SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Anna Daniluk, 23 lutego 2023

Mateusz Grabda kontynuuje pracę z reprezentacją Polski

Mateusz Grabda odebrał nominację na trenera reprezentacji Polski U21 mężczyzn. Będzie to dla niego kontynuacja pracy z utytułowanym rocznikiem 2003 i 2004.

Mateusz miał w zeszłym sezonie do zrealizowania misję i była to misja udana, zwieńczona wicemistrzostwem Europy U20. Nie mieliśmy wątpliwości, by ponownie powierzyć mu stery tej grupypowiedział Krzysztof Felczak, dyrektor Pionu Szkolenia.

Mateusz Grabda na co dzień pracuje w KPS Siedlce, który rywalizuje w TAURON 1.Lidze, jednak od lat związany jest również z siatkówką młodzieżową. Wcześniej, przy tej samej grupie chłopaków, pełnił rolę asystenta Michała Bąkiewicza.  

- Ostatnie, dobrze przepracowane przez Mateusza lata, pokazują, że jest to właściwy trener dla roczników 2003 i 2004. Między sztabem a zawodnikami widać dobre porozumienie, a to często wpływa na osiągane wyniki. Mateusz Grabda jest młody i otwarty. Wie, że ciągle się rozwija i stara się wchodzić na coraz wyższy poziom pracy trenerskiej, dlatego też chcemy dać mu szansę, tym bardziej, że sprawdza się w roli szkoleniowca – dodał Stanisław Majkowski, Zastępca Dyrektora Pionu Szkolenia ds. siatkówki halowej i Kierownik Wyszkolenia w PZPS.

Przed rocznikiem 2003 i 2004, czyli reprezentacją Polski U21 dwa cele na ten sezon – pierwszym jest kwalifikacja na przyszłoroczne mistrzostwa Europy, drugim, jeszcze poważniejszym: mistrzostwa świata odbywające się w Bahrajnie. Dwa lata temu w Iranie, ta sama grupa wywalczyła złote medale czempionatu - Czujemy pewnego rodzaju „presję”, bo chcielibyśmy obronić mistrzowski tytuł. Tym bardziej, że chłopaków na to stać. Może nie zachwycamy parametrami, ale mamy ogromne serce do walki i charakter, co pokazujemy na każdej imprezie mistrzowskiej, w której bierzemy udział – przyznał Mateusz Grabda, trener kadry U21Dla mnie jest to ogromny zaszczyt, że mogę pracować z tą grupą. Jesteśmy rocznikiem, który liczy się w świecie i w Europie, a ostatni przywieziony przez nas srebrny medal ME tylko to potwierdza – dodał.   

Po raz pierwszy młodzi reprezentanci Polski przyjadą na zgrupowanie z innych klubów – zazwyczaj miesiące ligowe spędzali w SMS PZPSie Spale i stamtąd, po krótkiej przerwie, stawiali się na kadrze – Będzie to dla nich coś nowego i sam nie mogę doczekać się pierwszego kontaktu z nimi. Jestem ciekaw jak po roku ta grupa będzie razem funkcjonować, bo są w niej sami młodzi i ambitni ludzie. Bardzo mocno wierzę w to, że czas spędzony w seniorskiej siatkówce z jednej strony nauczył ich dużo pokory, która jest w sporcie bardzo ważna, ale też z drugiej dodał im wiary w indywidulane umiejętności, co przełoży się na cały zespół – kontynuuje Grabda.

Wicemistrzowie Europy U20 wybrali grę nie tylko w różnych drużynach, ale też w różnych ligach. Do PlusLigi trafiło czterech z nich: Dominik Czerny i Kajetan Kubicki (obaj Cuprum Lubin) oraz Kamil Szymendera i Kuba Hawryluk (Indykpol AZS Olsztyn). W TAURON 1.Lidze zadomowiło się dziewięciu: Maksym Kędzierski (Lechia Tomaszów Mazowiecki), Jakub Olszewski i Kacper Ratajewski (KRISPOL Września), Tytus Nowik (Chemeko-System Gwardia Wrocław), Piotr Śliwka (BKS Visła Proline Bydgoszcz) i Damian Biliński (Exact System Norwid Częstochowa). Ponadto: Jakub Majchrzak i Mateusz Nowak, którzy kończą naukę w SMS Spała i jednocześnie reprezentują barwy szkolnej drużyny na zapleczu ekstraklasy oraz Mateusz Kufka, który szkoli się bezpośrednio pod okiem Mateusza Grabdy w KPS Siedlce. W 2.Lidze w ZAKSIE Strzelce Opolskie sprawdza się Jakub Gaweł.

- Chłopaki zderzyli się z seniorską siatkówką i na pewno zrobili duży postęp. Część z nich trafiła do lepszych klubów, część do nieco słabszych, niektórzy grali więcej, niektórzy mniej, ale na pewno każdy zyskał ogromne doświadczenie, z którego skorzystamy podczas realizacji wyznaczonych na ten sezon celów – zakończył Mateusz Grabda. - Mamy nadzieję, że chłopaki, zgodnie z deklaracją Kajetana Kubickiego, będą podążali w kierunku wspaniałej gry i licznych sukcesów – uzupełnił Krzysztof Felczak.   

Pierwsze zgrupowanie reprezentacji Polski U21 zaplanowane jest 15 maja w Zakopanem.

Mistrzostwa świata w Bahrajnie odbywać się będą w dniach 7-16 lipca, natomiast pierwotna data kwalifikacji do mistrzostw Europy jest dość niewygodna, bowiem wypada praktycznie bezpośrednio po czempionacie – w dniach 20-23 lipca. Miejsce turnieju kwalifikacyjnego do ME pozostaje do ustalenia.

Patronem młodzieżowych reprezentacji Polski jest PKN ORLEN. 

  • 3
  • 0
  • 10
  • 0
  • 0