SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

EA, spodekkatowice.pl, fot. Piotr Sumara, 9 marca 2017

Katowice będą jednym z Miast-Gospodarzy EUROVOLLEY Poland 2017. W Spodku w grupie D zagrają zespoły Francji, Belgii, Holandii i Turcji. Odbędą się też dwa mecze play off i ćwierćfinałów czempionatu.

Otwarty 8 maja 1971 roku Spodek był miejscem wielu koncertów i imprez sportowych.  Jest jednym z symboli Katowic i siatkówki w najlepszym wydaniu. Właśnie tutaj biało-czerwoni rozegrali swój pierwszy mecz w Lidze Światowej - 5 czerwca 1998 roku z Brazylią. Spodek gościł dwa finały tego cyklu – w 2001 i 2007 roku.

Sławny brazylijski trener Bernardo Rezende wielokrotnie podkreślał, że to właśnie w tym miejscu zaczęły się jego sukcesy z męską kadrą. W 2001 roku wygrał Ligę Światową.

W finałowym meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 biało-czerwoni pod wodzą trenera Stephane Antigi pokonali Brazylię 3:1 i zdobyli złoty medal.

Katowice będą jednym z Miast-Gospodarzy EUROVOLLEY Poland 2017. W Spodku w grupie D zagrają zespoły Francji, Belgii, Holandii i Turcji. Odbędą się też po dwa mecze fazy play off i ćwierćfinałów.

Pierwszą imprezą w Spodku były 8 maja 1971 r. obchody 50. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

W Spodku występowali  m.in. Charles Aznavour, Tina Turner, Elton John, Eric Clapton, Duke Ellington, ale też Metallica, ZZ Top, Slayer, Iron Maiden oraz Jean Michel Jarre, Kelly Family, Modern Talking, Sting czy Joe Cocker. Wielokrotnie też Spodek pełnił rolę namiotu cyrkowego.

Do historii przeszło zwycięstwo polskich hokeistów nad Związkiem Radzieckim 6:4 podczas MŚ w 1976 roku, chociaż biało-czerwoni spadli wtedy z elity.

W Katowicach rywalizowali zapaśnicy w ME klasyków i wolniaków. Było to w kwietniu 1972 roku, a tygodniowe zmagania obejrzało łącznie 35 tys. kibiców. W 1999 roku polskie koszykarki prowadzone przez Tomasza Herkta zdobyły złote medale mistrzostw Europy, czego nie można było zobaczyć w żadnej polskiej telewizji.

Spodek był też m.in. areną MŚ w zapasach klasycznych (1974), w kobiecej piłce ręcznej (grupa B, 1983) i akrobatyce sportowej (1989), kulturystyce (1990). W 1975 roku na środku hali stanął ring, na którym o medale ME walczyli bokserzy.

W 1993 roku widownia wypełniła się do ostatniego miejsca podczas całodziennego turnieju karate Oyama Cup. Gościem honorowym był wtedy legendarny Masutatsu Oyama.

Odbywały się też w hali mistrzostwa Polski we fryzjerstwie (1993) i olimpiada gołębi pocztowych (1989).

Fakty i liczby
338 732 m³ – tyle wynosi kubatura całego obiektu
29 473 m² – to powierzchnia użytkowa
35 sektorów, w tym specjalny sektor VIP
7 776 – liczba stałych miejsc siedzących
11 036 – łączna liczba miejsc siedzących

11 000 osób
Tyle osób mieszczą trybuny hali widowiskowej Spodek.

Łączna powierzchnia 7 ha
Hala Spodka wraz z uzupełniającymi obiektami użytkowymi tworzą wielofunkcyjny kompleks na obszarze blisko 7 ha.

Największa impreza e-sportowa
W 2016 r. już po raz 4. w Spodku odbyła się największa impreza e-sportowa Intel Extreme Masters, osiągając rekordową frekwencję 113 tysięcy widzów.

Latający talerz
Spodek wygląda jak latający talerz nie w efekcie projektu graficznego, a matematycznych i architektonicznych przeliczeń. Jego konstrukcja jest okrągła, w kształcie ściętego stożka nie z pobudek estetycznych, lecz dlatego, że architekci wyliczyli, iż tylko taka konstrukcja może wytrzymać wstrząsy górnicze. Dodatkowym zabezpieczeniem jest bardzo mała powierzchnia, którą Spodek, mimo ogromnej kubatury (341 tys. m sześciennych i 29 470 m kw. powierzchni użytkowej), styka się z ziemią.

Największy ekran kinowy
W Spodku działało kiedyś kino, a ekran w hali należał do największych w Polsce, miał wymiary 22 na 14 metrów. W 1973 roku aż 104 tys. widzów obejrzało w hali "W pustyni i w puszczy", a ponad 60 tys. – "Ojca Chrzestnego”.

Tupot 4000 żołnierzy
Jeszcze w trakcie robót budowlanych, budowa Spodka stanęła pod znakiem zapytania. Architekci z Gliwic i Warszawy podnosili, że konstrukcja Spodka, gdy znikną podpory, może się zawalić, gdy na widowni zasiądą ludzie. Zdecydowano wówczas o przeprowadzeniu próby. Kiedy konstrukcja była gotowa, na widowni zasiadło ponad 4000 żołnierzy i na znak, równocześnie, zaczęli tupać i podskakiwać. Okazało się, że wibracje mieszczą się w normie, a konstrukcja jest wytrzymała.

Spotkanie z dyktatorem
7 czerwca 1972 roku w Spodku miały miejsce dwa wielkie wydarzenia. Po pierwsze wystąpił tu Fidel Castro. Na spotkanie z dyktatorem przywieziono 10 tysięcy "dobrowolnych" widzów. Później odbyła się Wielka Wystawa Samochodów, w trakcie której po raz pierwszy prezentowany był fiat 126p. W ciągu siedmiu dni malucha zobaczyło 250 tysięcy ludzi!

Rekordowa frekwencja
To właśnie w Spodku został pobity rekord frekwencji na widowni w rozgrywkach Ligi Światowej w Siatkówce Mężczyzn. W 2001 roku, gdy w katowickiej hali rozgrywano eliminacje i finał LŚ, na trybunach zasiadło prawie 50 tys. kibiców.

30 tysięcy łusek
Na elewacji Spodka jest około 30 tysięcy łusek. Wymieniono je, w trakcie remontu elewacji, w 2011 roku. Obecnie są aluminiowe, oryginalne były azbestowo-cementowe; gdy je ściągano, z elewacji usunięto około 100 ton azbestu.

Trwa sprzedaż na mecze EUROVOLLEY POLAND 2017 w Mastach-Gospodarzach: Gdańsku, Szczecinie, Katowicach i Krakowie.

Szczegóły: https://www.ebilet.pl/sport/sporty-druzynowe/siatkowka/