SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

jb, Fot. Ergo Arena, 27 września 2022

Ergo incipimus in Gdańsk - "więc zaczynamy w Gdańsku"

Gdańsk będzie gościć kolejną wielką imprezę sportową: mistrzostwa świata kobiet w siatkówce.

Patronami mistrzostw świata w piłce siatkowej kobiet są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Orlen.

Polska po raz pierwszy będzie gościć najlepsze siatkarskie drużyny na świecie. Jesteśmy współorganizatorem imprezy razem z Holandią. Pierwsze mecze rozegrane zostaną 23 września w Arnhem, gdzie reprezentacja Polski zainauguruje cały turniej spotkaniem z Chorwacją. Następnie Biało-czerwone wrócą do ojczyzny, a ich domem będzie Ergo Arena. 

Hala widowiskowo-sportowa na placu Dwóch Miast na stałe weszła do historii polskiej siatkówki. Pierwszą sportową imprezą jaką gościła, był rozegrany 18 sierpnia 2010 roku mecz towarzyski, w którym męska reprezentacja Polski pokonała 3:2 Brazylię, ówczesnego mistrza świata. Później nasi siatkarze grali w Gdańsku w mistrzostwach Europy (dwukrotnie), Lidze Światowej i Lidze Narodów i kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Tokio. To w Gdańsku polscy siatkarze po raz pierwszy stanęli na podium Ligi Światowej. W 2011 roku w turnieju finałowym pokonali Argentynę i zdobyli brązowy medal. 

Gdańsk był też jednym z miast-organizatorów mistrzostw świata w 2014 roku. Wtedy jednak do stolicy Pomorza nie przyjechała reprezentacja Polski, lecz kibice mogli oglądać Rosję, Kanadę, Bułgarię, Chiny, Meksyk i Egipt. Według oficjalnych statystyk rywalizację Rosjan z Bułgarami oglądało ponad 10 tysięcy widzów. 
Bo w Gdańsku ludzie lubią sport i mają go bardzo dużo, dzięki wsparciu władz miasta oraz Województwa Pomorskiego. Tam rozgrywane były mecze piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku i - po oddaniu do użytku nowoczesnej hali - przyczyniły się o rozwoju miasta. Z tej okazji wybudowano stadion, rozbudowano lotnisko, które tylko 10 czerwca przed meczem Hiszpanii z Włochami przyjęło 86 samolotów z kibicami. Powstały nowe drogi, zmodernizowano komunikację miejską. Zdjęcia z zabawy kibiców hiszpańskich czy irlandzkich oglądała cała Europy, a skutkiem było ogromne zwiększenie ruchu turystycznego. Gdańsk stał się modny nie tylko dla Polaków, ale i cudzoziemców. 

Dwa lata później Ergo Arena była miejscem rywalizacji najlepszych lekkoatletów w halowych mistrzostwach świata, w w 2016 roku odbyły się tam mistrzostwa Europy w piłce ręcznej. Na co dzień grają tam siatkarze Trefla Gdańsk i koszykarze Trefla. W sumie imprezy sportowe i artystyczne w Ergo Arenie oglądało sporo ponad 4 mln widzów.

Teraz na wsparcie fanów liczą polskie siatkarki, dla których od 27 września domem będzie Ergo Arena. Nasza drużyna po 12 latach przerwy znów zagra w mistrzostwach świata. W Gdańsku mecze będą rozgrywać zespoły z grupy B. Obok Polski i Chorwacji znalazły się w niej Tajlandia, Dominikana, Korea i Turcja. Ta ostatnia jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do medalu, a na pewno ma najwięcej podróżujących za nią kibiców. W Turcji zainteresowanie kobiecą siatkówką jest największe na świecie, tam grają największe gwiazdy, a hale są pełne i z pewnością najgłośniejsze na świecie.

Reprezentacja Polski zacznie mistrzostwa w Arnhem, a później zagra już w Ergo Arenie. Przeciwników Polski mają silnych, bo w kobiecej siatkówce poziom jest dużo bardziej wyrównany niż w męskiej. Przez cztery dni - 27., 28, 29. września oraz 1 października - w Gdańsku rozgrywane będą po trzy mecze. Cztery najlepsze drużyny zakwalifikują się do drugiej fazy.

Partnerem mistrzostw świata siatkarek w Gdańsku jest Województwo Pomorskie.

Polską Siatkówkę wspierają

  • 2
  • 0
  • 5
  • 1
  • 0