SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Jarosław Bińczyk Fot. volleyballworld.com, 23 czerwca 2022

Liga Narodów. Rekord Mateusza Bieńka

W czterech pierwszych meczach Ligi Narodów reprezentacja Polski siatkarzy zdobyła 15 punktów zagrywką. To tylko o dwa więcej niż przeciwko Brazylii. Rekord turnieju pobił Mateusz Bieniek.

Reguła, że kto zagrywa, ten wygrywa potwierdziła się w spotkaniu Polski z Brazylią. Nasi reprezentanci serwowali znakomicie, zdobywając aż 13 punktów po asach, przy 16 błędach. Rywale mieli jednego asa, a oddali nam po pomyłkach 17 punktów. To był najlepszy dotąd mecz Biało-czerwonych w polu zagrywki w obecnej edycji Ligi Narodów. Z Francją zdobyli siedem punktów przy 14 błędach, a mistrzowie olimpijscy - dziewięć (21 pomyłek). 

13 asów w jednym meczu nie jest jednak najlepszym wynikiem w tej edycji Ligi Narodów. O jednego więcej miał Iran w wygranym 3:1 spotkaniu z Chinami w Brasilii. Po 10 punktów serwami zdobyły dotąd Francuzi (z Serbami), Serbowie (z Niemcami) i Japonia (z Iranem), a po dziewięć - Francja (z Polską), Holandia (z Australią i Słowenią) oraz Japonia (z Argentyną). Polska we wcześniejszych pojedynkach miała odpowiednio: po trzy asy z Argentyną i Włochami, sześć z Bułgarią i siedem z Francją.

W rankingu najlepiej serwujących prowadzi Japończyk Yuji Nishida, autor 12 asów, a za nim - z 11 - są Serb Miran Kujundżić i Holender Nimir Abdel-Aziz. Najlepszy z Polaków jest Mateusz Bieniek - 7 pkt. Nasz środkowy cały swój dorobek uzyskał w jednym spotkaniu, bo dopiero debiutował w Lidze Narodów 2022. W sumie wykonał aż 28 zagrywek, robiąc tylko pięć błędów. - Jak się zaczyna grę od asa, to później jest już dużo łatwiej - mówił w jednym z wywiadów po zwycięstwie z Brazylią. Bieniek to najlepiej zagrywający zawodnik ostatniego sezonu PlusLigi (72 pkt.).

Po sześć asów w spotkaniu mieli Kujundżić (z Bułgarią) i Francuz Antonin Brizard (z Polską), a po pięć - Nishida (z Iranem) oraz Holender Nimir Abdel-Aziz (z Iranem). Z innych reprezentantów Polski najlepszy dotąd był Karol Butryn - trzy punkty zdobyte zagrywką w meczu przeciwko Francji. 

Kolejną okazją do poprawienia statystyk będą spotkania z Kanadą (w czwartek o godzinie 12.30), Australią (sobota, 15.30) i USA (niedziela, 15.30). W tabeli Ligi Narodów prowadzą Stany Zjednoczone, które jako jedyne są dotąd niepokonane, a kolejne miejsca zajmują Japonia, Francja, Polska i Włochy z czterema zwycięstwami. W czołowej ósemce są jeszcze Holandia, Niemcy (po trzy wygrane) i Serbia (dwie). Ostatnia jest Australia, który jeszcze nie odniosła zwycięstwa.

Polską Siatkówkę wspierają

  • 7
  • 1
  • 10
  • 0
  • 0