SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Eugeniusz Andrejuk, 10 lipca 2015

Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki przyjęła w czwartek informację Polskiego Związku Piłki Siatkowej na temat FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014.

Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki przyjęła w czwartek informację Polskiego Związku Piłki Siatkowej na temat FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014.

Siedem miast gospodarzy: Katowice, Łódź, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Kraków, Warszawa, 24 drużyny, 103 mecze, 583 763 widzów na obiektach, Ceremonia i Mecz Otwarcia na Stadionie Narodowym 62 tysiące widzów, 200 godzin transmisji, 17 milionów telewidzów podczas Finału i Ceremonii Medalowej, 680 wolontariuszy, ponad 236 milionów złotych wartości medalowej sponsorów, ponad 145 milionów złotych wartości medialnej Miast Gospodarzy. ponad 23 miliony zysku z organizacji, po raz pierwszy w historii polskiego sportu wartość medialna dyscypliny – właśnie siatkówki przekroczyła miliard złotych. Najlepsze organizacyjnie mistrzostwa w historii światowej siatkówki i Polska złotym medalistą – tak w pigułce można podsumować czempionat, który rozegrany został od 31 sierpnia do 21 września 2014 roku.

Informację, w formie obszernej prezentacji o FIVB Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 przedstawił Dyrektor Marketingu MŚ, Tomasz Redwan. Podkreślił on, że "w polskim czempionacie wiele rzeczy odbyło się po raz pierwszy m.in. strefy kibica." – Po zakończeniu o tych mistrzostwach zaczęto mówić jak o czymś wyjątkowym. Zorganizowane zostały mini mistrzostwa świata i w tej akcji społecznej wzięło udział trzy tysiące dzieci – powiedział Tomasz Redwan.


Następnie głos zabrał Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Paweł Papke. W swoim wystąpieniu wiele miejsca poświęcił aktualnemu potencjałowi Polskiej Siatkówki i przypomniał, że Związek prowadzi szesnaście narodowych drużyn – od mini kadetów do seniorów. – Na przykład w Lidze Europejskiej doświadczenie zdobywa bezpośrednie zaplecze pierwszych reprezentacji. Udział w tych rozgrywkach jest świadomą decyzją związku, służącą rozwojowi sportowemu zawodniczek i zawodników młodego pokolenia – podkreślił i przypomniał, że najbardziej uzdolniona młodzież siatkarska edukację zdobywa w szkołach mistrzostwa sportowego.  – W Szczyrku dziewczęta, w Spale chłopcy, a w Łodzi mamy szkołę siatkówki plażowej. W żeńskim SMS-ie w tym roku szkolnym były 34 uczennice szkolone przez pięciu trenerów. W Spale jest 32 uczniów i czterech trenerów. Z kolei w Łodzi uczy się 40 osób a sztab szkoleniowy to sześcioro trenerów – powiedział szef federacji.

Następnie Paweł Papke mówił o Projekcie Upowszechniania Sportu Wśród Dzieci i Młodzieży w zakresie piłki siatkowej. Z tego modelowego rozwiązania zaczynają korzystać inne dyscypliny w naszym kraju oraz międzynarodowe federacje – FIVB i CEV, a wybrane elementy wdrażane są w dalekim Chile. W roku szkolnym 2014/2015 w 112 gimnazjach program realizowało 4 144 dziewcząt i chłopców a z kolei w 32 placówkach ponadgimnazjalnych było to 1 098 młodych adeptek i adeptów siatkówki. Siatkarskie Ośrodki Szkolne to łącznie 5 242 siatkarek i siatkarzy, 360 nauczycieli w 144 placówkach.

– Poszerzamy ten program o wybrane szkoły podstawowe – mówił szef Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Powstały 252 Akademie Siatkarskie, w których się szkoli ponad 7 200 dzieci. Szkoły Mistrzostwa Sportowego, Siatkarskie Ośrodki Szkolne funkcjonują dzięki zgodnej współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, za co po raz kolejny serdecznie dziękuję. Z kolei Akademie Siatkarskie to rezultat inspiracji PZPS i inicjatywy samorządów. To bardzo pozytywny efekt sukcesów sportowych i konsekwentnej promocji siatkówki w Polsce.

To nie są jedyne obszary aktywności Polskiego Związku Piłki Siatkowej związane z promocją i tworzeniem szerokich podstaw naszej dyscypliny w Polsce. Po zmianach organizacyjnych związanych z Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży, PZPS nie miał żadnych wątpliwości, że kontynuacja tych rozgrywek jest konieczną. 

– Nasza federacja przeprowadziła cały cykl dzięki środkom tak Ministerstwa Sportu i Turystyki, jak i własnym PZPS. Warto było, choćby dlatego, że dla niemal większości uczestniczek i uczestników to pierwsze w życiu powołania do reprezentacji – na początek reprezentacji wojewódzkich. To dla tych młodych ludzi naprawdę ważne w sportowym rozwoju, motywujące wydarzenie. Idea Olimpiad Młodzieży istotnie pobudza aktywność struktur lokalnych – sportowych i samorządowych – powiedział Paweł Papke.

Prezes PZPS podkreślił, że PZPS stara się konsekwentnie wykorzystywać infrastrukturę Orlików, organizując corocznie cykl Orlik Volleymania. W tegorocznej edycji w ponad 80 turniejach wzięło udział niemal 1 600 drużyn.

I wreszcie największy realizowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej program mini siatkówki skierowany do dzieci w wieku 11, 12, 13 lat. W tym roku, w ostatni weekend w Krakowie odbyła się jego 21. edycja od ośmiu lat pod nazwą Kinder+Sport.

– Byłem w Krakowie i proszę mi wierzyć, że wrażenie było imponujące. W turnieju finałowym, w ciągu trzech dni, w sześciu halach rozegrano 1 608 spotkań z udziałem 1 344 zawodniczek i zawodników i 288 trenerek i trenerów. To tylko finał. W tegorocznym cyklu w rozgrywkach wystartowało 3 891 zespołów dziewcząt i 5 984 chłopców. Łącznie to 40 583 uczestników. Z roku na rok te liczby rosną a z samą ideą mini siatkówki spotkało się w Polsce ponad milion dwieście tysięcy młodych ludzi. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej uznała, że polski program mini siatkówki jest bezwzględnie największym na świecie – powiedział Paweł Papke i mocno podkreślił, że PZPS taką samą wagę przywiązuje do reprezentacji seniorskich jak i tworzenia bardzo szerokich i trwałych podstaw naszej dyscypliny.

Przed Polskim Związkiem Piłki Siatkowej stoją kolejne wyzwania. W 2017 roku nasz kraj będzie gospodarzem finałowego turnieju mistrzostw Europy. – Tylko pozornie to wydarzenie jest mniejszego formatu od mistrzostw globu, podkreślam – pozornie – mówił Paweł Papke. – Polska wypracowała widowiska o najwyższych standardach a PZPS znany jest z działań kreatywnych i z tego nie możemy zrezygnować. Stagnacja oznacza bowiem cofanie się.

Polski Związek Piłki Siatkowej rozpoczął pracę nad Strategią Rozwoju Polskiej Siatkówki na lata 2016 – 2020 – zatytułowaną TOKIO 2020. – Obejmować ona będzie wszystkie działania Związku zmierzające do uzyskania sukcesu podczas Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się za pięć lat. Strategia ujmować będzie nasze plany dotyczące najważniejszych obszarów aktywności Polskiej Siatkówki i wskazywać będzie metody ich realizacji. Chciałbym, aby ta strategia, stała się drogowskazem i wyznaczała cele naszych sukcesów – powiedział Prezes Papke.

W Strategii ważne jest określenie perspektyw szkolenia dzieci i młodzieży, instruktorów i trenerów, wyznaczenie planów sportowych reprezentacji, określnie strategii marketingowej i komunikacyjnej a także organizacyjnej Związku. – Sformułowanie naszych planów, co do organizacji imprez na najwyższym poziomie. Przy formułowaniu tego dokumentu korzystać będziemy z dotychczasowych naszych doświadczeń a trzeba pamiętać, że są bardzo wielce zobowiązujące – powiedział Paweł Papke.

– To co zrobiliście oraz zorganizowaliście należy zaliczyć do wielkiego sukcesu – powiedział w dyskusji poseł Tadeusz Tomaszewski (SLD). – Program na najbliższe lata jest oparty na mocnej podstawie i można rzeczywiście nazwać strategią. Życzę Panu Prezesowi, żeby strategia dawała wyniki.
Podkreślił on, że „siatkówka zrobiła niesamowitą sprawę dla promocji Polski poza granicami kraju.”

Sukcesu gratulował również Jan Tomaszewski (PO). – PZPS może być wzorem systematycznej pracy, która przynosi dobre efekty – powiedział znakomity przed laty bramkarz piłkarskiej reprezentacji kraju. – Sukces mistrzostw świata – sportowy oraz organizacyjny – jest efektem waszej pracy i nikogo innego.

Sukcesów gratulował przewodniczący obradom Komisji poseł Jakub Rutnicki (PO). – Wykonaliście olbrzymią pracę. Siatkówka pokazała drogę rozwoju innym dyscyplinom sportu – mówił.

Na pytania Posłów z Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki dotyczące FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn odpowiadał Wiceprezes PZPS, Andrzej Ladziński.