SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/plugins/content/rrrvotes/rrrvotes.php on line 40

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/plugins/content/rrrvotes/rrrvotes.php on line 40

Filip Grądek, fot. volleyballworld.com / FIVB, 7 sierpnia 2021

Tokio 2020: Złoto dla Francji, Rosjanie ze srebrem

Po pięciu pełnych emocji setach w tokijskiej Ariake Arenie reprezentacja Francji pokonaa siatkarzy Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, zdobywając złoto Igrzysk XXXII Olimpiady - Tokio 2020.

Mecz zaczął się długą wymianą, z punktem dla Rosjan. Trwała wyrównana walka z lekkim wskazaniem na siatkarzy Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Punktem z zagrywki wyrównał wynik Brizard (7:7), ale chwilę później Rosjanie zaczęli odjeżdżać rywalom. Obie strony ryzykowały zagrywką i obu zdarzało się ją psuć - Rosjanom nawet częściej, ale rekompensowali to skutecznością ataku. Po dwóch z rzędu punktach Kluki prowadzili już 22:18 i tu stanęli, a po podwójnym asie Brizarda wynik wyrównał się 22:22. Seta bez wahania zakończył kilka chwil później Clevenot.

Francuzi bez żadnych zgrzytów przenieśli dyspozycję z końcówki seta do następnej partii. Szybko zdobyli trzypunktową przewagę, a po kolejnym udanym ataku Ngapetha powiększyli ją aż do pięciu punktów. Rosjanom udałoby się być może zmniejszyć dystans do rywali, gdyby nie trapiące ich nadal błędy w zagrywce – tymczasem jednak siła w ataku i polu serwisowym była po stronie Francuzów. As Ngapetha na 19:12 nie wróżył szczęśliwego zakończenia rosyjskim siatkarzom. Zawodnicy trenera Sammelvuo przewagę mieli tylko w bloku, ale to nie wystarczyło. Seria aż 5 punktów ze strony Francji niespodziewanie szybko zamknęła tę partię, a kropkę nad i znów postawił Clevenot.

Rosjanie lepiej weszli w seta numer trzy, choć znów niepotrzebnie stracili punkty na dotknięciu siatki Jakowlewa i błędzie serwisowym Michajłowa. Początkowa przewaga strony rosyjskiej zmieniła się w remis i walkę punkt za punkt. Po zagrywce Jakowlewa w siatkę (7:7) Ngapeth przechylił szalę na stronę Trójkolorowych, popisując się najpierw asem serwisowym, a chwilę później widowiskowym ratowaniem piłki daleko za okalającymi boisko bandami (9:7). Przy stanie 12:9 dla Francji o czas poprosił Tuomas Sammelvuo. Pomogło to chwilowo, i choć po obiecującym ataku Kurkajewa (12:10) ten sam zawodnik posłał zaraz serwis w siatkę, to przewaga reprezentacji Francji zmniejszała się. Atak Kluki z lewego skrzydła wyrównał wynik 15:15, a swoje dołożył jeszcze Michajłow. Oba zespoły na zmianę zdobywały punkty Rosjanie z nową energią walczyli o pozostanie w grze i ten wysiłek się opłacił – końcówka seta należała do nich.

Czwartą partę z wysokiego C zaczęła Francja, ale żadna ze stron nie miała zamiaru oszczędzać się w walce o olimpijskie. Źle przyjętą mocną zagrywkę Brizarda nieskutecznie lecz widowiskowo, bo przewracając bandy i rozłożony za nimi sprzęt, próbował ratować Gołubiew. Dwa stracone w zagrywce punkty Francji odrobił skutecznym atakiem i blokiem Clevenot (7:3). Tym samym „zestawem” dwukrotnie odpowiedzieli zaraz czujni siatkarze rosyjscy, wyrównując 8:8 i po chwili to oni o krok wyprzedzali rywali. Walka o każdą piłkę tworzyła szanse, które Rosjanie wykorzystywali – po dość długiej wymianie po raz pierwszy w tym secie zdobyli trzypunktowe prowadzenie 21:18, choć depczący im po piętach Francuzi natychmiast odpowiedzieli dwoma punktami z rzędu (w tym asem Ngapetha). Rosyjscy siatkarze zachowali jednak dość zimnej krwi i ponownie wygrali końcówkę seta, co oznaczało, że nowych mistrzów olimpijskich miał wyłonić tie-break.

Trzy pierwsze punkty dodatkowej partii powitali wybuchami radości Rosjanie. Francuzi nie pozostawali daleko w tyle i po ich wyrównaniu 6:6 wszystko mogło się jeszcze wydarzyć. Stronami boiska zespoły zamieniały się z jednopunktową przewagą Trójkolorowych. Obie strony wkładały całą siłę w atak, Rosjanie co chwilę wyrównywali do rywali. Tym, który zapewnił Francji zwycięstwo okazał się Patry, zdobywając kluczowe punkty, najpierw w ataku, a później w polu zagrywki. Tę dwupunktową przewagę Francuzi przekuli dwie akcje później na piłkę meczową, a autowy atak Michajłowa przekreślił marzenia Rosjan o złocie.

Relacja punktowa i statystyki

Francja – Rosyjski Komitet Olimpijski 3:2 (25:23, 25:17, 21:25, 21:25, 15:12)

Francja: Chinenyeze, Patry, Ngapeth, Brizard, Le Goff, Clevenot, Grebennikov (L) oraz Louati, Toniutti, Boyer, Tillie
trener: Laurent Tillie

Rosyjski Komitet Olimpijski: Wołkow, Jakowlew, Michajłow, Kluka, Kurkajew, Kobzar, Gołubiew (L) oraz Pankow, Poletajew, Podlesnych
trener: Tuomas Sammelvuo

Tokio 2020: Klasyfikacja końcowa - siatkówka mężczyzn

 1. Francja
 2. Rosyjski Komitet Olimpijski
 3. Argentyna
 4. Brazylia
 5. Polska
 6. Włochy
 7. Japonia
 8. Kanada
 9. Iran
 10. Stany Zjednoczone
 11. Tunezja
 12. Wenezuela
 • 6
 • 3
 • 17
 • 6
 • 2