SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

JU, 21 maja 2014

Polski Związek Piłki Siatkowej i Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska „Wspólnie przeciw białaczce!” zapraszają na konferencję prasową związaną z planowaną współpracą podczas wydarzeń siatkarskich w Polsce w roku 2014.

Polski Związek Piłki Siatkowej i Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska  „Wspólnie przeciw białaczce!” zapraszają na konferencję prasową związaną z planowaną współpracą podczas wydarzeń siatkarskich w Polsce w roku 2014.

Konferencja odbędzie się w poniedziałek 26 maja o 12.00 w siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Warszawie, przy ulicy Puławskiej 383.

W konferencji udział wezmą nowi ambasadorowie akcji, wielokrotni, znakomici reprezentanci Polski – Małgorzata Glinka-Mogentale i Paweł Zagumny a PZPS reprezentować będzie Maciej Bogusz – Dyrektor Pionu Marketingu i PR. Decyzja wybitnych sportowców nie była przypadkową.

W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Baza dawców szpiku kostnego jest ciągle zbyt mała. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 600 tysięcy potencjalnych dawców, z czego ponad 500 tysięcy w bazie Fundacji DKMS. Aby rozbudować bazę i zwiększyć szanse chorych na wyzdrowienie, Fundacja pozyskuje wsparcie różnych grup środowiskowych przy wielu okazjach. Tym razem jest to wspólna inicjatywa PZPS i DKMS. W sezonie 2014 podczas rozgrywek Ligi Europejskiej, Ligi Światowej, World Grand Prix, FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 będą mogli się zarejestrować zarówno kibice, jak i wszyscy zainteresowani wsparciem chorych na białaczkę.

 – Ani przez sekundę nie wahaliśmy z podjęciem decyzji o wsparciu działań fundacji. To bardzo ważne by w takie szlachetne i ważne przedsięwzięcia bardzo aktywnie wspierać. Zdrowie i życie ludzkie są wartościami absolutnie nadrzędnymi. Z tą chorobą zmaga się wielu ludzi, ale wiemy że można im pomóc. To wymaga szeroko zakrojonych i konsekwentnych działań. W ostatnim czasie z tą chorobą dzielnie zmaga się nasz Przyjaciel, Przyjaciel Gosi i Pawła,  wielki orędownik siatkówki – Jacek Kasprzyk. Jego determinacja i hart sprawiają, że jesteśmy przekonani o konieczności wspierania akcji prowadzonej przez DKMS. Jeśli możemy być przydatni, to służymy pomocą – powiedział  Mirosław Przedpełski, Prezes PZPS. 

Informacja o wspólnej akcji zostanie umieszczona na stronach internetowych dkms.pl i pzps.pl.

Akcję będzie promował stworzony specjalnie w tym celu krótki film, w którym ambasadorowie zachęcają wszystkich do rejestracji podczas rozgrywek. 

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr. PESEL.  Wolontariusze będą rejestrowali chętnych na trzy godziny  przed rozpoczęciem meczu. Zarejestrować może się każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja jest prosta, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz samodzielnym pobraniu, specjalną pałeczką, wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Na tym rejestracja się kończy.

Pobrana próbka zostanie zbadana pod względem cech zgodności antygenowej. Do przeszczepu dochodzi, gdy kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego. Osoby, które nie będą mogły się zarejestrować w trakcie meczu, w każdym momencie mogą zamówić pakiet rejestracyjny na stronie www.dkms.pl.

O Fundacji:

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku, jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 500 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1000 osób z bazy DKMS Polska podarowało cząstkę siebie innym, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką.

Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej wewnętrznej ściany policzka. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.