SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

pzps.pl, 8 marca 2012

W fazie grupowej Ligi Światowej Polska zagra z Brazylią, Kanadą i Finlandią. Wymienione zespoły zagrają od 1 do 3 czerwca w Katowicach.

Tegoroczne lato w siatkówce z pewnością będzie bardzo gorące. Temperaturę i emocje zapewnią wielkie turnieje o zasięgu globalnym. W 2012 roku najważniejszą imprezą dla dyscypliny są oczywiście igrzyska olimpijskie w Londynie. Polscy siatkarze udział w olimpijskim turnieju mają zapewniony, na początku maja o przepustki na igrzyska, powalczą w Ankarze panie. Nim jednak poznamy rozstrzygnięcia na olimpijskich parkietach, przed siatkarkami i siatkarzami, tegoroczne edycje turniejów World Grand Prix oraz Ligi Światowej. O turnieju World Grand Prix informowaliśmy, teraz kilka informacji o Lidze Światowej 2012. 

W tym roku będzie to już 23. edycja tych prestiżowych rozgrywek.  Ze względu na napięty kalendarz - piłkarskie Euro w Polsce i na Ukrainie oraz igrzyska olimpijskie w Londynie, Liga Światowa zostanie w całości rozegrana w formacie turniejów.

W naszym kraju taki turniej, z dwoma meczami dziennie, odbędzie się od 1 do 3 czerwca w Katowicach. Zmodernizowana hala „Spodek” gościć będzie reprezentacje Brazylii, Finlandii, Kanady i oczywiście Polski.

Pozostałe turnieje w „naszej” Grupie B odbędą się - w dniach 18-20 maja w kanadyjskim Toronto, 8-10 czerwca w brazylijskim San Bernardo do Campo i 15-17 czerwca w fińskim Tampere.

Liga Światowa Siatkarzy 2012 – Faza Grupowa
Grupa A: Rosja (2. miejsce w rankingu FIVB), Kuba (5), Serbia (7), Japonia (15)
Grupa B: Brazylia (1), Polska (4), Kanada (18), Finlandia (27)
Grupa C: Włochy (3), USA (6), Korea Płd. (20), Francja (21)
Grupa D: Argentyna (8), Bułgaria (9), Niemcy (13), Portugalia (34)
Finałowy turniej Ligi Światowej 2012 odbędzie się w dniach 4-7 lipca w Sofii.

W 2006 roku Ligę Światową rozszerzono do 16 zespołów (do 2005 było 12). Do tej pory w LŚ brały udział reprezentacje 25 krajów: Brazylia (9 zwycięstw), Włochy (8), Rosja (2), Holandia, Kuba i USA (po 1 zwycięstwie) oraz Argentyna, Australia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Egipt, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Japonia, Kanada, Korea Płd., Niemcy, POLSKA, Portoryko, Portugalia, Serbia i Wenezuela.

Od ośmiu reprezentacji podzielonych na dwie grupy w 1990 roku, Liga Światowa urosła do turnieju z 16 drużynami walczącymi w czterech grupach o osiem miejsc w finałach, które w ubiegłym roku odbyły się w Gdańsku. Polska gościła je już po raz trzeci (w 2001 i 2007 r. grano w Katowicach), ale po raz pierwszy w formacie Final Eight, czyli z udziałem aż ośmiu drużyn. I również po raz pierwszy w historii reprezentacja biało-czerwonych zdobyła medal – brązowy, po wygraniu z Argentyną meczu o 3. miejsce. W LŚ 2011 triumfowała Rosja, po zwycięstwie w finale z Brazylią.

Z każdym rokiem rośnie suma nagród – od 1 miliona w pierwszej edycji, do 18,5 miliona dolarów w 2012. W dotychczasowych dwudziestu dwóch edycjach LŚ, na nagrody przeznaczono aż 229 mln dol.

Reprezentacja Polski uczestniczy w Lidze Światowej nieprzerwanie od 1998 roku. Biało-czerwoni 6 razy zagrali w finałach. Brązowy medal zdobyli w 2011 r. W tych 14 edycjach wzięło udział 56 polskich siatkarzy, prowadzonych przez 7 selekcjonerów (kolejno: Ireneusz Mazur, Ryszard Bosek, Waldemar Wspaniały, Stanisław Gościniak, Raul Lozano, Daniel Castellani i Andrea Anastasi). Absolutnym rekordzistą jest Piotr Gruszka, który nie grał tylko w sezonie 2009, a łącznie wystąpił w 151 meczach.

Bilety na „polską” cześć Ligi Światowej będzie można kupić za pośrednictwem strony internetowej www.ticketpro.pl oraz we wszystkich punktach sprzedaży TicketPro.

  • 1
  • 0
  • 6
  • 0
  • 0