SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

EA, fot. FIVB, 3 grudnia 2016

Dziś mija dziesiąta rocznica zdobycia srebrnego medalu przez polskich siatkarzy w mistrzostwach świata w Japonii.

3 grudnia 2006 roku reprezentacja Polski zdobyła srebrny medal mistrzostw świata. W finale w Tokio przegrała z bezkonkurencyjną w tym czasie Brazylią 0:3 (12:25, 22:25, 17:25). Drużyna Bernardo Rezende z lat 2004-2006 z Ricardo Garcią, Gibą, Andre Hellerem, Andre Nascimento, Dante Amaralem, Endresem Gustavo uważana jest przez wielu fachowców za najlepszą w historii męskiej siatkówki.

Blisko dwa lata wcześniej Polski Związek Piłki Siatkowej powierzył stanowisko trenera męskiej reprezentacji Argentyńczykowi Raulowi Lozano. Jego asystentem został Alojzy Świderek.

O sile męskiej reprezentacji w tym okresie stanowili m.in. Piotr Gruszka, Paweł Zagumny, Sebastian Świderski czy Krzysztof Ignaczak. Było to pokolenie graczy, którzy w 1996 roku zdobyli mistrzostwo Europy juniorów, a rok później złoty medal czempionatu globu w tej kategorii wiekowej. Do nich dołączyli m.in. Mariusz Wlazły i Michał Winiarski mistrzowie świata juniorów z 2003 roku.

Polski zespół awans do MŚ 2006 wywalczył w Rzeszowie w 2005 roku, a rywalami gospodarzy były zespoły, Bułgarii, Estonii i Rosji. We wrześniu 2005 roku biało-czerwoni zagrali w kontynentalnym czempionacie w Rzymie i zajęli piąte miejsce. Niedługo po tym turnieju w wypadku samochodowym zginął jeden z podstawowych graczy reprezentacji Arkadiusz Gołaś, który podpisał kontrakt ze słynną Lube Bancą Maceratą.

W japońskich MŚ pierwszą fazę Polacy przeszli bez straty seta gromiąc Chiny, Argentynę, Egipt, Portoryko i Japonię. Swoje inauguracyjne spotkanie rozegrali 17 listopada.

W drugiej fazie zwyciężyli Tunezję, Kanadę oraz Serbię i Czarnogórę po 3:0. Rozegrali dramatyczny mecz z Rosją. Przegrywając 0:2, odnieśli zwycięstwo 3:2. W półfinale pokonali Bułgarię 3:1 (25:20, 26:28, 25:23, 25:23).

Na ceremonię dekoracji reprezentanci Polski założyli koszulki z numerem „16”, z którym grał Arkadiusz Gołaś.

Srebrny medal rozpoczął serię sukcesów polskich siatkarzy. Zdobyli m.in. w 2009 roku mistrzostwo Europy oraz w 2012 wygrali Ligę Światową. Ukoronowaniem ich medali było złoto FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014, w finale których pokonali w Katowicach Brazylię 3:1. W "Spodku" zobaczyliśmy Michała Winiarskiego, Pawła Zagumnego i Mariusza Wlazłego - trzech wicemistrzów świata z 2006 roku.

Srebrni medaliści mistrzostw świata - Japonia 2006:
Michał Bąkiewicz
Piotr Gacek (libero)
Piotr Gruszka
Wojciech Grzyb
Łukasz Kadziewicz
Daniel Pliński
Grzegorz Szymański
Sebastian Świderski
Michał Winiarski
Mariusz Wlazły
Paweł Zagumny
Łukasz Żygadło
    
Trener Raul Lozano
II trener Alojzy Świderek