SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Martyna Szydłowska, 4 listopada 2022

Biało-Czerwoni zaczynają mistrzostwa świata w siatkówce na siedząco

Niespełna kilka tygodni temu siatkarski świat emocjonował się zmaganiami najlepszych siatkarzy i siatkarek w rywalizacji o mistrzostwo globu. Teraz nadszedł czas na kolejny czempionat. W Sarajewie walkę o medale mistrzostw świata rozpoczynają siatkarki i siatkarze z niepełnosprawnościami. Drugi raz w historii tej imprezy Polska będzie reprezentowana zarówno w turnieju mężczyzn, jak i kobiet.

Szesnaście reprezentacji mężczyzn i trzynaście reprezentacji kobiet rozpocznie dzisiaj trwającą do 11 listopada rywalizację o miano najlepszej drużyny globu. Gospodarzem tegorocznych mistrzostw świata w siatkówce na siedząco, które wstępnie miały odbyć się w Chinach, zostało Sarajewo. W Arenie Hotel Hills w stolicy Bośni i Hercegowiny, rozegranych zostanie 56 meczów w turnieju panów i 49 spotkań w zmaganiach pań.

Jako pierwsze na boisko wyjdą nasze siatkarki. Reprezentacja Polski w składzie: Ewa Bednarz, Danuta Bujok, Anna Dzierża, Magdalena Głowińska, Halina Kubica, Magdalena Majewska, Katarzyna Prusicka, Joanna Świderska, Ewa Wojciechowicz, prowadzona przez trenera Adama Malika zagra w inaugurującym turniej kobiet meczu z Ruandą (4 listopada, 18:45). Kolejnymi rywalkami Biało-Czerwonych w fazie grupowej będą Węgierki (6 listopada, 11:30), Bośniaczki (6 listopada, 16:30) oraz Ukrainki (7 listopada, 19:00).

Reprezentacja siatkarzy, występująca pod wodzą trenera Bożydara Abadżijewa w składzie: Dariusz Cegiełka, Tomasz Grell, Dawid Kołodziej, Tomasz Labocha, Marek Libich, Marcin Polak, Piotr Siciński, Jacek Tomczak, Piotr Truszkowski, Rafał Wójtowicz, Robert Wydera, rozpocznie pierwszą fazę turnieju starciem z Brazylią (4 listopada, 19:30). Canarinhos to medaliści dwóch ostatnich edycji światowego czempionatu i bardzo wymagający przeciwnik. Dzień później Polacy zmierzą się z Kanadyjczykami (5 listopada, 11:30), a w ostatnim spotkaniu fazy grupowej zagrają z Niemcami (6 listopada, 11:30).

Dla reprezentacji mężczyzn jest to trzeci występ w mistrzostwach świata, a dla naszych siatkarek drugi. Obie drużyny zadebiutowały w tej imprezie w 2014 roku w Elblągu, występując w roli gospodarza. Wszystkie dotychczasowe starty Biało-Czerwoni kończyli na 12. miejscu, teraz mają szansę poprawić ten wynik. Mijający sezon owocował już historycznymi sukcesami Polski w siatkówce na siedząco. W czerwcu trenowana przez Adama Malika drużyna ParaVolley Silesia zdobyła brązowy medal EuroLigi Kobiet. Kilka tygodni później trener Bożydar Abadżijew poprowadził reprezentację Polski weteranów do triumfu w Invictus Games, a we wrześniu reprezentacja mężczyzn sięgnęła po zwycięstwo w Srebrnej Lidze Narodów.

Zachęcamy do śledzenia występów Biało-Czerwonych na mistrzostwach świata na stronie World Para Volley (https://www.worldparavolley.org/2022-world-paravolley-sitting-volleyball-world-championships/ )