SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Eugeniusz Andrejuk, 6 października 2017

Kamil Trzciński: szukamy młodych z charakterem

Od niedzieli do wtorku w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS w Spale zostanie podsumowana kolejna wielka akcja Polskiego Związku Piłki Siatkowej - Turniej Nadziei Olimpijskich chłopców z rocznika 2002 z udziałem kadr szesnastu województw.

Podstawowym celem TNO jest przegląd uzdolnionej siatkarskiej młodzieży, pod kątem szkolenia centralnego. W trakcie turnieju rozgrywa się nie tylko mecze. Zawodnicy przejdą testy sprawnościowe. Zawody obserwowane będą przez trenerów młodzieżowych reprezentacji Polski. Najlepsi otrzymają powołania na kampy w Szkole Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej w Spale.

Przed rokiem w finale Mazowieckie przegrało ze Śląskiem 0:2 (23:25 16:25). W rankingu województw zwyciężyło woj. śląskie 98,0 pkt przed mazowieckim 87,5 oraz pomorskim 73,5.

- Ostatnie lata były owocne dla naszego województwa w tych zawodach, ponieważ roczniki 1999, 2000 oraz 2001 zajmowały drugie miejsca w klasyfikacji końcowej, a 4-5 zawodników było powoływanych na pierwsze zgrupowania ogólnopolskie. W rocznikach 1999 oraz 2000 pracowałem jako drugi trener, natomiast w aktualnym roczniku mam przyjemność bycia pierwszym trenerem. Drugim selekcjonerem jest Mateusz Mosur - trener IV-ligowego zespołu seniorów UKS Sparta Grodzisk Mazowiecki - mówi trener kadry Mazowsza, Kamil Trzciński.

Jak podkreślił mazowiecki szkoleniowiec, Turniej Nadziei Olimpijskich "zamyka półtoraroczne przygotowania, na których przeglądaliśmy i ocenialiśmy ponad trzydziestu zawodników." -  W tym czasie zorganizowaliśmy dwa obozy szkoleniowe w Mławie oraz zagraliśmy szereg sparingów i gier kontrolnych z zespołami kadeckimi, juniorskimi i seniorskimi. Nasza praca była o tyle ułatwiona, że na Mazowszu jest wiele przyjaznych ośrodków, które udostępniały nam korzystanie ze swoich obiektów oraz sprzętów jak np. SP 3 Kobyłka, Zawkrze Mława, SP 2 Kobyłka, SP 5 Wołomin, MOS nr 6 Warszawa - podkreślił trener Trzciński.

Kamil Trzciński dodał,  że "budując skład na TNO szukaliśmy zawodników odznaczających się wysokimi warunkami fizycznymi oraz posiadającymi charakter umożliwiający wytrzymywanie dużych obciążeń psychicznych, na które narażeni są późniejsi reprezentanci Polski."   

- W tym roku zmieniono organizację zespołów na turniej i zamiast gry dwiema oddzielnymi szóstkami bez libero w dwóch różnych setach, wprowadzono składy 10-osobowe z zawodnikiem libero oraz bez podziału na pierwszą i drugą szóstkę. W znaczący sposób zmieniło to proces selekcji zawodników, gdyż ze względu na ograniczoną ich liczbę w składzie, nie można mieć zmiennika na każdej pozycji. W związku z tym, nowym kryterium naborowym wprowadzonym przez nas była wszechstronność zawodnika do grania na dwóch pozycjach - powiedział trener kadry woj. mazowieckiego i dodał, że naszym głównym celem nie jest wygrana, lecz jak największa liczba powołanych zawodników na ogólnopolskie zgrupowanie.

- Mamy kilku zdolnych chłopców, którzy odznaczają się wysokim wzrostem 204 cm, ograniem na poziomie finałów MP młodzików, cztery osoby oraz powołaniami na kampy Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, czterech chłopców - zakończył Kamil Trzciński.

W ekipie Mazowsza wystąpi trzech zawodników z MOS-u Wola Warszawa (Piotr Szlęzak, Klaudiusz Warcholiński, Michał Kulesza), trzech z Czarnych Radom (Jakub Sadkowski, Kacper Żaczek, Mateusz Kłoda) oraz po jednym z Huraganu Wołomin (Michał Ciok), Plasu Warszawa (Maciej Pieńkowski), KPS Siedlce (Maciej Wróblewski) Jargosia Kobyłka (Robert Marcinkiewicz).

  • 4
  • 0
  • 45
  • 2
  • 1