SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Filip Grądek / CEV.eu, fot. CEV, 29 kwietnia 2022

Belgia, Włochy, Estonia i Niemcy gospodarzami EuroVolley 2023 Kobiet

Belgia, Włochy, Estonia i Niemcy będą współgospodarzami przyszłorocznej edycji CEV EuroVolley Women. Cztery znane z zamiłowania do siatkówki narody połączą siły, aby zorganizować flagowe wydarzenie reprezentacyjnej, europejskiej siatkówki,  udziałem 24 najlepszych drużyn kontynentu.

Już po raz trzeci EuroVolley odbędzie się w czterech krajach, od czasu rewolucji w formule rozgrywek, która rozpoczęła się wraz z edycją z 2019 roku. Wówczas to po raz pierwszy tak wiele narodów gościło europejską elitę siatkówki, a udział w turnieju wzięły aż 24 drużyny.

Belgia miała już okazję być gospodarzem ostatniego etapu mistrzostw Europy kobiet: w 1987 r. sama, w 2007 r. wraz z sąsiadami z Luksemburga, a w 2015 r. we współpracy z Holandią. Żeńska reprezentacja tego kraju, znana jako „Żółte Tygrysy”, stała się prawdziwą siłą, z którą należy się liczyć, zwłaszcza od czasu zdobycia przez nie brązowego medalu EuroVolley’a w 2013 roku. EuroVolley 2023 Kobiet pomoże podnieść jeszcze wyżej rangę siatkówki w Belgii, która była jednym z czterech krajów organizujących niezapomniane ME siatkarzy w 2019 roku.

Włochy są krajem panujących mistrzyń Europy, a gwiazdorska drużyna prowadzona przez Davide Mazzantiego będzie miała przywilej rywalizacji na ojczystej ziemi aż do ćwierćfinału, ponieważ zarówno półfinały, jak i mecze o medale odbędą się w Belgii. W 2011 r. Włochy po raz ostatni współorganizowały EuroVolley Women razem z Serbią. Włochy, o ustalonej pozycji siatkarskiego mocarstwa, doświadczyły prawdziwej siatkarskiej manii, odkąd obie ich drużyny narodowe zdobyły złoto EuroVolley w 2021 r.

Estonia będzie próbowała wykorzystać bezprecedensowy sukces zeszłorocznych meczów grupowych EuroVolley Men w Tallinie, i przenieść uwagę na grę siatkarek. Ich reprezentacja rywalizowała w EuroVolley’u tylko raz, w 2019 r. W ubiegłym sezonie organizatorzy przygotowali prawdziwe siatkarskie święto, a fani mogą spodziewać się podobnych atrakcji, gdy Estonia po raz pierwszy będzie gospodarzem turnieju kobiet, późnym latem 2023 r.

Grono gospodarzy CEV EuroVolley 2023 Women dopełniają Niemcy. Mistrzostwa kontynentu powracają do tego kraju po raz pierwszy od czasu, gdy Niemcy połączyły siły ze Szwajcarią, aby zorganizować edycję 2013. Oprócz złotych medali zdobytych przez byłe NRD w 1983 i 1987 roku, najlepsze wyniki od zjednoczenia kraju przyniosły lata 2011 i 2013 – z dwoma kolejnymi srebrnymi medalami.

Podobnie jak w Belgii i we Włoszech, zarówno Estonia jak i Niemcy przyjmą po jednej z czterech grup fazy wstępnej, rywalizacja będzie kontynuowana w Belgii i we Włoszech w meczach 1/8 i 1/4  finału, po czym w Belgii rozegrane zostaną półfinały i mecze o medale. W turnieju wezmą udział 24 drużyny: czterech gospodarzy, pierwsza ósemka z edycji 2021 oraz 12 zespołów, które zwyciężą w kwalifikacjach zaplanowanych na koniec lata 2022 r.

 

  • 7
  • 0
  • 11
  • 0
  • 0