SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Janusz Uznański - Rzeczni Polskiego Związku Piłki Siatkowej, 24 stycznia 2016

Polski Związek Piłki Siatkowej niezmiennie wspiera i towarzyszy inicjatywom i działaniom Olimpiad Specjalnych. W siatkarskim środowisku coraz liczniejsza jest grupa zawodników i zawodniczek, zarówno tych obecnych, jak i byłych angażujących się w idee Olimpiad Specjalnych.

Polski Związek Piłki Siatkowej niezmiennie wspiera i towarzyszy inicjatywom i działaniom Olimpiad Specjalnych. W siatkarskim środowisku coraz liczniejsza jest grupa zawodników i zawodniczek, zarówno tych obecnych, jak i byłych angażujących się w idee Olimpiad Specjalnych.

„Piłka siatkowa w Olimpiadach Specjalnych Polska zyskuje coraz więcej zwolenników. Jest to trudna zespołowa gra, wymagająca dużych umiejętności technicznych od zawodników, dlatego też w przeważającej części jest trenowana, jako dyscyplina zunifikowana” – definiują siatkówkę twórcy Olimpiad Specjalnych. Na czym polega wspomniane zaliczenie siatkówki do sportów zunifikowanych? „Sporty Zunifikowane to program Olimpiad Specjalnych, który łączy w drużynach sportowych w przybliżeniu równe liczby zawodników Olimpiad Specjalnych z zawodnikami w normie intelektualnej (nazywanych partnerami) podczas treningów i zawodów. Wiek i poziom sprawności zawodników i partnerów są szczegółowo określone w zależności od dyscypliny” - czytamy w biuletynie Olimpiad Specjalnych.

Sporty zunifikowane umożliwiają zawodnikom: poznanie nowych dyscyplin; doskonalenie umiejętności sportowych; zdobycie nowych doświadczeń ze współzawodnictwa; integrację – każdy z zawodników drużyny ma gwarancję odegrania w niej ważnej roli oraz poznanie rówieśników i nawiązanie przyjaźni (program stanowi forum pozytywnej interakcji społecznej między członkami drużyny i często prowadzi do powstania długotrwałych przyjaźni).

Takie rozumienie roli siatkówki w idei Olimpiad Specjalnych praktycznie wdrażali w życie pod koniec roku 2015 w Głuchołazach: Jacek Kasprzyk, Wiceprezes PZPS i Sebastian Świderski, Prezes ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Ambasadorem Olimpiad Specjalnych jest także Paweł Papke, Prezes PZPS. – Jestem bardzo rad, że w naszym środowisku liczba ludzi rozumiejących i angażujących się w działania Olimpiad Specjalnych jest coraz wyższa. Staram się regularnie wspierać Olimpiady Specjalne. Naprawdę czuję się potrzebny tym ludziom. Wiem od organizatorów turnieju w Głuchołazach, jak i od samych Jacka (Jacka Kasprzyka, Wiceprezesa PZPS – przyp. red.) i Sebastiana (Sebastiana Świderskiego, Prezesa ZAKSY Kędzierzyn-Koźle – przyp. red.), że ich obecność była bardzo ważna, służyła popularyzacji siatkówki, ale przede wszystkim dała wiele radości uczestnikom – i o to chodzi. Dlatego w roku 2016 będziemy z Olimpiadami Specjalnymi, i mam nadzieję, że jeszcze liczniej – dodaje Paweł Papke.

W roku 2016 odbędą się minimum dwa turnieje siatkówki zunifikowanej (w maju w Opolu, w listopadzie w Zduńskiej Woli).