SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

onet.pl, 23 lutego 2017

Który klub siatkarski jest w polskim internecie najpopularniejszy? Która siatkarka jest w internecie najczęściej wyszukiwana przez kibiców w Polsce i jak to się ma do tego, czego szukają fani siatkówki na całym świecie? Onet we współpracy z Google Trends zbadał popularność polskich klubów i zawodniczek w sieci. To pierwszy taki raport w Polsce, pierwszy dotyczący polskiej siatkówki.

Który klub siatkarski jest w polskim internecie najpopularniejszy? Która siatkarka jest w internecie najczęściej wyszukiwana przez kibiców w Polsce i jak to się ma do tego, czego szukają fani siatkówki na całym świecie? Onet we współpracy z Google Trends zbadał popularność polskich klubów i zawodniczek w sieci. To pierwszy taki raport w Polsce, pierwszy dotyczący polskiej siatkówki.

Przede wszystkim kibice wyszukują podstawowego hasła "siatkówka", co nie może dziwić, bo jest ono bazą dla bardziej szczegółowych poszukiwań. Kolejne również wydaje się być działaniem standardowym, czyli poszukiwanie relacji na żywo z meczów ("siatkówka na żywo"). Na miejscu trzecim "Polska Niemcy siatkówka", czyli ogromne zainteresowanie kluczowym dla reprezentacji Polski meczem kwalifikacji olimpijskich w Berlinie w styczniu 2016 roku. Dramatyczne i zacięte spotkanie, zwycięskie dla drużyny Stephane'a Antigi (3:2), wywołało ogromne poruszenie wśród fanów, a ci dali tego wyraz w internecie, gdzie szukali informacji przed, w trakcie, a przede wszystkim po meczu. W pierwszej dziesiątce wyszukań mamy podobny wynik przy meczu Polska - Francja, choć zainteresowanie nie było już tak duże. Co ciekawe, informacje na temat meczu z Niemcami były popularniejsze niż np. wyszukania ogólnie związane z reprezentacją Polski, z polską siatkówką ("Polska siatkówka") czy z siatkówką mężczyzn w ogóle.

Jeżeli chodzi o zestawienia najpopularniejszych siatkarek w polskim internecie, sprawa wygląda następująco: w tym miejscu wypada napisać, że królowa jest tylko jedna i jest nią Katarzyna Skowrońska-Dolata. Kibice w Polsce w roku 2016 (od stycznia do grudnia) najczęściej wpisywali w Google jej nazwisko, a druga na liście Anna Grejman była niemal dwa razy rzadziej wyszukiwaną zawodniczką, niż dwukrotna mistrzyni Europy i atakująca Volley Bergamo Foppapedretti. Na podium zestawienia znalazła się też Agnieszka Bednarek-Kasza, co potwierdza, że na popularność w sieci nie musi się przekładać koniecznie liczba występów w drużynie narodowej. Wszystkie siatkarki w pierwszej dziesiątce są reprezentantkami, ale nie wszystkie w 2016 roku grały w kadrze. Aż cztery z jedenastu zawodniczek (dziesiąte miejsce zajęły ex aequo Agata Witkowska i Zuzanna Efimienko) na liście reprezentuje barwy KPS Chemika Police, a trzy grają obecne za granicą.

Najpopularniejszym zawodnikiem w polskim internecie w roku 2016 (od stycznia do grudnia) był bezapelacyjnie Bartosz Kurek. Jego powrót do drużyny narodowej, świetne występy i pozycja lidera w kadrze, występ w igrzyskach olimpijskich, a do tego powrót do PlusLigi, a później zamieszanie ze zmianą klubu. Wszystko to złożyło się na wysoką popularność Kurka, który niezmiennie od lat jest dla kibiców symbolem Biało-Czerwonych. W wyszukiwarkę Google fani ponad dwa razy rzadziej wpisywali nazwisko bohatera złotych MŚ, Mariusza Wlazłego, a także kapitana reprezentacji, Michała Kubiaka. Niezmiennie popularnością cieszą się dwaj mistrzowie świata - Andrzej Wrona i Karol Kłos - którzy poza znakomitą formą na parkiecie imponują opanowaniem social mediów i aktywnym poruszaniem się w sieci. W dziesiątce znalazło się też miejsce dla Mateusza Bieńka, najmłodszego asa Biało-Czerwonych, a także dla Wilfredo Leona Venero, który czeka na prawo gry w reprezentacji Polski i... jest popularniejszy niż Paweł Zagumny. To obrazuje, jaką polski Kubańczyk ma pozycję w świadomości polskich fanów i jak bardzo ci czekają na jego występy w kadrze narodowej.

Bartosz Kurek i Mariusz Wlazły rządzą również w zestawieniu popularności zawodników w poszczególnych województwach. Siatkarze PGE Skry Bełchatów wygrywają w piętnastu z szesnastu z nich, a tylko w lubuskim pierwszy jest... Paweł Zatorski. Mistrz świata i były siatkarz bełchatowian, obecnie filar ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, nie znalazł się w dziesiątce najpopularniejszych zawodników w Polsce, ale w lubuskim ma swoich zadeklarowanych fanów. Bartosz Kurek pierwsze miejsce dzierży w czternastu województwach, w Mariusz Wlazły w dwóch. Obaj dzielą prymat w świętokrzyskim, gdzie kibice niemal tyle samo razy wyszukiwali informacje o obu wybitnych siatkarzach. Mistrz świata bezapelacyjnie jest pierwszy w łódzkim, skąd pochodzi i gdzie występuje od początku kariery.

Globalną siłę Mariusza Wlazłego, jako ambasadora polskiej siatkówki i symbol jej ostatnich sukcesów widać, gdy pochylimy się nad listą dziesięciu najczęściej wyszukiwanych siatkarzy na świecie w 2016 roku. Atakujący PGE Skry Bełchatów znalazł się na pierwszej pozycji na tej liście, wyprzedzając m.in. Siergieja Tietiuchina (Rosja), Ivana Zaytseva (Włochy), Matthew Andersona (USA) czy Earvina N'Gapetha (Francja), globalnych siatkarskich herosów. Co ciekawe, Wlazły jest dużo popularniejszy niż drugi Tietiuchin, a w dziesiątce jako jedyny nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro (co również mogło generować dużą liczbę zapytań internautów - np. o powody absencji). W czołówce Polaków jest dwóch, ale Bartosz Kurek tym razem jest dużo niżej niż kolega z klubu, na dziewiątej pozycji. W dziesiątce mamy, poza dwoma Polakami, po dwóch Brazylijczyków i Amerykanów, a lista przedstawia globalne gwiazdy dyscypliny, bez wyjątków.

Raport sporządzony został w dwóch częściach. Zachęcamy do lektury:

http://eurosport.onet.pl/siatkowka/orlen-liga/polska-siatkowka-w-internecie-specjalny-raport-onetu-i-google-trends-czesc-i/ksy7mz - część pierwsza

http://eurosport.onet.pl/siatkowka/reprezentacje/polska-siatkowka-w-internecie-specjalny-raport-onetu-i-google-trends-czesc-ii/0vdy0k - część druga