SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Janusz Uznański - rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, 23 września 2015

W Warszawie podsumowano trzy pełne lata funkcjonowania Siatkarskich Ośrodków Szkolnych które są rezultatem wdrożonego w roku 2012 Programu Upowszechniania Sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej. Rozmawiano także o Akademiach Siatkarskich, które są bardzo ważnym elementem budowania szerokich podstaw Polskiej Siatkówki.

W Warszawie podsumowano trzy pełne lata funkcjonowania Siatkarskich Ośrodków Szkolnych które są rezultatem wdrożonego w roku 2012 Programu Upowszechniania Sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej. Rozmawiano także o Akademiach Siatkarskich, które są bardzo ważnym elementem budowania szerokich podstaw Polskiej Siatkówki.

Siatkarskie Ośrodki Szkolne oparte są o szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, które realizują program szkolenia w oparciu o system opracowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej i finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Akademie Siatkarskie to rozwinięcie projektu w szkołach podstawowych, któremu wsparcia udzieliły samorządy.

W środowym spotkaniu na PGE Stadionie Narodowym wzięli udział samorządowcy i dyrektorzy szkół prowadzących Siatkarskie Ośrodki Szkolne i Akademie Siatkarskie oraz zespół S.O.S. PZPS.

W gronie zaproszonych gości znaleźli się Adam Korol – Minister Sportu i Turystyki, Jakub Rutnicki i Jan Tomaszewski – Posłowie na Sejm RP oraz Jacek Kasprzyk Prezes Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej S.A. i Andrzej Lemek – Wiceprezes, Sekretarz Generalny PZPS.

Paweł Papke – Prezes PZPS, który jest jednym z inicjatorów powołania S.O.S. witając beneficjentów Programu zwrócił uwagę na wiele pozytywnych i wyjątkowych wartości, jakie niosą ze sobą Siatkarskie Ośrodki Szkolne, Akademie Siatkarskie i Szkoły Mistrzostwa Sportowego. – (…) Bardzo ważna, a może najważniejsza jest idea. Siatkówka to gra zespołowa i działania w kolektywie uczy, jak żadna dyscyplin, jak żadna nawet gra zespołowa.

Siatkówka wymaga i uczy cierpliwości, systematyczności, kreatywności i wreszcie uczciwej rywalizacji. Marzy mi się by za kilka lat barwy narodowe reprezentowali tylko i wyłącznie absolwentki i absolwenci, którzy kształtowani byli w Akademiach, czy Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych. Taką mam przypadłość, że większość moich marzeń się… spełnia.

Z całą odpowiedzialnością chcę jednak stwierdzić – równie ważnym efektem Programu jest wychowanie, kształtowanie poprzez sport. Chcemy, aby w lokalnych społecznościach, „Małych Ojczyznach” pozostało, jak najwięcej osób zarażonych pasją do sportu, jeśli do siatkówki, to jeszcze lepiej. Zapewne wiele dziewcząt i chłopców nie zostanie profesjonalnymi siatkarkami, siatkarzami. Jednak bez względu na ich życiowe losy siatkówka pozostanie pierwszym wyborem.

Szef Związku podkreślił, że efekty pracy w S.O.S. dostrzegalne są już w reprezentacjach młodzieżowych. W gronie Mistrzów Europy i Świata kadetów jest aż ośmiu zawodników, którzy skorzystali z możliwości rozwoju sportowego potencjału w ramach S.O.S.

Adam Korol – Szef resoru sportu podkreślił, że jest pod ogromnym wrażeniem realizacji Programu i jego efektów. – To co robicie jest modelowym przykładem budowania piramidy, a jej pierwsze owoce daje przykład waszych kadetów. Wszystkim federacjom daję przykład Polskiego Związku Piłki Siatkowej, jako wzorcowy. Nakłaniam ich by nie szukali innych rozwiązań. Niech korzystają z waszych, najbardziej właściwych i efektywnych. Taki program wdrażany jest już w piłce ręcznej a niebawem zostanie uruchomiony w koszykówce. Wiem, że waszą pracę podziwiają federacje europejskie i światowa. To najlepiej świadczy o jakości wykonanej pracy. Zapewniam, że ministerstwo niezmiennie będzie wspierać program i wspierać jego rozwój.

– Uważam, że siatkówka jest liderem polskiego sportu – dodał Jan Tomaszewski – Poseł na Sejm RE. – Jestem dumny z polskich siatkarzy, nawet mimo dzisiejszej przegranej  w Pucharze Świata. Ten mecz przejdzie do historii, tak jak przeszedł nasz mecz z Niemcami rozegrany „na wodzie”. (piłkarskie MŚ 1974, Polacy przegrali z Niemcami 0:1, a mecz został rozegrany po ulewnym deszczu, na bardzo grząskim boisku – przyp. red.). Obecnie podobny program do waszego zaczyna realizować Zbyszek Boniek i mam nadzieje, że doczekam podobnych wyników, jak wasze – zakończył legendarny bramkarz kadry Kazimierza Górskiego.

Jakub Rutnicki – Poseł na Sejm RP podkreślił i podziękował szczególnie gorąco samorządom za ich zaangażowanie i zachęcał do działania konsekwentnego. Jednocześnie zapewnił:  – Siatkówka nie barw politycznych. Proszę mi wierzyć, że nikt nie jest zainteresowany zatrzymaniem tego projektu. Siatkarskie Ośrodki Szkolne są siłą siatkówki, polskiego sportu. Zmierzamy do rozwijania tak S.O.S. – ów, jak i  przy zaangażowaniu samorządów Akadami Siatkarskich.

– Dziękuję Wam, że szkolicie i wychowujecie dzieci. Skończą szkoły, skończą studia i będą elita naszego społeczeństwa. Siatkówka, sport wywodzący się ze środowiska akademickiego dał wielu ludzi, którzy są wybitni nie tylko, jako sportowcy – powiedział Jacek Kasprzyk, Prezes PLPS S.A., Wiceprezes PZPS i Skarbnik Akademickiego Związku Sportowego.  – Dziękuję nauczycielom, którzy poprzez sport, siatkówkę kształtują przyszłe pokolenia – dodał.

Kompleksowego podsumowania ponad trzyletniej działalności Siatkarskich Ośrodków Szkolnych dokonał Waldemar Wspaniały – Szef Projektu, który przypomniał o celach Programu, jego strukturze, ale przedstawił przede wszystkim liczby.

Podstawa piramidy, o której wspominał Minister Korol to 411 szkół podstawowych i ponad 10 000 dzieci realizujących swe siatkarskie fascynacje w Akademiach Siatkówki. W strukturze Siatkarskich Ośrodków Szkolnych jest 112 gimnazjów – 4 144 dziewcząt i chłopców. W 32 placówkach ponadgimnazjalnych siatkarskie szlify zdobywa 1 098 młodych siatkarek i siatkarzy. W ciągu trzech lat (2012 – 2014) przybyło 13% szkół objętych programem. Ilość dzieci wzrosła o 73% a nauczycieli o 74%.

Waldemar Wspaniały podkreśli, jak bardzo ważne są efekty społeczne Programu. Według ankiety przeprowadzonej na terenie działania Siatkarskich Ośrodków Szkolnych wynika, że 84% szkół uważa, że powstanie SOS pozytywnie wpłynęło na poprawę relacji szkoły z otoczeniem, zwiększyło zainteresowanie siatkówką wśród mieszkańców, wzrosło zrozumienie dla uprawiania sportu przez młodzież wśród innych nauczycieli, poprawiły się relacje nauczyciel – rodzić –klub, nauczycie – klub, nauczyciel – nauczyciel. 66% szkół dostrzegło wsparcie samorządów. 62% szkół zauważyło zainteresowanie lekcjami WF wśród dzieci i młodzieży.

Siatkarskie Ośrodki Szkolne stały się lokalnymi centrami rozwoju siatkówki i popularyzacji zdrowego, aktywnego trybu życia.

Merytoryczne wystąpienia miały miejsca w drugie części konferencji. Redaktor Marek Magiera mówił o siatkówce, jako produkcie marketingowym a dokładniej o oprawie widowisk siatkarskich w wymiarze historycznym. „Rozwój programu S.O.S.” było przedmiotem wystąpienia prawnika Bartosza Tkacza. Zbigniew Krzyżanowski, Szef Wyszkolenia S.O.S. przedstawił zalety i potencjał tkwiący w S.O.S. i Akademiach Siatkarskich. „Samorząd na +” – taki był tytuł prelekcji Barbary Murawskiej, nauczycielki S.O.S.. Z kolei Dariusz Hawrylec – Dyrektor szkoły patronackiej swoje wystąpienie zatytułował „Akademia na +”. O relacjach Szkoła – Samorząd, Samorząd Szkoła mówili Janusz Baum – Dyrektor szkoły z Węgrowa oraz Tomasz Andrukiewicz – Prezydent Ełku i Krzysztof Fedorczyk – Starosta Węgrowski. Dr Grzegorz Grządziel z katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego skupił się na etapie akademickim rozwoju siatkarek i siatkarzy.

Konferencja była także okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy samorządami i szkołami objętymi programem S.O.S.