Oficjalny Partner Serwisu

SPONSORZY GŁÓWNI

Katarzyna Porębska, fot. Adrian Sawko, 12 kwietnia 2019

MP Juniorów – Dębica 2019: dzień trzeci

Piątek to trzeci dzień mistrzostw Polski juniorów, które rozgrywane są w Dębicy. AZS 2020 Częstochowa zakończył zmagdania w grupie A z kompletem trzech zwycięstw i zajął pierwsze miejsce w grupie A. Tuż za nim uplasował się Jastrzębski Węgiel. W grupie B awans do półfinału zapewnił sobie Trefl Gdańsk, który podobnie jak częstochowianie wygrał wszystkie swoje spotkania w fazie grupowej. Stawkę półfinalistów uzpełnił UMKS MOS Wola Warszawa. Sponsorem głównym turnieju MP juniorów jest firma PKN ORLEN.

Grupa A: EKS Skra Bełchatów – AZS UWM Olsztyn 3:1 (26:24, 25:17, 18:25, 26:24), MVP: Hubert Węgrzyn
W piątek jako pierwsze na parkiet wybiegły drużyny EKS Skry Bełchatów i AZS UWM Olsztyn. Oba zespoły straciły już szanse na awans do najlepszej czwórki, ponieważ poniosły porażkę w dwóch wcześniejszych spotkaniach. Pierwszy set lepiej zaczęli siatkarze AZS UWM Olsztyn. Wypracowali sobie kilka oczek przewagi i wydawało się, że kontrolują grę. Bełchatowianie nie mieli zamiaru się poddać i doprowadzili do remisu 18:18. Końcówkę graną na przewagi ostatecznie na swoją stronę rozstrzygnęli podopieczni Radosława Kolanka 26:24. Drużyna z Bełchatowa poszła za ciosem i w kolejnej partii wytrąciła przeciwnikom niemal wszystkie arugmenty do gry. Od początku do końca kontrolowała grę i zwyciężyła pewnie 25:17. Podopieczni Macieja Dobrowolskiego podrażnieni porażką w dwóch setach, kolejnego zaczęli od znacznie lepszej gry. Poprawili swoją skuteczność w ataku oraz wzmocnili zagrywkę. Dzięki temu zwyciężyli 25:18. Czwarta odsłona spotkania była bardzo zacięta. Olsztynianie mieli spore szanse na doprowadzenie do tie-breaka, ale w końcówce więcej zimnej krwi zachowali siatkarze z Bełchatowa 26:24. Tym samym EKS Skra zajmuje trzecie miejsce w grupie A, a AZS UWM Olsztyn czwartą lokatę.

Grupa A: Jastrzębski Węgiel - AZS 2020 Częstochowa 0:3 (27:29, 10:25, 18:25), MVP: Oskar Moroziuk
Obie drużyny jeszcze przed pierwszym gwizdkiem były pewne awansu do półfinału mistrzostw Polski juniorów. Pozostawała tylko jedna niewiadoma, kto do sobotnich meczów przystąpi z pierwszego, a kto z drugiego miejsca. Pierwsza partia spotkania była bardzo wyrównana. Żadnej ekipie nie udało się wypracować bezpiecznej przewagi punktowej. Wynik rozstrzygnął się po zaciętej końcówce, w której więcej zimnej krwi zachowali częstochowianie 29:27. Druga partia to koncentrowa gra młodych siatkarzy z Częstochowy w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Ręki w ataku oraz na zagrywce nie zwalniał Remigiusz Kapica 23:10. Z kolei jastrzębianie nie wystrzegali się prostych błędów i tę część spotkania przegrali 10:25. Trzeci set tylko początkowo był wyrównany. Później przysłowiowy piąty bieg włączyli podopieczni Wojciecha Pudo 20:13. AZS nie dał sobie już wyrwać z rąk wygranej w tym secie i zwyciężył pewnie 25:18. Tym samym AZS 2020 Częstochowa z kompletem trzech zwycięstw zajął pierwsze miejsce w grupie, a Jastrzębski Węgiel uplasował się drugiej lokacie.

Klasyfikacja końcowa drużyn grupa A
1. AZS 2020 Częstochowa
2. Jastrzębski Węgiel
3. EKS Skra Bełchatów
4. AZS UWM Olsztyn

Grupa B: KS Metro Warszawa – Trefl Gdańsk 1:3 (19:25, 26:24, 20:25, 22:25), MVP Jakub Kraut
Popołudniowa sesja meczów w grupie B rozpoczęła się od spotkania pomiędzy KS Metro Warszawa oraz Treflem Gdańsk. Warszawianie po dwóch dniach rywalizacji mieli tylko jedno zwycięstwo na koncie, a gdańszczanie dwa. Pierwsza partia spotkania praktycznie od początku do końca rozgrywana była pod kontrolą zespołu z Trójmiasta. Zawodnicy utrzymywali wysoką skuteczność w ataku oraz polu serwisowym. Siatkarzom Metra nie można było odmówić walki, ale ostatnie słowo należało do podopiecznych Adama Miotka 25:19. Drugi set dostarczył licznie zgromadzonym kibicom w hali MOSiR w Dębicy wiele emocji. Gra była bardzo wyrównana i niezwykle zacięta. Ostatecznie końcówkę graną na przewagi wygrali podopieczni Jacka Jankowskiego 26:24. Porażka w drugim secie podziała na gdańszczan jak zimny prysznic. Trzecią partię rozpoczęli z wysokiego "c". Bardzo szybko narzucili rywalom swój rytm gry. Po raz kolejny świetne zawody rozgrywał Kacper Wnuk. Trefl do końca kontrolował grę i zwyciężył 25:20. Czwarty set był wyrównany, ale ostatecznie szalę na swoją stronę przechylili gdańszczanie, którzy zapisali na swoim koncie trzecie zwycięstwo i awansowali do półfinału mistrzostw Polski juniorów.

Grupa B: AKS V LO Rzeszów – UMKS MOS Wola Warszawa 1:3 (21:25, 25:14, 24:26, 16:25), MVP: Michał Gawrzydek
Ostatnie czwartkowe spotkanie było bardzo ważne dla obu zespołów. Zwycięzca tego meczu mógł sobie zapewnić awans do półfinału mistrzostw Polski. Zawodnicy doskonale zdawali sobie sprawę z wagi tego spotkania. W pierwszym secie drużyny grały bardzo równo. Ostatecznie w końcówce dużo skuteczniejsi w ataku okazali się warszawianie, którzy wygrali 25:21. Druga odsłona meczu natomiast rozgrywana była pod pełną kontrolą warszawskiej ekipy, która bardzo pewnie zwyciężyła 25:14. Trzecia część piątkowego meczu była bardzo zacięta, emocjonująca i wyrównana. Zespoły walczyły punkt za punkt. Nerwową koncówkę graną na przewagi ostatecznie wygrali podopieczni Konrada Copa 26:24 i przybliżyli się do półfinału. Warszawianie podbudowani prowadzeniem w meczu, w czwartym secie szybko odskoczyli AKS-owi Rzeszów na kilka oczek. Podopiecznym Jerzego Wietechy nie można było odmówić walki w tej partii, ale to nie wystarczyło na naprawdę dobrze dysponowanych siatkarzy Woli Warszawa, którzy wygrali 25:16 i cały mecz 3:1.

Końcowa klasyfikcja drużyn grupa B
1. Trefl Gdańsk
2. UMKS MOS Wola Warszawa
3. KS Metro Warszawa
4. AKS V LO Rzeszów

Szczegóły dotyczące statystyk i protokoły meczów znaleźć można na stronie VIS Polska:

Transmisja turnieju:

Podczas turnieju o mistrzostwo Polski juniorów, podobnie jak w ubiegłym roku, wybrani zostaną laureaci programu Red Bull „Siatkarskie Skrzydła”. Red Bull i Polski Związek Piłki Siatkowej zdecydowały się stworzyć specjalny program wspierający najbardziej utalentowanych siatkarskich juniorów w kraju. Podczas zawodów wyłoniona zostanie grupa wybijających się zawodników na każdej z pozycji na boisku.

Przez kolejne miesiące zawodnicy ci, dzięki wsparciu Red Bulla, zostaną otoczeni dodatkową opieką, w tym głównie testami i badaniami medycznymi (wydolność, mobilność, psychomotoryka). Na ich podstawie otrzymają szczegółową analizę własnych parametrów fizjologicznych i mentalnych, w oparciu o którą zawodnik, wspólnie ze sztabem szkoleniowym PZPS, może określić wytyczne do osobistych obszarów rozwoju.

Wdrożenie tych planów, zarówno na letnich zgrupowaniach kadry, jak i w późniejszym okresie przez zawodnika, ma szansę pomóc w intensywniejszym „rozwijaniu skrzydeł” młodych polskich siatkarzy i siatkarek, którzy będą stanowić trzon juniorskich reprezentacji kraju. Dzięki temu Red Bull pomoże siatkarskiej młodzieży „rozwinąć skrzydła” i lepiej wejść w profesjonalny świat sportu.

W minionym roku podczas mistrzostw Polski juniorów w Kętrzynie w gronie wyróżnionych zawodników znalazł się: Sebastian Adamczyk, Bartosz Firszt, Wiktor Nowak, Patryk Praca, Mikołaj Sawicki oraz Mateusz Witek.

Program i wyniki Mistrzostw Polski Juniorów Dębica 2019
10 kwietnia (środa)
AZS 2020 Częstochowa – AZS UWM Olsztyn 3:1 (25:18, 22:25, 25:17, 29:27), MVP: Remigiusz Kapica
EKS Skra Bełchatów – Jastrzębski Węgiel 2:3 (27:25, 25:19, 21:25, 15:25, 11:15), MVP: Wojciech Szwed
UMKS MOS Wola Warszawa – Trefl Gdańsk 0:3 (22:25, 26:28, 22:25), MVP: Jakub Czerwiński
KS Metro Warszawa – AKS V LO Rzeszów 3:1 (20:25, 25:23, 25:21, 25:22), MVP: Mateusz Cackowski

11 kwietnia (czwartek)
AZS UWM Olsztyn – Jastrzębski Węgiel 2:3 (25:23, 19:25, 25:20, 13:25, 11:15), MVP: Krystian Walczak
AZS 2020 Częstochowa – EKS Skra Bełchatów 3:1 (25:18, 15:25, 25:17, 25:14), MVP: Michał Nowakowski
Trefl Gdańsk – AKS V LO Rzeszów 3:2 (24:26, 20:25, 25:18, 25:20, 18:16), MVP: Kacper Wnuk
UMKS MOS Wola Warszawa – KS Metro Warszawa 3:1 (23:25, 25:22, 25:20, 25:18), MVP: Wojciech Wachowicz

12 kwietnia (piątek)
Jastrzębski Węgiel – AZS 2020 Częstochowa 0:3 (27:29, 10:25, 18:25), MVP: Oskar Moroziuk
KS Metro Warszawa – Trefl Gdańsk 1:3 (19:25, 26:24, 20:25, 22:25), MVP: Jakub Kraut

12.30 Finał
14.30 Ceremonia dekoracji drużyn oraz zakończenia Mistrzostw Polski Juniorów Dębica 2019

Sponsorem głównym turnieju MP juniorów jest firma PKN ORLEN.