SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Katarzyna Porębska, fot. Piotr Sumara, 16 listopada 2016

Polska (5. miejsce w rankingu CEV), Serbia (3), Finlandia (9) i Estonia (14) zagrają w grupie A EUROVOLLEY POLAND 2017. Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk nie krył swojego zadowolenia po Gali Losowania, która odbyła się we wtorek w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Polska (5. miejsce w rankingu CEV), Serbia (3), Finlandia (9) i Estonia (14) zagrają w grupie A EUROVOLLEY POLAND 2017. Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk nie krył swojego zadowolenia po Gali Losowania, która odbyła się we wtorek w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

- Uważam, że losowanie było bardzo dobre. Najprawdopodobniej pierwszy mecz zagramy z Serbią. Do tej pory pierwsze spotkania, które rozgrywaliśmy z tym zespołem były  wygrane. Oczywiście nie można niczego przesądzać i zakładać z góry. W Europie jest sześć drużyn, które mogą zdobyć złoty medal mistrzostw kontynentu i Polska jest w tej grupie – powiedział Jacek Kasprzyk.

Podobnie jak podczas FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 tak i w przyszłym roku w jednej grupie zagrają zespoły Polski i Serbii.

- Kiedy Polska organizowała mistrzostwa świata, byłem prezesem Serbskiej Federacji Siatkówki. Wtedy cieszyłem się z tego, że w Meczu Otwarcia zmierzyły się ze sobą nasze drużyny. Teraz ponownie oba zespoły zagrają w jednej grupie. Jednak obecnie jestem prezesem Europejskiej Konfederacji Siatkówki i wszystkie szesnaście drużyn są dla mnie tak samo ważne. Życzę sobie tego, żeby to były dobre i atrakcyjne mistrzostwa, w których faktycznie najlepsza drużyna sięgnie po złoty medal – powiedział Alaksandar Boricić, prezydent CEV.

We wtorek przedstawiciele Estońskiego Związku Piłki Siatkowej nie kryli zadowolenia z faktu, że podczas przyszłorocznych mistrzostw Europy zagrają w jednej grupie z Polską, Serbią i Finlandią.

- Uważam, że jest to bardzo ciekawa grupa. Będziemy mieli okazję zmierzyć się z gospodarzami turnieju. Spodziewamy się niesamowitej atmosfery na trybunach. Poza tym spotkamy się drugim silnym przeciwnikiem jakim jest Serbia. Najbardziej jednak cieszymy się, że będziemy mogli zagrać z Finlandią, ponieważ to nasz sąsiad - wyznała Helen Veermäe, przedstawiciel Estońskiego Związku Piłki Siatkowej.

Podobnego zdania byli przedstawiciele władz Fińskiego Związku Piłki Siatkowej, którzy cieszyli się przede wszystkim z faktu, że zagrają w Gdańsku.

- Po pierwsze jesteśmy bardzo szczęśliwi, że znaleźliśmy się w gronie szesnastu najlepszych drużyn w Europie, które zagrają w przyszłorocznym turnieju w Polsce. Nasi kibice będą mieli niedaleko, żeby przyjechać i wspierać naszą reprezentację. Cieszymy się bardzo, że zagramy w Gdańsku. W grupie mamy trudnych przeciwników, ale dołożymy wszelkich starań, żeby pokazać się z jak najlepszej strony - powiedziała Sari Korpi, przedstawiciel Fińskiego Związku Piłki Siatkowej.

Polska, jako gospodarz, nie musiała brać udziału w kwalifikacjach EUROVOLLEY POLAND 2017. Serbowie awans wywalczyli w poprzednim czempionacie, zajmując siódme miejsce. Finowie wygrali grupę eliminacyjną B. Estonia zwyciężyła w barażu z Łotwą.

Serbowie zdobyli dwa złote medale w mistrzostwach Europy w 2001 i 2011 roku. W pierwszym przypadku grali jako Serbia i Czarnogóra. Liderami tej reprezentacji są Aleksandar Atanasijević i Srećko Lisinac, doskonale znani z występów w PlusLidze, a trenerem Nikola Grbić, mistrz olimpijski z 2000 roku i jeden z najlepszych rozgrywających w historii.

Zespoły Estonii i Finlandii nie odnosiły znaczących sukcesów. Pierwszy zespół trenuje Rumun Gheorghe Cretu, który również prowadzi czołowy klub PlusLigi Cuprum Lubin, a zawodnikami tego zespołu są przyjmujący Keith Pupart i Robert Täht, zaliczani do liderów drużyny narodowej.

Biało-czerwoni w mistrzostwach Europy zdobyli jeden złoty medal (2009). Pięciokrotnie sięgali po srebro  (1975, 1977, 1979, 1981, 1983) i dwukrotnie po brąz (1967, 2011). Obecnie trwa proces wyboru trenera reprezentacji, której liderami są Michał Kubiak i Bartosz Kurek.

Podobne newsy


Warning: implode(): Invalid arguments passed in /home/admin/domains/pzps.pl/public_html/modules/mod_related_items_joomir/helper.php on line 52