraz uroczystego zakończenia turnieju. Przenosiny spowodowały spore zamieszanie, konieczność powiadomienia zespołów, zaproszonych gości, prasy oraz wszystkich osób współpracujących przy organizacji imprezy.

Po przenosinach, system rozgrywek nie został zmieniony, a drużyny, które awansowały do finału musiały w bezpośrednich pojedynkach wyłonić MISTRZA MINI MISTRZOSTW.

Zespoły walczyły nie tylko o puchary i medale, ale także o nagrody rzeczowe. Firma Tauron Wytwarzanie SA ufundowała dla zwycięskich drużyn w każdej kategorii wiekowej laptop, który teraz mamy nadzieję będzie wspierał proces szkolenia siatkarskiego w szkołach.

Nagrody najlepszym drużynom wręczali Poseł na Sejm RP Paweł Papke, Wiceprezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Imprez Strategicznych Ewelina Kajzerek, Wiceprezes PZPS Witold Roman, Waldemar Wspaniały Szef programu S.O.S, Piotr Kocjan - przedstawiciel Tauron Wytwarzanie SA oraz Sebastian Breguła.

Bieżące informacje na temat można było śledzić na FB www.facebook.com/minikatowice

Końcowe wyniki turnieju.
Szkoły podstawowe
I Kanada - SP 51 UKS Sprint
II Włochy SP 53
III Chiny - SP 22
IV USA - SP 10

Szkoły gimnazjalne
I Włochy - Gimnazjum nr 3 w Tychach
II Finlandia - G - 13 Katowice
III Tunezja G - 4 Katowice
IV Kuba G - 13 Katowice

Szkoły ponadgimnazjalne
I Tunezja - II LO
II Niemcy - Zesp. Szk. Budowlanych
III Kuba -  
IV ZSP nr 4 Ruda Śląska

  • 3
  • 0
  • 18
  • 0
  • 0