SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

jb, Fot. Piotr Sumara, 27 października 2022

Które reprezentacje wezmą udział w kwalifikacjach do igrzysk w Paryżu

MKOl ogłosił listę męskich reprezentacji dopuszczonych do startu w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Nie ma wśród nich Rosji. 

W turnieju siatkarskim na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku wystąpi po 12 drużyn. Na razie udział mają zapewniony tylko gospodarze - czyli Francuzi. O pozostałych 11 miejsc rywalizować będą po 24 reprezentacje. Oficjalna strona Międzynarowodowego Komitetu Olimpijskiego, powołując się na FIVB, podała listę męskich zespołów, ustaloną na podstawie oficjalnego rankingu. Na czele męskiego jest reprezentacja Polski, która w trakcie ostatniej edycji Ligi Narodów wyprzedziła liderującą od 20 lat Brazylię. Na drugie miejsce awansowali Włosi, mistrzowie świata, trzecia jest Francja, a czwarta Brazylia.

Według olympics.com do kwalifikacji nie zostały dopuszczone rosyjskie zespoły, dlatego wśród mężczyzn szansę gry o start w turnieju olimpijskim w 2024 roku dostaną Katar (25. pozycja w rankingu) i Chiny (26.). Pierwszy turniej, który będzie połączony z rywalizacją o Puchar Świata, ma zostać rozegrany w Japonii w dniach 30 września - 8 października. Sześć najlepszych drużyn wywalczy prawo występu w igrzyskach.

Podobne zasadny mają obowiązywać w kwalifikacjach siatkarek, Polki dzięki dobremu występowi w mistrzostwach świata awansowały na 10. pozycję. Pierwszy turniej elominacyjny zaplanowany jest na 16-24 września 2023 roku.

 

  • 12
  • 0
  • 6
  • 2
  • 0