SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

KP, 25 października 2022

Nikola Grbić w NLO SMS PZPS Spała

- Był to ważny dzień dla spalskiej szkoły, która stanowi istotne ogniwo w systemie szkoleniowym naszego związku – powiedział Krzysztof Felczak, Dyrektor Sportu i Szkolenia w Polskim Związku Piłki Siatkowej po spotkaniu trenera męskiej reprezentacji Nikoli Grbicia z młodzieżą i sztabem trenerskim NLO SMS PZPS w Spale.

To było niezwykłe spotkanie. Selekcjoner polskiej reprezentacji opowiadał o tym, jakie czynniki kształtują zawodnika, co wpływa na jego karierę, rozwój i poczucie własnej wartości. W swojej opowieści odwoływał się do własnej drogi sportowca, zwracając uwagę na porażki, które za chwilę mogą przerodzić się w sukces. Mówił o tym, jak ważna jest ciężka praca, której efekty mogą być widoczne dopiero po kilku latach – po latach prób, powtarzalności, znużenia i zwątpienia. Jednak te doświadczenia potrzebne są do budowania teraźniejszości.

23390d

Przywołując słowa z filmu „Kung Fu Panda”: Wczoraj to już historia, jutro to tajemnica. Ale dziś to dar losu. A dary są po to, żeby się nimi cieszyć zwrócił uwagę na fakt, jak ważne w czasie meczu, treningu  jest pozostawienie nieudanych zagrywek, zagrań, podań, ataków za sobą, bycie tu i teraz i koncentracja na tym, co trzeba zrobić, aby zrobić to jak najlepiej.

W swojej opowieści o siatkówce, pracy trenera nasz gość wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest przygotowanie zarówno fizyczne (odpowiednia dieta, sen, regeneracja), jak i psychiczne. Odwołał się  do treningów, jaki odbywają członkowie słynnej amerykańskiej formacji „Navy Seals”, do filmu o przygotowaniach amerykańskich koszykarzy do turnieju olimpijskiego, do postawy Koby’ego Bryant’a i innych członków „Dream Team’u”, do książki Eleven Rings: The Soul of Success Phila Jackson’a.

Uczestnicy spotkania byli pod ogromnym wrażeniem wiedzy trenera, jego zainteresowań i inspiracji do pracy, czerpanych z tak różnych i fascynujących źródeł. Spotkanie było doskonałą okazją do zadawania pytań. Uczniowie pytali o różnice między pracą trenera w klubie a pracą z reprezentacją, o to, co było dla naszego gościa najtrudniejszym przeżyciem, o to jak trenować, co robić, kiedy wydaje nam się, że dajemy z siebie wszystko, a nie przynosi to oczekiwanych rezultatów.

- Ucznowie Szkoły w Spale zaimponowali znajomością języka angielskiego, choć trener powiedział, że można zadawać pytania po polsku, gdyż on wiele rozumie – mówił po spotkaniu Krzysztof Felczak.

Trener Nicola Grbić zwrócił uwagę na wiele niuansów, które decydują o jakości zawodnika – jego predyspozycja w danym momencie, podania kolegów, zachowanie całego zespołu. Podkreślił też różnice między pracą w klubach włoskich i polskich. Mówił o tym, że skuteczność poszczególnych graczy w danym meczu wcale nie musi się przekładać na sukces drużyny i jej wygraną. Ważnym stwierdzeniem naszego gościa były słowa o tym, że nie ma przegranych meczów, są tylko wygrane albo lekcje, z których należy wyciągać wnioski.

Spotkanie było niezwykłym przeżyciem. Pokazało, że wszystko co Nicola Grbić mówił o siatkówce, o metodach pracy, o drużynie, o traktowaniu i motywowaniu zawodników jest tak naprawdę piękną filozofią życia, która zrobiła na nas ogromne wrażenie.

Następnie odbył  z uczniami SMS Spałą 2,5 godzinną sesję treningową , podczas której precyzyjnie  tłumaczył cele poszczególnych zadań i ćwiczeń. Trener na bieżąco podczas zajęć  analizował i dokonywał korekt zagrań, techniki  oraz ustawień indywidualnych i zespołowych spalskich uczniów.

- Nikola Grbić jest legendą światowej siatkówki. Odnosił  wspaniałe sukcesy jako zawodnik. Z naszą reprezentacją sięgnął po wicemistrzostwo świata i brązowy medal Ligi Narodów. Wcześniej poprowadził Grupę Azoty Zaksę Kędzierzyn-Koźle do zwycięstwa w Lidze Mistrzów. Spotkanie z takim autorytetem było ogromnym przeżyciem dla uczniów i trenerów z SMS PZPS w Spale, o czym mówili oni po spotkaniu ze szkoleniowcem naszej reprezentacji - podsumował Krzszyof Felczak.

23390c