SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Eugeniusz Andrejuk, 24 lutego 2012

KS Pałac Bydgoszcz przez 30 lat działalności zapracował na szczególne miejsce w polskiej siatkówce. We "Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży w 2011 roku" klub ten zajął pierwsze miejsce.

KS Pałac Bydgoszcz zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji klubów w piłce siatkowej kobiet w ogólnopolskim „Współzawodnictwie Sportowym Dzieci i Młodzieży w 2011 roku.” Wyprzedził on Energę Gedanię Gdańsk oraz LTS Legionovię Legionowo.

Na zajęcie tej eksponowanej pozycji wpływ miał m.in. tytuł mistrzyń Polski juniorek zdobyty przez bydgoszczanki w Tomaszowie Lubelskim. - KS Pałac to jest niezwykłe miejsce. Tutaj ludzie nawzajem wspierają się. Nikt nikomu niczego nie zazdrości – mówił wówczas trener złotych medalistek mistrzostw Polski juniorek Maciej Kromrych. Był to drugi tytuł z rzędu zdobyty przez ten zespół, a czwarty w całej historii klubu. Wcześniej złote medale w tej kategorii wiekowej były w 1994 i 2006 roku. W sumie w kategoriach młodzieżowych zespoły klubu zdobyły 14 medali. W tegorocznej edycji KS Pałac wygrał ćwierćfinał w Elblągu i w półfinale zagra w turnieju w Rumi (16-18 marca).

- W 1975 roku tworzyłem pierwszą grupę siatkówki dziewcząt w Pałacu Młodzieży. W 1982 roku byłem współzałożycielem KS Pałac, który w sezonie 1992/93 sięgnął po mistrzostwo Polski seniorek – mówi prezes KS Pałac Bydgoszcz Waldemar Sagan. Do najważniejszych osiągnięć klubu zaliczyć trzeba: dwukrotny udział w turniejach finałowych europejskich pucharów, trzykrotne zdobycie Pucharu Polski, Superpuchar Polski, zespół jedenaście razy był w czołowej czwórce rozgrywek ekstraklasy, w której występuje dwadzieścia lat.

- Od pierwszych dni działalności chcieliśmy, żeby klub spełniał funkcję wychowawczą i szkoleniową, stwarzał warunki do rozwoju talentu i osiągania mistrzostwa sportowego oraz żeby był miejscem w którym młodemu człowiekowi wpaja się pozytywne wartości. My uczymy, że założenie koszulki o barwach narodowych jest najwyższą wartością – mówi Waldemar Sagan.

Prezes Sagan dodaje, że klasyczny klub powinien mieć szeroką, mocną piramidę. W Pałacu, przy współpracy z władzami oświatowymi, szkoleniem objętych jest, począwszy od 4 klasy szkoły podstawowej, od 100 do 140 zawodniczek we wszystkich kategoriach wiekowych. Na pierwsze miejsce „We współzawodnictwie 2011” pracowali Agnieszka Obremska-Malinowska, Agata Kopczyk, Henryk Borowski, Rafał Gąsior, Maciej Kromrych, Piotr Makowski i Jacek Janowski. Każda z wymienionych osób zapisała się złotymi zgłoskami w historii klubu. Agnieszka Obremska-Malinowska była znakomitą zawodniczką, reprezentantką Polski. Teraz przekazuje swoją wiedzę i umiejętności młodszym siatkarkom.

Legendą bydgoskiej siatkówki jest Ewa Kowalkowska, która obecnie jest menadżerem pierwszego zespołu. – Ewa Kowalkowska pochodzi stąd. Przez wiele lat grania dawała przykłady etycznej postawy. Dlatego zatrudniliśmy ją na tym stanowisku. Ona na nie zasłużyła. Nie chcieliśmy organizować konkursów – powiedział Waldemar Sagan.

KS Pałac Bydgoszcz „We Współzawodnictwie”, w którym w 2011 roku sklasyfikowano 103 kluby, wielokrotnie zajmował drugie czy trzecie lokaty. Zwyciężył po raz pierwszy i jest to najlepsza nagroda na Jubileusz 30-lecia klubu.

  • 3
  • 0
  • 34
  • 0
  • 0