SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Jarosław Bińczyk, Fot. Piotr Sumara, 1 czerwca 2022

Reprezentacja Polski siatkarek rozpoczyna Ligę Narodów

Reprezentacja Polski siatkarek rozpoczyna występy w Lidze Narodów. Pierwszym rywalem będzie Kanada.

Stefano Lavarini ma już za sobą debiut w roli selekcjonera reprezentacji Polski w towarzyskich meczach z Niemcami. Teraz przed Włochem i jego podopiecznymi pierwszy występ w oficjalnym spotkaniu. Biało-czerwone zaczną rozgrywki w amerykańskim mieście Shreveport-Bossier City, a pierwszym przeciwnikiem będzie Kanada, zajmująca 19. miejsce w rankingu FIVB (Polki są 12.).

Pośród 14 siatkarek, które poleciały do USA, są trzy debiutantki w tak poważnej imprezie: przyjmująca Weronika Szlagowska, środkowa Aleksandra Gryka i libero Aleksandra Szczygłowska. Dwie pierwsze były już powoływane do reprezentacji, jednak w oficjalnych turniejach jeszcze nie grały. Niestety, w kadrze są też braki, gdyż w Lidze Narodów zabraknie dwóch siatkarek, na których w ostatnich latach opierała się gra reprezentacji: Malwiny Smarzek i Magdaleny Stysiak. Obie wykluczyły z występów w LN problemy zdrowotne. W Luizjanie, gdzie Polski rozegrają pierwszy turniej, nie ma też Martyny Czyrniańskiej, która nadrabia zaległości maturalne. Z drugiej strony do polskiej kadry wróciła Joanna Wołosz, uważana obecnie za najlepszą rozgrywającą na świecie. To duże wzmocnienie zespołu.

SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI NA TURNIEJ W SHREVEPORT-BOSSIER CITY

Polska drużyna jest już w USA. Dotarła tam nie bez problemów, a podróż trwała aż 27 godzin. W pierwszym spotkaniu przeciwniczkami Polek będą Kanadyjki. Dotąd oba zespoły zmierzy się w Lidze Narodów tylko raz - w poprzedniej edycji Polska wygrała 3:2. Największą gwiazdą kanadyjskiej reprezentacji jest Kiera Van Ryk, doskonale znana polskim kibicom z występów w Developresie Rzeszów, z którym w sezonie 2020/2021 zdobyła wicemistrzostwo Polski. Obecnie występuje w THY Stambuł. W Tauron Lidze grała też środkowa Alicia Ogoms.

DŁUGA PODRÓŻ POLSKICH SIATKAREK DO USA

W tegorocznej Lidze Narodów rozegranych zostanie sześć turniejów, a każdy z 16 zespołów zagra w trzech. Polki wystąpią Shreveport-Bossier City, filipińskim Quezon City (14-18 czerwca) i Sofii (29 czerwca - 3 lipca). Osiem najlepszych drużyn zakwalifikuje się do fazy pucharowej, a najgorsza spadnie. Pierwszego miejsca bronią Amerykanki, aktualne mistrzynie olimpijskie.

Mecze Polski w USA

2 czerwca

Polska - Kanada, godz. 00 (czasu polskiego)

2 czerwca

Brazylia - Polska, godz. 21

4 czerwca

Korea - Polska, godz. 21

5 czerwca

Polska - Niemcy, godz. 19

  • 11
  • 4
  • 14
  • 1
  • 1