SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Marta Wójcik, Foto: PZPS, 15 marca 2023

Zmiany w systemie naboru do Szkół Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej

Od lat młode siatkarki i siatkarze i mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na Turnieju Nadziei Olimpijskich, który wieńczył proces konsultacji wojewódzkich i regionalnych, a jego celem było wyłonienie kandydatów do szkolenia w siatkówce halowej i plażowej w Szkołach Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku i Spale. Po analizie ostatnich sezonów, została zauważona potrzeba zmian w systemie Kadr Nadziei Olimpijskich PZPS dziewcząt i chłopców.  Poprosiliśmy trenera Krzysztofa Felczaka, Dyrektora Pionu Szkolenia PZPS o kilka słów komentarza.

- Polska Siatkówka nie miała kiedyś takich możliwości obserwacji młodzieży w całej Polsce, jakie ma obecnie, a sam Turniej Nadziei Olimpijskich stanowił kluczowy element naboru do szkolenia centralnego, w tym do Szkół Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku i Spale. Od dłuższego czasu, dzięki takim projektom jak Kinder joy of moving czy Siatkarskie Ośrodki Szkolne szkoleniowcy reprezentacji poszczególnych roczników otrzymali narzędzie do wyłaniania uzdolnionych dzieci już do pierwszych edycji rozgrywek międzynarodowych w kategoriach wiekowych U16 (dziewczęta) i U17 (chłopcy). Bardzo pomocne w tym są np. siatkarskie kampy po V klasie szkoły podstawowej organizowane przez SOS-y. W odpowiedzi na zmiany CEV w rozgrywkach europejskich – wyrównywanie wieku dla dziewcząt i chłopców, a w przyszłości udziału w ME U16, U18, U20 i U22 – muszą się zmieniać instrumenty naborów do szkolenia centralnego – wyjaśnia trener Krzysztof Felczak.

W wyniku analizy ostatnich edycji TNO, po konsultacjach z Trenerami Głównymi naszych szkół i Zespołem Metodycznym doszliśmy do wniosku, że należy zamienić sam turniej finałowy na dedykowane tegorocznym ósmoklasistkom i ósmoklasistom z rocznika 2008 i 2009 konsultacje naborowe poprzedzające przyjęcie kandydatki i kandydatów do naszych SMS-ów. Odbędą się one na przełomie maja i czerwca tego roku w Szczyrku (dziewczęta) i w Spale (chłopcy; dziewczęta i chłopcy z siatkówki plażowej). Istotne będzie zainteresowanie wybranej młodzieży chęcią podjęcia wyzwania i rozwijania swoich talentów siatkarskich i edukacyjnych od pierwszej klasy liceum w szkołach Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Podczas majowych zgrupowań wszyscy obecni zawodnicy i zawodniczki poddani będą szeregowi testów sportowych i medycznych. W stosunku do poprzednich lat poszerzyliśmy zakres badań medycznych  i w razie potrzeby pogłębimy jeszcze diagnostykę – chcemy pomóc tej zdolnej młodzieży w realizacji sportowych marzeń. Grupy kandydatów zapoznają się z warunkami panującymi w szkołach i mamy nadzieję, że podejmą właściwą dla swojego rozwoju decyzję. Pragniemy zaznaczyć, że podjęcie edukacji w NLO SMS PZPS nie jest warunkiem koniecznym i dysklasyfikującym w drodze do reprezentacji swojego rocznika, ale jako Pion Szkolenia bardzo wierzymy, że nadal pod nasze skrzydła będą trafiać najzdolniejsi.

Wracając do samej struktury kwalifikacji, to w tym roku, między styczniem i majem odbywają się wojewódzkie zgrupowania kadr – patronują im Wojewódzkie Związki Piłki Siatkowej i SOS-y. Następnym etapem, będą dwa majowe Regionalne Turnieje Nadziei Olimpijskich (podział Wschód – Zachód, każdy region, to cztery województwa, w sumie osiem reprezentacji), nad którymi będą czuwać przede wszystkim koordynatorzy regionalni Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Wtedy też, w porozumieniu z trenerami  SMS-ów, zostaną zaproszone zainteresowane i wyróżniające się młode siatkarki i siatkarze na wspomniane kilkudniowe konsultacje naborowe na przełomie maja i czerwca – podsumowuje Dyrektor Pionu Szkolenia PZPS.

 

  • 1
  • 0
  • 12
  • 0
  • 0