SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP, fot.Piotr Sumara, 29 października 2022

Dzieciaki i ich rodzice wspólnie trenowały w Bydgoszczy. Siatkówka znów połączyła pokolenia!

Blisko sto dzieci oraz ich rodzice i dziadkowie wzięli udział w trzeciej tegorocznej odsłonie akcji „Siatkówka łączy pokolenia”. – Mam nadzieję, że w przyszłości, kiedy te dzieciaki będą pisać swoje sportowe CV, rozpoczną od tego, że tu w Bydgoszczy podczas imprezy „Siatkówka łączy pokolenia” zaczęli swoją przygodę pod okiem wybitnych gwiazd polskiej – mówi Janusz Uznański, wiceprezes Fundacji Polska Siatkówka, która organizuje cykl zajęć w całej Polsce.

„Siatkówka łączy pokolenia” to cykl wydarzeń, które mają na celu wzmocnienie więzi międzypokoleniowej na linii senior-rodzic-dzieci. Uczestnicy najpierw aktywnie ćwiczą pod okiem wielkich mistrzów polskiej siatkówki, a później mają okazję z nimi porozmawiać. W Bydgoszczy aklcję wsparli m.in. wielokrotna reprezentantka Polski Agnieszka Malinowska, mistrzyni Europy z 2003 roku Dominika Leśniewicz, czterokrotna mistrzyni Polski Agnieszka Kosmatka, reprezentant Polski i olimpijczyk z Aten Piotr Gabrych oraz Wojciech Jurkiewicz, także były reprezentant Polski.

Siatkówka cały czas jest w moim sercu. Na co dzień jestem nauczycielem i trenerem w Pile, gdzie szkolę młode siatkarki. Siatkówka od czwartej klasy szkoły podstawowej jest cały czas ze mną. Staram się też zachęcić moje dzieci do uprawiania tej dyscypliny, bo dzięki niej można naprawdę bardzo fajnie spędzić wolny czas i poznać wspaniałych ludzi. No i siatkówka przede wszystkim uczy życia – mówiła Agnieszka Kosmatka.

Bardzo lubię takie akcje. Fajnie, że mama, tata, czy dziadek mogą poćwiczyć. Siatkówka zawsze łączyła pokolenia, bo to najpiękniejsza dyscyplina. My nie mieliśmy takiego sprzętu i takich możliwości. Teraz dzieciaki mogą z tego wszystkiego korzystać, więc zamiast komórek, czy komputerów polecam piłkę siatkową. Nie ma nic piękniejszego niż sport. Sport to zdrowie, a siatkówka jest tego najlepszym przykładem – dodała Dominika Leśniewicz.

Kilkugodzinne spotkanie z młodymi adeptami siatkówki oraz ich rodzinami poprowadził 97-krotny reprezentant Polski Marcin Prus. – Byliśmy w Katowicach, byliśmy w Krakowie, teraz jesteśmy w Bydgoszczy i będziemy w Warszawie. Mamy około setki dzieci, do tego dochodzą rodzice, a także gwiazdy naszego sportu. Gorąco wierzę w to, że już powoli można ten projekt okrzyknąć fajnym sukcesem. Ja to uwielbiam, ale powiem szczerze, że wolałbym być reprezentantem Polski. Ale wiadomo, że w pewnym momencie życie sportowca się kończy i zaczyna się zupełnie nowa odsłona. Bardzo chcę, żeby właśnie ci młodzi ludzie, którzy tutaj są, podobnie jak nasi mistrzowie, kiedyś zostali mistrzami świata – mówił Prus.

Agnieszka Kosmatka podkreśla, że młodzież dziś bardzo chętnie garnie się do siatkówki. – Był ciężki czas przez COVID, ale dzieci zaczynają coraz bardziej garnąć się do tego, żeby wychodzić z domu. Rodzice też już przeżyli ten najgorszy czas. Fajnie, znów przychodzą na treningi i cieszą się z tego spędzanego wspólnie czasu – powiedziała.

Janusz Uznański podkreślił, że akcja „Siatkówka łączy pokolenia” to projekt, który ma zachęcić młodzież do aktywności fizycznej, ale także przypomnieć wielkie gwiazdy tego sportu w Polsce.

To jest bardzo ważna akcja promocyjna pokazująca, że ta wspaniała tradycja, którą siatkówka wypracowała, te wiele wybitnych postaci polskiej siatkówki, w naturalny sposób przekazuje pałeczkę następnym pokoleniom. Jak widać, nie trzeba robić specjalnych naborów. Wystarczy ogłoszenie na stronach internetowych Fundacji i Polskiego Związku Piłki Siatkowej i mamy tłum dzieci, które chcą się bawić oraz poznawać siatkówkę i jej historię. Siatkówka jest sportem rodzinnym i dlatego ten pomysł, że siatkówka łączy pokolenia, jest oparty o to, że przychodzą tutaj całe rodziny. Siatkówka pozostaje sportem, który łączy – mówił Janusz Uznański.

Po wspólnych zdjęciach i rozdaniu bogatych pakietów, uczestnicy spotkania mieli okazję uczestniczenia w meczu żeńskiej TAURON Ligi, w którym OnlyBio Pałac Bydgoszcz zmierzył się z Roleskim Grupą Azoty Tarnów. Projekt „Siatkówka łączy pokolenia”, współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, przeprowadzony zostanie w czterech polskich miastach. Za nami już spotkania w Katowicach, Krakowie i Bydgoszczy, a jeszcze w grudniu zaplanowane jest spotkanie w Warszawie. Pełne informacje można znaleźć w mediach społecznościowych Fundacji „Polska Siatkówka” oraz partnerskich mediach Polskiej Ligi Siatkówki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej.