SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Kinder + Sport/JU, 15 września 2015

Niedziela 13 września była oficjalnym Dniem Polski podczas Wystawy Światowej EXPO Mediolan 2015. Pośród wielu atrakcji uwagę zwiedzających przyciągały okrzyki kibiców, dopingujących najlepszych młodych siatkarzy i siatkarki – zwycięzców tegorocznego Pucharu Kinder + Sport – największego turnieju mini siatkówki na świecie, którzy tego dnia rywalizowali w turnieju polsko - włoskim.

Niedziela 13 września była oficjalnym Dniem Polski podczas Wystawy Światowej EXPO Mediolan 2015. Pośród wielu atrakcji uwagę zwiedzających przyciągały okrzyki kibiców, dopingujących najlepszych młodych siatkarzy i siatkarki – zwycięzców tegorocznego Pucharu Kinder + Sport – największego turnieju mini siatkówki na świecie, którzy tego dnia rywalizowali w turnieju polsko - włoskim.

Turniej młodych sportowców był kulminacją wyjazdu, który był nagrodą główną dla zwycięzców Wielkiego Finału Pucharu Kinder + Sport, który odbył się na początku lipca w Krakowie. Mistrzowie zostali wyłonieni w 3 kategoriach – dwójek, trójek i czwórek, odpowiednio dla dziewcząt i chłopców. W finale wystąpiło blisko 1500 uczniów szkół podstawowych, a w całym turnieju w tym sezonie wzięło udział ponad 41 000 uczestników.

Do Włoch młodzi adepci siatkówki dotarli specjalnie na tą okazję oznakowanym autokarem, który zdobiły wizerunki Ambasadorów programu – wybitnych reprezentantów Polski – Sebastiana Świderskiego i Piotra Gruszki. Program pobytu nie ograniczył się tylko do wizyty na EXPO, wcześniej odwiedzono Albe, gdzie mieści się centrala partnera turnieju, firmy Ferrero, oraz Turyn z jego ogromną atrakcją w postaci Muzeum Egipskiego. W tym ostatnim największym powodzeniem wśród młodych sportowców cieszyły się oczywiście mumie Faraonów oraz co było nie lada niespodzianką – zwierząt.

Już na miejscu w Mediolanie do grupy dołączył Piotr Gruszka, który towarzyszył jej podczas całego pobytu na miejscu, wcielając się również w rolę tłumacza i oczywiście trenera.

Wystawa światowa EXPO 2015 przyciąga tłumy zwiedzających, szacuje się, że odwiedzi ją ponad 20 milionów zwiedzających, którzy na własne oczy chcą zobaczyć ponad 147 krajów prezentujących swoje dokonania, tym razem pod hasłem „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Jednym z bardziej obleganych miejsc jest bardzo oryginalny pawilon Polski.  Dzięki uprzejmości i zaproszeniu polskich organizatorów, młodzi siatkarze mogli zwiedzić narodowy pawilon w komfortowych warunkach, unikając kilkugodzinnej kolejki.

Wielką atrakcją był oczywiście pawilon Kinder + Sport, gdzie na własne oczy można było przekonać się, że kojarzony w Polsce, przede wszystkim z siatkówki program, na całym świecie obejmuje swoim zasięgiem kilkadziesiąt dyscyplin sportowych. Samo miejsce miało wiele sportowych atrakcji – od ścian wspinaczkowych, po wyścigi konne.

Kulminacyjnym dniem była niedziela, która nie tylko była oficjalnym dniem Polski na EXPO, ale i dniem, w którym rozegrano oficjalne rozgrywki mini siatkówki pomiędzy zespołami Polski i Włoch. Stronę włoską reprezentowała jedna z najlepszych szkółek siatkarskich – Scuola di Pallavolo Anderlini z Modeny.  

Kilkugodzinne zmagania, których areną był pawilon Kinder + Sport zakończył mecz finałowy, który swoją obecnością uświetnili prezes Ferrero S.p.A – Ambasador F. Paolo Fulci, wiceminister gospodarki RP Arkadiusz Bąk, Komisarz Polskiego Pawilonu Sławomir Majman oraz dyrektor generalny Ferrero Polska Commercial Enrico Bottero. Odczytano list prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej Pawła Papke skierowany do prezesa Ferrero, w podziękowaniu za wieloletnią współpracę przy budowie dziecięcej siatkówki w Polsce.

Mecz miał wyjątkową oprawę, poprzedzony został hymnami narodowymi, a polscy kibice udowodnili dlaczego zasługują na miano najlepszych na świecie. Wokół pawilonu zbierały się tłumy przechodniów, którzy z ciekawością przyglądali się skąd dochodzą okrzyki „Polska, Polska”. Całym rozgrywkom z boku „przyglądał” się Puchar zdobyty przez Reprezentacje Polski podczas Mistrzostw Świata 2014, który specjalnie na tą okazję zawitał do Mediolanu.

Spotkanie zakończyło się niewielkim zwycięstwem zespołu Włoch, jednak ważniejsza od wyniku była świetna zabawa i integracja młodych sportowców. Piotr Gruszka podkreślał po meczu Jak widać młodym ludziom nie potrzeba wiele do szczęścia – wystarczy siatka, piłki i boisko. To pokazuje również jak ważne są takie programy aktywizujące dzieci i młodzież do aktywności ruchowej.

W wyjeździe brali udział zwycięzcy tegorocznej edycji Pucharu Kinder + Sport orgaznizowanego przez PZPS przy współpracy z Ferrero Polska Commercial i JM Marketing Group. Najlepsi młodzi siatkarze i siatkarki to drużyny MKS MOS Wieliczka, KS Lechia Tomaszów Mazowiecki, MOSM Tychy, DMKS PLAS Kielce, Wieżyca Stężyca oraz UKS 22 Kraków.

Więcej o programie www.kindersport.pl