SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

JU, 26 maja 2014

W poniedziałek, w siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Warszawie, podczas specjalnej konferencji prasowej Małgorzata Glinka-Mogentale i Paweł Zagumny oficjalnie zostali ambasadorami akcji Wspólnie przeciw białaczce!” Fundacji DKMS Bazy Dawców Komórek Macierzystych Polska, wspieranej przez PZPS.

W poniedziałek, w siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Warszawie, podczas specjalnej konferencji prasowej Małgorzata Glinka-Mogentale i Paweł Zagumny oficjalnie zostali ambasadorami akcji Wspólnie przeciw białaczce!” Fundacji DKMS Bazy Dawców Komórek Macierzystych Polska, wspieranej przez PZPS.

To bardzo cenna, ważna akcja służąca ratowaniu ludzi. Dlatego bardzo cieszę się bardzo i jestem bardzo dumna, że otrzymałam propozycję wsparcia działań fundacji. Całym sercem będę się angażować w akcję, bowiem to bardzo ważne by jak najwięcej ludzi znalazło się w bazie dawców. To przecież służy ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Wiem, co to znaczy, bo mój przyjaciel Jacek Kasprzyk, przy wsparciu żony i syna oraz dzięki zaangażowaniu wielu ludzi bardzo dzielnie walczy z tą chorobą i naprawdę daje radę, ale nadal czeka na dawcę – mówiła Małgorzata Glinka-Mogentale znakomita polska siatkarka.

Małgorzata ma absolutną rację. To szlachetne i piękne, że tysiące ludzi gotowych jest zarejestrować się w bazie. My jesteśmy po to, aby promować tę akcję i sprawić, że liczba dawców pozwoli uratować zdrowie i życie, jak największej liczbie chorych. My sportowcy powinniśmy służyć swoimi nazwiskami i osobami w takich sytuacjach.  – powiedział Paweł Zagumny, który na konferencji pojawił się tuż po powrocie ze Słowenii, gdzie nasza reprezentacja wywalczyła awans do przyszłorocznych mistrzostw Starego Kontynentu.

Działania fundacji będą prowadzone podczas wszystkich meczów Ligi Europejskiej, Ligi Światowej, World Grand Prix rozgrywanych w Polsce oraz FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014.

Akcję, i to z własnej, spontanicznej inicjatywy wspierać będzie także Karolina Szostak, znana prezenterka Polsatu.  – To prawda. Po przeczytaniu oficjalnego komunikatu o akcji sama zadzwoniłam do związku, że chcę być, chcę pomagać, chcę być pomocną. Nie mam żadnej wątpliwości, że środowisko sportowe a szczególnie mediów będzie wspierać tę ideę. Już jakiś czas temu wsparła ją żona Pawła Zagumnego, Oliwia – zarejestrowana w bazie. Barawo! Telewizja Polsat transmitować będzie wszystkie tegoroczne wydarzenia siatkarskie, podczas których prowadzone będą działania w ramach akcji „Wspólnie przeciw białaczce!”. Będę inspirować koleżanki i kolegów z branży do mocnego zaangażowania się na rzecz pozyskania, jak największej liczby, i dawców, i sprzymierzeńców akcji.

Działania w ramach akcji „Wspólnie przeciw białaczce!” odbywać się będą na terenie hal, od początku otwarcia ich dla widzów, czyli na około trzy godziny przed i w trakcie meczów. Zarejestrować może się każda zdrowa osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważąca minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr. PESEL. 

Rejestracja jest prosta, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz samodzielnym pobraniu, specjalną pałeczką, wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Na tym rejestracja się kończy. Wszystkich tych czynności dokonywać będą profesjonalnie przygotowani wolontariusze.

Pobrana próbka zostanie zbadana pod względem cech zgodności antygenowej. Do przeszczepu dochodzi, gdy kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego. Osoby, które nie będą mogły się zarejestrować w trakcie meczu, w każdym momencie mogą zamówić pakiet rejestracyjny na stronie www.dkms.pl.

– W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Baza dawców szpiku kostnego jest ciągle zbyt mała. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad 600 tysięcy potencjalnych dawców, z czego ponad 500 tysięcy w bazie Fundacji DKMS. Każdy nowy zarejestrowany dawca, to szansa na zdrowie i życie dla kilku osób – wyjaśniła Agata Maraszek – Kierownik Działu Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS.

– Polski Związek Piłki Siatkowej, jego obecni i byli reprezentanci, przedstawiciele naszego środowiska bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w akcjach charytatywnych służących ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego. Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni, że ambasadorami akcji zostali Paweł Zagumny i Małgorzata Glinka-Mogentale – nasi wybitni reprezentanci – osoby szlachetne, o wielkim sercu. To bardzo cenne, i myślę że znacząco podnoszące zainteresowanie akcją – powiedział Maciej Bogusz, Dyrektor Pionu Marketingu i PR PZPS.  – Z fundacją DKMS współpracujemy już drugi rok. Początek naszej formalnej współpracy to ubiegłoroczne mistrzostwa Europy mężczyzn. Wcześniej ideę rozbudowywania Bazy Dawców Komórek Macierzystych wspieraliśmy w związku z chorobą śp. Agaty Mróz-Olszewskiej. Od bardzo wielu lat PZPS angażuje się także w działalność fundacji „Herosi”, skupiającej się na pomocy dzieciom dotkniętym chorobami nowotworowymi. Mamy nadzieję, że tegoroczna współpraca z Fundacją DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska sprawi, że uda się uratować zdrowie i życie wielu ludzi – zakończył Maciej Bogusz

Informacja o wspólnej akcji zostanie umieszczona na stronach internetowych dkms.pl i pzps.pl.

Akcję będzie promował stworzony specjalnie w tym celu krótki film, w którym ambasadorowie zachęcają wszystkich do rejestracji podczas rozgrywek. 

 

O Fundacji:

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku, jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 500 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 1000 osób z bazy DKMS Polska podarowało cząstkę siebie innym, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką.

Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej wewnętrznej ściany policzka. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.