SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Jarosław Bińczyk Fot. cev.eu, 8 stycznia 2022

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle drużyną 2021 roku w Polsce

Po raz dziewiąty siatkarska drużyna została wybrana na najlepszą w plebiscycie "Przeglądu Sportowego". Ale po raz pierwszy ten zaszczyt spotkał zespół klubowy, którym jest Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Już po raz 87. rozstrzygnięty został Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski. Od kilkunastu lat redakcja nagradza też najlepszą drużynę w mijającym roku. Dotąd ośmiokrotnie tym tytułem honorowano zespoły siatkarskie. W 2003 i 2005 roku zaszczyt spotkał reprezentację Polski siatkarek, czyli "Złotka Andrzeja Niemczyka", dwukrotne mistrzynie Europy. Kolejne honory zbierała męska reprezentacja - wyróżniana sześciokrotnie za lata 2006, 2009, 2011, 2012, 2014 i 2018. Dziewiąty siatkarski laur przyznano ZAKSIE, która jako drugi w historii Polski klub wygrała najbardziej prestiżowe klubowe rozgrywki na kontynencie. 43 lata temu Puchar Europy wywalczył Płomień Milowice, a w 2021 roku jego wyczyn we wspaniałym stylu powtórzyli kędzierzynianie, zwyciężając w Lidze Mistrzów. 

W imieniu drużyny na gali mistrzów sportu podziękował jej kapitan Aleksander Śliwka: - Cieszymy się z tytułu, dla nas wszystkich, dla klubu ale i całej społeczności kędzierzyńskiej jest to ogromne wyróżnienie, z którego jesteśmy dumni. Ta nagroda to również docenienie wielu lat budowania drużyny, tożsamości klubu, wielu ludzi się do tego przyczyniło i nie sposób jest wymienić wszystkich - stwierdził. Oprócz niego na gali byli jeszcze: Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, David Smith, Adrian Staszewski, Krzysztof Rejno, Bartłomiej Kluth i Korneliusz Banach. 

Głos zabrał też (przez telefon) były już trener ZAKSY Nikola Grbić, który nie mógł przylecieć do Polski, bo prowadzona przez niego Perugia w niedzielę rozgrywa mecz ligowy: - Zdaję sobie sprawę, jak ważny jest ten plebiscyt i tytuł drużyny roku w Polsce. Tym bardziej cieszę się, że wyróżnienie Drużyny Roku 2021 otrzymał ten niezwykły zespół. Wielokrotnie podkreślałem jak dumny jestem z pracy z tą grupą oraz z ich wyniku. Jestem przekonany, że swoją postawą, ambicją, pracowitością i końcowym rezultatem, jakim jest zwycięstwo w Lidze Mistrzów, potwierdzili, że zasługują na to wyróżnienie. Cieszę się, że mogłem być częścią tak pięknie pisanej przez ZAKSĘ historii.

W historii plebiscytu indywidualnie raz wygrał siatkarz - w 2018 roku był to Bartosz Kurek, najlepszy zawodnik mistrzostw świata.