SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

 

Historia siatkarskiej reprezentacji Polski sięga roku 1947. Pierwszy oficjalny mecz z Czechosłowacją polskie siatkarki przegrały 1:3, jednak wkrótce Polska dołączyła do grupy najlepszych zespołów świata sięgając w latach 50. i 60. po medale mistrzostw Starego Kontynentu, świata i Igrzysk Olimpijskich. W tamtym czasie jedynie kolor złoty był niedostępny dla siatkarek z Polski.

Pierwsza obecność biało-czerwonych siatkarek na podium zawodów rangi międzynarodowej miała miejsce w roku 1949. Wówczas polski zespół stanął na najniższym stopniu podium. Kontynentalna rywalizacja jest ulubioną przez polskie siatkarki. Po krążki z brązowego kruszcu Polski sięgały pięć razy – we wspomnianym roku 1949, 1955, 1958, 1971 i ostatni raz podczas polskich, wyjątkowych w historii europejskiej siatkówki mistrzostw w roku 2009.

W latach 50. i 60. medale brązowe mieszały się ze srebrnymi. Polska była wicemistrzem Europy w latach 1950, 1951, 1963 i 1967. I wreszcie przyszła złota era. W roku 2003 po raz pierwszy i dwa lata później po raz drugi reprezentacja Polski siatkarek stawała na najwyższym stopniu podium. Siatkarki, które zdobyły mistrzostwa Europy od tego momentu nazywane są w Polsce „Złotkami”.

Żeńska kadra zapisała także medalową kartę w globalnej rywalizacji. W swoim debiucie w pierwszych oficjalnych mistrzostwach świata w roku 1952 zajęły drugie miejsce. Cztery lata później były trzecie, a ostatni, również brązowy medal wywalczyły w roku 1962.

Debiut siatkówki w olimpijskiej rodzinie miał miejsce podczas Igrzysk w Tokio w roku 1964. Polki w olimpijskiej premierze spisały się znakomicie plasując się na miejscu trzecim. Po raz kolejny brązowe krążki zdobyły cztery lata później w Meksyku.

Ostatni medal reprezentacja Polski zapisała na swoim koncie w roku 2015. Podczas Pierwszych Igrzysk Europejskich w Baku kadra narodowa pod wodzą nowego szkoleniowca, Jacka Nawrockiego zdobyła srebrne medale i co rozbudziło nadzieje na powtórne dołączenie do europejskiej i światowej elity. Rozegrany w styczniu 2016 roku w Ankarze europejski turniej kwalifikacyjny nie przyniósł niestety upragnionej kwalifikacji olimpijskiej do Rio de Janeiro 2016. Obecny, mocno przebudowany i odmłodzony skład to kolejny rozdział w historii żeńskiej reprezentacji, a młode pokolenie zawodniczek z pewnością chce zapisać w nim własną historię sukcesu.