SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Jarosław Bińczyk, Filip Grądek fot. FIVB, 23 lutego 2022

Poznaliśmy harmonogram meczów VNL 2022

31 maja rozpoczną się rozgrywki Ligi Narodów w siatkówce. Zwycięzcę poznamy 24 lipca. Polki zaczną turniej meczem z Kanadą, a Polacy - z Argentyną.

Siatkarska Liga Narodów (VNL) po dwuletniej przerwie wraca do formatu turniejowego. Przypomnijmy, że w 2020 roku rozgrywki zostały odwołane z powodu pandemii, a poprzednia edycja odbyła się w tzw. bańce - wszystkie drużyny zostały zgrupowane w Rimini i tam rozegrane zostały wszystkie mecze. W tym roku zaplanowano po sześć turniejów (po trzy męskie i żeńskie) w 11 miastach (w Brasilii będą turnieje kobiet i mężczyzn), a każda z drużyn w fazie zasadniczej rozegra po 12 spotkań. Między turniejami będą tygodniowe przerwy, bo siatkarki i siatkarze będą rywalizować na przemian.

Pierwsze rozgrywki zaczną siatkarki. Polki najpierw zagrają w Shreveport–Bossier City na południu USA, następnie w Pasay na Filipinach i wreszcie w rosyjskiej Ufie. W pierwszym turnieju - od 31 maja do 5 czerwca - zmierzą się kolejno z Kanadą, Brazylią, Niemcami i Koreą, następnie (14 - 19 czerwca) z Tajlandią, Japonią, USA i Belgią, a w ostatnim turnieju (28 czerwca - 3 lipca) - z Włochami, Rosją Dominikaną i Chinami. 

Siatkarze rozpoczną rywalizację tydzień później, a polską reprezentację czeka lot do Ottawy. Rozstawieni z nr 2 mistrzowie świata i srebrni medaliści poprzedniej VNL pierwsze spotkanie rozegra z Argentyną, brązowym medalistą olimpijskim, a w Kanadzie zagra jeszcze z Włochami, Francją i Bułgarii (od 7 do 12 czerwca). Następnie podopieczni Nikoli Grbicia przeniosą się do Sofii, gdzie od 21 do 26 czerwca będą rywalizować kolejno z Brazylią, Kanadą, Australią i USA, a ostatni turniej ma się odbyć w Ufie (5-10 lipca), gdzie Polska zmierzy się kolejno z Rosją, Słowenią, Holandią i Iranem.

Po osiem najlepszych drużyn awansuje do turnieju finałowego, który zostanie rozegrany systemem pucharowym.

Przypomnijmy, że Liga Narodów w 2018 roku zastąpiła rozgrywki Ligi Światowej. Biało-czerwoni w pierwszych rozgrywki zajęli piąte miejsce, w 2019 roku stanęli na najniższym stopniu podium, a w poprzedniej edycji przegrali w finale z Brazylią. Kobieca reprezentacja była kolejno dziewiąta, piąta i 11. 

VNL 2022 faza wstępna kobiet

 

VNL 2022 faza wstępna mężczyzn

 

2022 Polską Siatkówkę wspierają

  • 8
  • 2
  • 19
  • 0
  • 0