SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Anna Daniluk, foto: CEV, 14 stycznia 2021

Kwalifikacje do ME 2021: Bułgaria wykonała pierwszą część planu

W Izraelu zakończyła się pierwsza runda kwalifikacji grupy B do EuroVolley 2021, którego współgospodarzem jest Polska. Dwa zwycięstwa na koncie zapisała drużyna Bułgarii.

We wtorek w izraelskiej Haderze rozpoczęła się pierwsza runda turnieju kwalifikacyjnego grupy B do CEV Mistrzostw Europy 2021 Mężczyzn, w której rywalizowały reprezentacje narodowe Austrii, Bułgarii oraz zespół gospodarzy. Rywalizacja w grupie była dość wyrównana, a po dwóch dniach zmagań ze zwycięstw cieszyły się drużyny Austrii i Bułgarii. Ostatniego dnia Bułgarów czekał mecz z gospodarzami. Dla ekipy z Bałkanów była to idealna szansa na objęcie prowadzenia w grupie, z kolei dla Izraelczyków – okazja do włączenia się w rywalizację.

Miejscowi nawiązali walkę jedynie w pierwszej partii, którą przegrali na przewagi. Dwie kolejne odsłony należały do reprezentacji Bułgarii, która wyraźnie podkreśliła różnicę potencjałów, zamykając spotkanie w trzech setach. To właśnie podopieczni Silvano Prandiego znacznie zwiększyli swoje szanse na udział w mistrzostwach Starego Kontynentu. Definitywne rozstrzygnięcia przyniesie druga runda eliminacyjna, która rozpocznie się w piątek. Oznacza to, że rywalizujący nie będą mieli wolnego dnia przeznaczonego na regenerację. Finalnego zwycięzcę, a tym samym uczestnika EuroVolley 2021 poznamy w niedzielę wieczorem.  

Wyniki pierwszej rundy turnieju kwalifikacyjnego grupy B do EuroVolley 2021:

Hadera, Izrael:

Izrael – Austria 0:3 (25:27, 23:25, 20:25)

Austria – Bułgaria 1:3 (21:25, 25:20, 19:25, 22:25)

Bułgaria - Izrael 3:0 (27:25, 25:16, 25:22)

W piątek wystartuje też druga runda kwalifikacji rozgrywanych w Skopje, w Macedonii Północnej. Krok bliżej awansu jest Turcja, która pokonała drużynę gospodarzy oraz Bośnię i Hercegowinę. O miejsce na ME walczyć będą jeszcze uczestnicy grup A, E, F i G, rywalizujący odpowiednio w Chorwacji, Słowacji i Rumunii, Gruzji i Czarnogórze oraz na Węgrzech i w Portugalii. W związku z pandemią koronawirusa pierwotne terminy kwalifikacji uległy zmianie, a eliminacje przeniesiono na styczeń i maj.

Grupy kwalifikacji ME 2021 siatkarzy:

grupa A: Niderlandy, Szwecja, Chorwacja

grupa B: Bułgaria, Austria, Izrael

grupa C: Turcja, Macedonia Północna, Bośnia i Hercegowina

grupa D: Hiszpania, Łotwa, Mołdawia, Cypr

grupa E: Słowacja, Rumunia, Szwajcaria, Albania

grupa F: Grecja, Czarnogóra, Azerbejdżan, Gruzja

grupa G: Białoruś, Portugalia, Norwegia, Węgry.

W CEV EuroVolley 2021 Mężczyzn wystartują łącznie dwadzieścia cztery reprezentacje narodowe. Awans na mistrzostwa zagwarantowało już sobie trzynaście drużyn: Polska, Czechy, Finlandia i Estonia (gospodarze czempionatu), Serbia, Słowenia, Francja, Rosja, Włochy, Ukraina, Niemcy, Belgia (osiem najlepszych zespołów ME 2019) oraz Łotwa zwycięzca turnieju kwalifikacyjnego grupy D. W stawce jest jeszcze dwanaście miejsc uprawniających do startu w czempionacie, które przypadną zwycięzcom grup kwalifikacyjnych oraz pięciu najlepszym drużynom z drugich miejsc.

  • 3
  • 1
  • 11
  • 0
  • 0