SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Anna Daniluk, foto: CEV, 13 stycznia 2021

Kwalifikacje do ME 2021: Turcja krok bliżej czempionatu

W Macedonii Północnej zakończyła się pierwsza runda kwalifikacji grupy C do EuroVolley 2021, którego współgospodarzem jest Polska. Krok w stronę awansu do czempionatu zrobiła reprezentacja Turcji, która wygrała obydwa spotkania.

Od poniedziałku kadry narodowe Północnej Macedonii, Bośni i Hercegowiny oraz Turcji rywalizowały w macedońskim Skopje w pierwszej rundzie kwalifikacyjnej grupy C do mistrzostw Europy 2021. Zgodnie z przypuszczeniami karty na turnieju rozdawali gospodarze i Turcy, a spotkanie pomiędzy tymi zespołami okazało się kluczowe.

Od początku meczu prym wiedli jednak przyjezdni, którzy pewnie punktowali i dyktowali warunki spotkania. Macedończykom udało się wygrać jedynie drugą partię i chwilowo doprowadzić to starcie do wyrównania. Dwie kolejne odsłony padły jednak łupem Turków, którzy tym samym są o krok bliżej awansu do czempionatu. Przysłowiową „kropkę nad i” będą musieli postawić jednak dopiero w sobotę, bo właśnie wtedy zakończy się druga runda eliminacyjna. 

Wyniki pierwszej rundy turnieju kwalifikacyjnego grupy C do EuroVolley 2021:

Skopje, Macedonia Północna:

Macedonia Północna – Bośnia i Hercegowina 3:1 (27:25, 25:21, 23:25, 25:19)
Bośnia i Hercegowina – Turcja 0:3 (15:25, 17:25, 18:25)
Turcja – Macedonia Północna 3:1 (25:16, 18:25, 25:18, 25:12)

Równolegle w Izraelu rywalizują drużyny Austrii, Bułgarii oraz, oczywiście organizatorzy zmagań – Izraelczycy. Finalnego zwycięzcę poznamy jednak w niedzielę. Do rozegrania pozostały jeszcze turnieje grup A, E, F i G, odbywające się odpowiednio w Chorwacji, Słowacji i Rumunii, Gruzji i Czarnogórze oraz na Węgrzech i w Portugalii. W związku z pandemią koronawirusa pierwotne terminy kwalifikacji uległy zmianie,  a eliminacje przeniesiono na styczeń i maj.

Grupy eliminacyjne do EuroVolley 2021:

grupa A: Niderlandy, Szwecja, Chorwacja
grupa B: Bułgaria, Austria, Izrael
grupa C: Turcja, Macedonia Północna, Dania, Bośnia i Hercegowina
grupa D: Hiszpania, Łotwa, Mołdawia, Cypr
grupa E: Słowacja, Rumunia, Szwajcaria, Albania
grupa F: Grecja, Czarnogóra, Azerbejdżan, Gruzja
grupa G: Białoruś, Portugalia, Norwegia, Węgry.

W CEV EuroVolley 2021 Mężczyzn wystartują łącznie dwadzieścia cztery reprezentacje narodowe. Awans na mistrzostwa zagwarantowało już sobie trzynaście drużyn: Polska, Czechy, Finlandia i Estonia (gospodarze czempionatu), Serbia, Słowenia, Francja, Rosja, Włochy, Ukraina, Niemcy, Belgia (osiem najlepszych zespołów ME 2019) oraz Łotwa zwycięzca turnieju kwalifikacyjnego grupy D. W stawce jest jeszcze dwanaście miejsc, uprawniających do startu w czempionacie, które przypadną zwycięzcom grup kwalifikacyjnych oraz pięciu najlepszym drużynom z drugich miejsc.

  • 3
  • 0
  • 14
  • 0
  • 0