SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Janusz Uznański - rzecznik prasowy Polskiego Związku Piłki Siatkowej, 28 września 2014

Niezwykle podniosły charakter miała sobotnia oficjalna inauguracja żeńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. Placówka ma niemal dwadzieścia lat tradycji, ale rok szkolny 2014/2015 jest początkiem nowego etapu.

Niezwykle podniosły charakter miała sobotnia oficjalna inauguracja żeńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. Placówka ma niemal dwadzieścia lat tradycji, ale rok szkolny 2014/2015 jest początkiem nowego etapu.

Dotychczas, przez dziewiętnaście lat zaplecze seniorskiej reprezentacji Polski „szlifowane” było w Sosnowcu. Od tego roku następczynie Złotek będą pokonywać kolejne etapy siatkarskiego wtajemniczenia w gościnnych progach Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku.

Zmiana siedziby placówki, to efekt szerokiego, autorskiego projektu finalnego szkolenia kobiecych kadr narodowych przedstawiony przez Grzegorza Wagnera. Projekt zyskał akceptację Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Władze PZPS powierzyły autorowi zadanie realizacji zamierzeń zawartych w planie, powołując go na stanowisko Dyrektora placówki.

COS OPO w Szczyrku obecnie i w realizowanych właśnie inwestycjach gwarantuje SMS znakomite warunki treningowe, edukacyjne i pobytowe dla ponad 30. wyselekcjonowanych w naborze centralnym uczennic szkoły. Nie bez znaczenia w wyborze placówki miał fakt, że od wielu lat Szczyrk jest miejscem przygotowań seniorskiej reprezentacji Polski.

Uroczysta inauguracja nawiązywała do nieodległych przecież tradycji Złotek i świeżego mistrzostwa świata męskiej reprezentacji Polski. Mirosław Przedpełski, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej w swoim wystąpieniu podkreślił, że edukacja w Szczyrku jest początkiem drogi na szczyt. – Pamiętajcie, że szkoła do etap a nie kres. Będziecie mieć wiele pokus, by dyskontować Wasz talent. Nie ulegajcie pochlebcom. Tylko wymierny sukces jest legitymacją do rozwoju. SMS to szansa na start, reszta zależy od Was i Waszego otoczenia, szczególnie Rodziców, którzy mają Was wspierać tak w chwilach tryumfu, jak i w niepowodzeniach. To istota sportu – wygrane przeplatają się niepowodzeniami - podkreślał w wystąpieniu i rozmowach szef siatkarskiej centrali.

Każde z wystąpień oficjeli zawierało wiele pozytywnych przesłań. Witold Grochowski – Prezes Śląskiego Związku Piłki Siatkowej, przekazując proporzec proporzec ŚZPS, słusznie zauważył, że największe sukcesy naszej żeńskiej siatkówki w XXI wieku wiążą się szeroko rozumianym Górnym Śląskiem i są efektem kiedyś śmiałych decyzji PZPS powołujących w połowie lat 90. Szkoły Mistrzostwa Sportowego (w Sosnowcu – żeńska i w Rzeszowie – męska), które były wówczas przełomowymi. Pasowania na uczennice SMS Szczyrk dokonały postaci związane ze śląskim regionem i zasłużone dla Polskiej Siatkówki: Agata Karczmarzewska-Pura i Natalia Bamber-Laskowska, absolwentki SMS, wielokrotne reprezentantki Polski.

Władze samorządowe Powiatu – Andrzej Płonka, Starosta Bielsko-Bialski i Wojciech Bydliński, burmistrz Szczyrku słusznie zauważyli, że 1. września znacznie podniosła się średnia wzrostu mieszkańców regionu i miasta, a w związku z tym… oczekiwania związane z sukcesami sportowymi lokalnej i ponadlokalnej społeczności.

Grzegorz Kotowicz, Dyrektor COS OPO Szczyrk podbudowany mistrzostwem świata siatkarzy ma nadzieję, że w jego ośrodku zrodzą się… mistrzynie świata.

Uczennice SMS PZPS w swoich programach artystycznych podeszły do wyzwań im stawianych w sposób adekwatny do oczekiwań… tak na boisku, jak i na scenie są profesjonalistkami. Sukces jest w ich rękach.