SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Anna Daniluk, 11 stycznia 2019

#7strefa: szereg imprez siatkarskich w Polsce

W piątek wyemitowane zostało specjalne wydanie magazynu Polsatu Sport 7 strefa poświęcone Polskiej Siatkówce. Zaproszeni goście opowiedzieli o wielkich sportowych imprezach, które w najbliższych latach zawitają do naszego kraju.

W pierwszej części programu gośćmi Krzysztofa Wanio byli prezydent CEV i wiceprezydent FIVB Aleksandar Boricić, były prezes PZPS i wiceprezydent CEV Mirosław Przedpełski oraz prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk. Zanim zapowiedziano kolejne imprezy siatkarskie jakie zawitają do Polski Aleksandar Boricić nie mógł ukryć zachwytu nad sposobem funkcjonowania struktur siatkarskich w naszym kraju – Wasza historia jest naprawdę piękna i choć nie aż tak obfitująca w medale, to od zawsze pojawialiście się w czołówce tego sportu. Pierwsze lata to przede wszystkim srebrne krążki, które jak się potem okazało były zapowiedzią sukcesów. Teraz macie wspaniałe pokolenie mistrzów, które zrodziło się pod okiem nowych prezesów. To właśnie wasze siatkarskie władze były w stanie stworzyć dobre relacje z rządem, z mediami a także pozyskać finanse na rozwój dyscypliny. Dzięki temu jesteście w tym miejscu i możecie budować sukcesy – przyznał Serb - Polska jest jednym z najlepszych organizatorów na świecie, a PZPS jest jedną z sześciu najważniejszych siatkarskich federacji i jest nam w CEV bardzo potrzebna – dodał.

Na pochwały prezydenta Europejskiej Konfederacji odpowiedzieli Jacek Kasprzyk i Mirosław Przedpełski. Aktualny prezes PZPS nie ukrywał z kolei, że wsparcie na wyższych szczeblach siatkówki kontynentalnej i światowej jest bardzo ważne – Bez CEV i FIVB nie dalibyśmy rady stworzyć takiej jakości. Nasze sukcesy pomagają nam w rozmowach, jednak to zaufanie władz światowych jest podstawą. Kolejnym ważnym elementem są kibice, których nikt nie zastąpi a także miasta gospodarze i ich niesamowita gościnność – powiedział Jacek Kasprzyk.

Słowa prezesa uzupełnił Mirosław PrzedpełskiW Polsce mamy wspaniałą grupę ludzi do pracy i nigdzie na świecie nie ma takich zapaleńców. Cieszy mnie to, że my jako Polacy jesteśmy w stanie robić wspólnie tak wielkie rzeczy – dodał. Były prezes PZPS uzasadnił także decyzję o złożeniu aplikacji do organizacji mistrzostw świata 2022 w piłce siatkowej kobietNasza kadra wykonała wspaniałą pracę i zasługuje na to byśmy stworzyli jej kolejny impuls do dalszego rozwoju – przyznał. Sprawa nie jest jednak przesądzona, bo o organizację ubiega się wiele innych znaczących krajów, między innymi Chiny – Łatwo nie będzie, ale my jako CEV będziemy wspierać polską kandydaturę, bo Europa zasługuje na to, by organizować wielkie turnieje – spuentował Aleksandar Boricić. Kolejną imprezą o którą stara się Polska Siatkówka są mistrzostwa świata 2026 w piłce siatkowej mężczyzn.

W drugiej części programu toczyły się rozmowy na temat najbliższych imprez siatkarzy a pierwszą z nich ma być Siatkarska Liga Narodów, która na przełomie maja i czerwca zawita do Katowic. W studiu poruszono także tematy kolejnych wydarzeń, a wśród zaproszonych gości znaleźli się również Krzysztof Kowal – dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz Paweł Adamowicz – prezydent miasta Gdańsk.

Jeszcze w tym roku w obu miastach mają odbyć się: kolejna edycja Memoriału im. Huberta Jerzego Wagnera (Kraków) oraz, potencjalnie, turniej kwalifikacyjny mężczyzn do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 (Gdańsk) – Jest to termin wakacyjny i pomyśleliśmy, że nasi wczasowicze czy w przypadku Gdańska plażowicze zechcą wieczorem zobaczyć ciekawe siatkarskie mecze. Francja, Słowenia i Tunezja to atrakcyjni rywale, którzy powinni przyciągnąć siatkarskich kibiców – ocenił Jacek Kasprzyk.

Dodatkowo do Krakowa w latach 2020 i 2021 ma wrócić Liga Narodów. Co ciekawe VNL odbywać się będzie w Polsce aż do 2026 roku.

Jacek Kasprzyk (prezes PZPS): Co roku mamy więcej chętnych miast-gospodarzy niż turniejów, dlatego staramy się pozyskiwać dla naszego kraju jak najwięcej rozgrywek. Nie chcemy rozstawać się z dobrze funkcjonującą maszyną.

Krzysztof Kowal (dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie): W Krakowie powstaje coraz więcej hal, a my staramy się rozwijać siatkówkę od podstaw. Nie rywalizujemy z innymi miastami, tylko wspieramy się wzajemnie a każdy z nas wie, że sport jest najlepszą i najtańszą formą promocji miast.

Paweł Adamowicz (prezydent miasta Gdańsk): Kiedy w Gdańsku i Sopocie budowaliśmy ERGO Arenę, pojawiało się wiele głosów które pytały po co nam hala. Dziś nikt nie ma wątpliwości. Nasz włoski przyjaciel – Andrea Anastasi wykonał z Treflem Gdańsk cudowną pracę, a my staramy się promować siatkówkę wśród dzieci i młodzieży, tak by nasz klub miał naturalną bazę zawodniczą.

Ostatnia część programu poświęcona była siatkówce kobiecej i najważniejszym siatkarskim wydarzeniom, które zawitają do Polski. Gośćmi byli Marek Kondraciuk z Wydziału Sportu miasta Łódź oraz prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Do Opola zawitają rozgrywki kobiecej Ligi Narodów, a do Łodzi mistrzostwa Europy.

Marek Kondraciuk (Wydział Sportu miasta Łódź): Kiedy w 2009 roku organizowaliśmy mistrzostwa Europy siatkarek zaskoczeniem była dla nas ogromna frekwencja. Wtedy na każdym, nawet na słabszym jakościowo meczu zasiadało minimum 10 tysięcy widzów, a na spotkaniach z udziałem Polek ponad 13 tysięcy kibiców. Wierzymy, że w tym roku uda nam się pobić ten rekord zwłaszcza, że obecnie mamy wspaniałe siatkarskie kluby, mamy zawodniczki, które grają w reprezentacji a siatkówka jest w Łodzi potęgą.

Arkadiusz Wiśniewski (prezydent miasta Opole): Siatkówka na Opolszczyźnie jest bardzo silna, a nasze kluby ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Stal Nysa sprawiają nam wiele radości i przynoszą wielkie sukcesy. Dodatkowo ostatnimi laty dzięki współpracy Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu udało nam się powołać do życia klub UNI Opole, który spisuje się rewelacyjnie, a opolanie oddają tej drużynie i grającym tam dziewczynom całe swoje serce.

Jacek Kasprzyk: Żeńska siatkówka w Polsce zaczyna się odradzać. W zeszłym sezonie w VNL niewiele zabrakło, a polskie siatkarki awansowałyby do Final Six. Warto potraktować to jako dobry prognostyk. Chciałby też przypomnieć, że ostatni krążek na imprezie mistrzowskiej reprezentacja kobiet wywalczyła w Łodzi w 2009 roku i wtedy zakończył się pewien medalowy etap. Życzyłbym nam wszystkim, by w tym roku od Łodzi zaczęły się kolejne lata triumfów.    

Imprezy siatkarskie w Polsce (mężczyźni):

31.05-02.06.2019 – Siatkarska Liga Narodów (Katowice)

01-03.08.2019 – Memoriał Huberta Jerzego Wagnera (Kraków)

9-11.08.2019 – Interkontynentalny turniej kwalifikacyjny do IO 2020 (Gdańsk)

rok 2020 - Siatkarska Liga Narodów (Kraków i Łódź)

rok 2021 - Siatkarska Liga Narodów (Kraków)

lata 2022-2026 - Siatkarska Liga Narodów

Imprezy siatkarskie w Polsce (kobiety):

21-23.05.2019 – Siatkarska Liga Narodów (Opole)

23.08-04.09.2019 – CEV Mistrzostwa Europy Kobiet Polska 2019 (Łódź)

lata 2020-2026 - Siatkarska Liga Narodów

  • 23
  • 3
  • 105
  • 1
  • 5
Grudzień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3