SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Martyna Szydłowska, fot. CEV, 13 lutego 2023

Poznaliśmy formułę i grupy Pucharu Narodów 2023

W poniedziałek 13 lutego w siedzibie Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) w Luksemburgu odbyło się losowanie grup Pucharu Narodów w Siatkówce Plażowej – CEV Beach Volley Nations Cup 2023, którego druga edycja odbędzie się w nieco zmienionej formule.

Przypomnijmy, Puchar Narodów jest rywalizacją drużynową, a reprezentacja każdego kraju składa się w dwóch par. W przeciwieństwie do inauguracyjnej edycji, w której brało udział tylko osiem najwyżej rozstawionych reprezentacji, w tegorocznym Pucharze Narodów rozgrywki podzielono na dwa etapy - fazę wstępną (eliminacje) oraz turniej finałowy. W fazie wstępnej reprezentowanych będzie aż 35 krajów w rywalizacji mężczyzn i 31 w rywalizacji kobiet. Wszystkie zespoły zostały podzielone na 7 grup – w przypadku panów jest to siedem grup po pięć zespołów, a u pań cztery grupy liczą cztery drużyny a trzy pięć. Zwycięzcy każdej z grup awansują do fazy finałowej, dołączając do jej gospodarza, którego poznamy później, podobnie jak gospodarzy rywalizacji w poszczególnych grupach. Faza wstępna Pucharu Narodów będzie rozgrywana w maju i na początku czerwca, organizatorzy mają do wyboru cztery terminy.

23718b

Siedem najwyżej sklasyfikowanych krajów w rankingu CEV zostało rozstawionych na czele grup od A do G, siedem kolejnych na zasadzie serpentyny zostało przydzielonych do grup od G do A. Pozostałe kraje zostały rozlosowane. Tym samym, w rywalizacji mężczyzn Polska rozstawiona jest na czele grupy D, w której nasi reprezentanci zmierzą się ze Szwedami, Finami, Belgami i Cypryjczykami. Z kolei w rywalizacji kobiet, Polska jest rozstawiona na drugim miejscu w liczącej cztery zespoły grupie F, na której czele są Czechy, a uzupełniają ją Belgia i Szkocja.

23718c

Puchar Narodów zyskał na prestiżu, gdyż to właśnie w tych rozgrywkach do zdobycia będzie kontynentalna olimpijska kwalifikacja. Trzy najlepsze kraje tegorocznej fazy finałowej awansują bezpośrednio do przyszłorocznego finału, który będzie oficjalnym turniejem kwalifikacyjnym dla Europy. Dołączą do nich cztery zespoły wyłonione w przyszłorocznej fazie grupowej i organizator.

Zwycięzcami inauguracyjnej edycji rozgrywanej w 2022 roku w Wiedniu byli Norwegowie i Szwajcarki. Polskę reprezentowali wówczas Bartosz Łosiak/Michał Bryl oraz Piotr Kantor/Maciej Rudol, którzy po zaciętym boju z gospodarzami odpadli w ćwierćfinale.

  • 7
  • 0
  • 10
  • 0
  • 0