SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Anna Daniluk, foto: CEV, 29 lipca 2020

Polskie kluby przed dużą szansą

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała rozgrywki Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń w sezonie 2019/2020. Lipcowe decyzje CEV otwierają jednak przed polskimi zespołami zupełnie nowe możliwości.

Wybuch pandemii COVID-19 wymusił na Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) przedwczesne zakończenie rozgrywek Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń. W tej sytuacji bez wątpienia najbardziej poszkodowaną ekipą był Jastrzębski Węgiel, który dzięki świetnej fazie grupowej, w tym dwóm efektownym zwycięstwom nad Zenitem Kazań awansował do ćwierćfinałów i zgłaszał uzasadnione medalowe aspiracje. Strata był tym większa, że w kolejnym sezonie wystartują inne drużyny i to one staną przed szansą walki w prestiżowych rozgrywkach.

CEV wyszła jednak naprzeciw wszystkim poszkodowanym i na początku lipca zaproponowała korzystne, zwłaszcza dla polskich klubów, rozwiązanie. Oprócz wakatów przysługujących federacjom krajowym zgodnie z obowiązującą listą rankingową, mogą one zgłosić ponadto jeden zespół męski i żeński, spełniający stosowne warunki. Dodatkowa ekipa rozpocznie zmagania od etapu kwalifikacji. Do fazy grupowej awansują dwie najlepsze ekipy z eliminacji.

Polski Związek Piłki Siatkowej ma więc prawo zgłosić dwie drużyny kobiece plus jedną dodatkową do udziału w Lidze Mistrzyń oraz trzy zespoły plus jeden dodatkowy do rozgrywek Ligi Mistrzów. PZPS zdecydował się skorzystać z tej możliwości i wspólnie z klubami stanąć przed szansą uzyskania rekordowej liczby polskich ekip w europejskich pucharach oraz bić się o najwyższe cele.  

Ostatecznie w Lidze Mistrzyń oglądać będziemy: Grupę Azoty Chemik Police i Developres SkyRes Rzeszów (od fazy grupowej) oraz ŁKS Commercecon Łódź (kwalifikacje). W Lidze Mistrzów wystartują: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, VERVA Warszawa ORLEN Paliwa i PGE Skra Bełchatów (od fazy grupowej) oraz Jastrzębski Węgiel (kwalifikacje).

Ponadto w Pucharze Challenge (z możliwością awansu do Pucharu CEV) rywalizować będzie DPD Legionovia Legionowo.

Wierzymy, że dla naszych drużyn będzie to piękny sezon!

  • 0
  • 0
  • 9
  • 0
  • 0