SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Jarosław Bińczyk Fot. materiały PZPS, 22 lutego 2022

Współpraca PZPS z gruzińską federacją. Polski trener uczył gruzińskich kolegów

Od kogo się uczyć, jak nie od mistrzów świata? Artur Sierzchuła przez pięć dni szkolił w Tbilisi gruzińskich trenerów w ramach współpracy PZPS z gruzińską federacją. 

Artur Sierzchuła jest trenerem z Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią. Z inicjatywy Gruzińskiej Federacji Siatkówki, przy wsparciu Ambasady RP i Instytutu Polskiego w Gruzji, przez pięć dni prowadził w Tbilisi pierwsze warsztaty szkoleniowe. To początek współpracy między gruzińską federacją a Polskim Związkiem Piłki Siatkowej. 

Było to pierwsze w 10-letniej historii SOS-ów szkolenie realizowane poza Polską. Obejmowało ono wykłady i zajęcia praktyczne.  Artur Sierzchuła mówił o zasadach funkcjonowania SOS-ów, mówił o rozwoju programu i sukcesach, jakie odnoszą już zawodnicy, którzy siatkówki uczyli się w szkolnych ośrodkach.

Gruzińska federacja zamierza wprowadzać nowe rozwiązania w systemie szkolenia, a wzorem ma być polski program SOS. Zajęcia wsparła Gruzińska Akademia Sportu (gruziński odpowiednik AWF-u), a pomogły Ambasada RP oraz Instytut Polski w Tbilisi. Trener Sierzchała podkreśla wielką rolę, jaką odegrała pani Monika Jaranowska, wspierająca Federację Gruzińską w kontaktach z Polską. Kolejnym krokiem będzie  spotkanie przedstawicieli PZPS-u i prezydenta Gruzińskiej Federacji Sportu, zaplanowane na marzec 2022 roku w Warszawie.

W rankingu FIVB męska reprezentacja Gruzji zajmuje 75. miejsce, a w kobiecym - 60. W Tauron Lidze występuje Ann Kalandadze - jest zawodniczką Developresu Rzeszów.