SPONSORZY GŁÓWNI

Oficjalny Partner Serwisu

Mariusz Szyszko fot. Piotr Sumara/Justyna Matjas, 22 kwietnia 2022

MP Młodziczek Szamotuły 2022 - koniec fazy grupowej

Zakończyła się faza grupowa Mistrzostw Polski Młodziczek Szamotuły 2022. W sobotę i niedzielę w Hali Sportowej Szamotulanka (ulica Pogodna 8, 64-500 Szamotuły) o medale zagrają zespoły z Warszawy, Łasku i gospodynie turnieju. Patronem młodzieżowych mistrzostw Polski jest PKN ORLEN.

Grupa A: MOS Metro Warszawa, SMS Ostrów Łaskovia Łask, SMS Solna Wieliczka, UKS Lider Konstantynów Łódzki

Grupa B: UKS Pomorzanie-Pogodno Szczecin, MUKS Sparta Warszawa, UKS Szamotulanin Szamotuły, KS Pałac Bydgoszcz

Wyniki i szczegóły turniejututaj

Grupa A:  UKS Lider Konstantynów Łódzki - SMS Solna Wieliczka 1:2 (25:21, 24:26, 18:20), MVP: Nikola Hajdas

Mimo bardzo wczesnej pory siatkarki z Konstantynowa Łódzkiego rozpoczęły mecz z dużym animuszem. Po kilku minutach prowadziły 13:3, budując przewagę przede wszystkim agresywną zagrywką. Zespół z Wieliczki poprawił skuteczność, ale nie na tyle żeby odrobić dziesięciopunktową stratę. Dobrą dyspozycję z końcówki pierwszego seta siatkarki Solnej przeniosły na początek drugiej partii. Po serii udanych akcji w kontrataku prowadziły 3:5, a po dwóch asach serwisowych Natalii Krawczyk 5:9. Losy spotkania ważyły się w końcówce, gdy siatkarki z Wieliczki prowadząc pięcioma punktami straciły głowę i oddały własnym błędami siedem punktów. Szczęście w ostatnich akcjach pozostało jednak przy nich i doszło do decydującego trzeciego seta. W tie-breaku waleczne siatkarki z Wieliczki wyszły na trzypunktowe prowadzenie. Zawodniczki z Konstantynowa Łódzkiego przeciwstawiały się grą środkiem i agresywną zagrywką. Pierwszą piłkę meczową przy stanie 14:13 miały przy własnej zagrywce siatkarki UKS-u, które nie wykorzystały okazji mając piłkę po swojej stronie. Szansy na zwycięstwo przy trzeciej próbie nie zaprzepaściły natomiast ich przeciwniczki.

Grupa A: MOS Metro Warszawa - SMS Ostrów Łaskovia Łask 2:0 (25:22, 25:17) MVP: Zuzanna Kudlik

Siatkarki ze stolicy, które po czwartkowej przegranej stanęły pod ścianą, rozpoczęły z dużym animuszem. Niesione gorącym dopingiem zawodniczek rezerwowych warszawianki grały ofiarnie w obronie i skutecznie w ataku. Po serii błędów przeciwniczek prowadziły już 16:9. Zawodniczki Łaskovii zareagowały skutecznym blokiem i zniwelowały straty do 19:14, a po serii zagrywek Amelii Ostrowskiej było już tylko 20:19. Seta na korzyść warszawianek zakończyła sprytnym atakiem Natalia Struzik. Druga partia dzięki skuteczności w ataku Nataszy Ornoch także przebiegała po myśli siatkarek ze stolicy. Po udanej kontrze ze środka Anny Dorywalskiej i asie Gabrieli Robińskiej było 12:6. MOS Metro Warszawa pewnie wygrał drugiego seta i wrócił do gry o awans do półfinału

Grupa B: UKS Szamotulanin Szamotuły - KS Pałac Bydgoszcz 2:1 (22:25, 25:22, 15:8), MVP: Martyna Grysiak

Gospodynie gorąco wspierane przez licznie zgromadzonych miejscowych kibiców dobrze rozpoczęły spotkanie. Jednak siatkarki z Bydgoszczy, które po czwartkowej wygranej grały o zapewnienie sobie awansu do półfinałów, nie zamierzały oddawać pola. Oba zespoły popisywały się efektownymi blokami i ciekawymi akcjami na siatce. Pierwsze wyższe, trzypunktowe prowadzenie 9:6 wypracowały siatkarki z Szamotuł. Nie na długo, bo bydgoszczanki szybko doprowadziły do remisu po 10. Od tego momentu zaczęły przeważać siatkarki Pałacu, które zachowały przewagę punktową do końca seta. Po zmianie stron gospodynie jako pierwsze wyszły na dwupunktowe prowadzenie 6:4. Bydgoszczanki doprowadziły do remisu po 11, bardzo skuteczna w ataku w tym fragmencie seta była Wiktoria Szewczyk. Przyjmująca dołożyła agresywną zagrywkę i Pałac wyszedł na prowadzenie 13:16. Ku radości kibiców gospodynie przełamały słabość i po asie serwisowym Martyny Grysak prowadziły 20:18, a w kolejnych akcjach doprowadziły do decydującego, trzeciego seta. Uskrzydlone siatkarki z Szamotuł rozpoczęły tie-breaka od prowadzenia 3:0, a w ataku błyszczała Zuzanna Kicman. Zespoły zmieniły strony przy prowadzeniu Szamotulanina 8:1, więc wynik meczu był już przesądzony. Rezultat spotkania skomplikował sytuacje w grupie B.

Grupa B: UKS Pomorzanie-Pogodno Szczecin - MUKS Sparta Warszawa 0:2 (28:30,21:25), MVP: Maja Malczewska

Po wyrównanym początku seta raźniej grające szczecinianki wyszły na prowadzenie 14:10. Siatkarki UKS-u nie ustrzegły się kilku błędów i warszawianki zmniejszyły dystans do jednego punktu 15:14. Nierówna gra trwała do końca seta, który ostatecznie padł łupem siatkarek ze stolicy. Po przerwie Sparta nie zwolniła tempa, wykorzystywała chwile zawahań przeciwniczek i dzięki solidnemu blokowi wyszła na prowadzenie 4:8. Mecz toczył się w niezbyt oszałamiającym tempie, nie brakowało błędów i nieporozumień. Mniej pomyłek zaliczyły siatkarki z Warszawy i to one cieszyły się z drugiej wygranej w turnieju.

Grupa A: SMS Ostrów Łaskovia Łask - UKS Lider Konstantynów Łódzki 2:1 (25:20, 23:25, 15:9). MVP: Martyna Bulzacka

Sytuacja w grupie A przed ostatnią turą meczów była jasna. Zwycięzcy awansują do półfinałów. W pierwszym z dwóch spotkań decydujących o wejściu do strefy medalowej lepiej rozpoczęły siatkarki Łaskovii. Ich przeciwniczki chyba rozpamiętywały przegrany poranny mecz z Solną Wieliczka, bo od początku nie mogły złapać dobrego rytmu i zdecydowanie odstawały od przeciwniczek. Mimo zmian w składzie Lidera pierwszego seta pewnie wygrała Łaskovia Łask. Po sennym początku drugiej partii siatkarki Łaskovii w jednym ustawieniu nabrały nagłego rozpędu i przy zagrywce Roksany Wojtasik wyszły na prowadzenie 8:4. Po kilku minutach sytuacja odwróciła się diametralnie. To siatkarki Lidera korzystały z błędów przeciwniczek i wyszły na prowadzenie 12:14, a następnie 13:19. Wtedy na zagrywkę udała się Amelia Ostrowska i jej zespół zdobył pięć punktów z rzędu, ale ostatnie słowo należało do ich przeciwniczek. Wynik trzeciego seta po wyrównanym początku stawał się korzystny dla siatkarek Łaskovii, które przy zmianie stron prowadziły 8:5, a po chwili o dwa punkty wyżej. Po blisko 90 minutach gry SMS Ostrów Łaskovia Łask awansował do półfinałów.

Grupa A: SMS Solna Wieliczka - MOS Metro Warszawa 0:2 (16:25, 10:25). MVP: Natasza Ornoch

Po serii zagrywek Nataszy Ornoch warszawianki wyszły na prowadzenie 1:6. Siatkarki z Wieliczki grały nierówno, po dobrych zagraniach dzięki którym niwelowały straty seriami oddawały punkty po błędach własnych. W zespole ze stolicy na słowa uznania zasłużyły środkowe: Anna Dorywalska i Gabriela Robińska, które grały skutecznie w ataku i były groźne w bloku. W drugiej partii sytuacja nie uległa zmianie, warszawianki prezentowały dobrą organizację gry i z coraz większą pewnością siebie budowały przewagę punktową. Po jednostronnym secie i meczu MOS Metro Warszawa dołączył do Łaskovii Łask i awansował z grupy A do półfinałów.

Grupa B: MUKS Sparta Warszawa - KS Pałac Bydgoszcz 2:0 (25:20, 25:23), MVP: Maria Sawicka

Mecz pomiędzy pierwszym i drugim zespołem grupy B rozpoczął się od przewagi liderek z Warszawy, które objęły prowadzenie 4:1. Bydgoszczanki doprowadziły do remisu po 7, ale w kolejnym ustawieniu oddały trzy punkty z rzędu. Taka huśtawka nastrojów i wyników trwała przez większość seta. Dopiero w końcówce okazało się, że pewniejsze ręce miały siatkarki Sparty Warszawa. Wygranym setem siatkarki ze stolicy zapewniły sobie pierwsze miejsce w grupie B. Bydgoszczanki, które nadal miały szansę na zajęcie drugiego miejsca, objęły dwupunktowe prowadzenie na początku drugiej partii. Prowadzone przez doskonale dysponowaną Wiktorię Szewczyk siatkarki Pałacu wyszły na prowadzenie 11:14, ale grając nieuważnie w końcówce roztrwoniły przewagę i nie doprowadziły do remisu w meczu.

Grupa B: UKS Szamotulanin Szamotuły - UKS Pomorzanie-Pogodno Szczecin (25:10, 23:25, 15:10), MVP: Maja Koput

Gospodynie, przed którymi otworzyła się szansa awansu do czwórki rozpoczęły bardzo zmotywowane. Niesione dopingiem kibiców od początku wyszły na prowadzenie, które po asie serwisowym Martyny Dulskiej wynosiło już 16:8. Jak się okazało seria zagrywek Martyny trwała aż do wyniku 21:8. Set zakończył się wstydliwym dla siatkarek UKS-u wynikiem. Niezrażone klęską w pierwszej partii szczecinianki w drugim secie prowadziły 2:7. W tym czasie świetnie serwowała Barbara Grejman. Gospodynie opanowały złe emocje i doprowadziły do remisu po 11. Po asie serwisowym Zuzanny Kicman po raz pierwszy w drugim secie wyszły na prowadzenie 17:16. Gdy wydawało się, że jest po meczu szczecinianki pokazały charakter i po zaciętej końcówce wygrały seta przymykając siatkarkom z Szamotuł drogę do strefy medalowej. Ostatniego seta z przytupem rozpoczęły gospodynie wychodząc na prowadzenie 4:0. Szczecinianki prowadzone przez niezawodną Barbarę Grejman nie odpuszczały, z drugiej strony siatki w ataku szalała Zuzanna Kicman. Po asie serwisowym Zofii Wilanowskiej był remis po 6. Siatkarki z Szamotuł zmieniały strony prowadząc 8:7, a po udanym bloku Mai Koput 11:8. Ostatni punkt meczu decydujący o awansie do półfinałów zdobyła niezawodna Zuzanna Kicman.

22.04.2022 (piątek)

UKS Lider Konstantynów Łódzki - SMS Solna Wieliczka 1:2 (25:21, 24:26, 18:20)

MOS Metro Warszawa - SMS Ostrów Łaskovia Łask 2:0 (25:22, 25:17)

UKS Szamotulanin Szamotuły - KS Pałac Bydgoszcz 2:1 (22:25, 25:22, 15:8)

UKS Pomorzanie-Pogodno Szczecin - MUKS Sparta Warszawa 0:2 (28:30, 21:25)

SMS Ostrów Łaskovia Łask - UKS Lider Konstantynów Łódzki 2:1 (25:20, 23:25 15:9)

SMS Solna Wieliczka - MOS Metro Warszawa 0:2 (16:25, 10:25)

MUKS Sparta Warszawa - KS Pałac Bydgoszcz 2:0 (25:20, 25:23)

UKS Szamotulanin Szamotuły - UKS Pomorzanie-Pogodno Szczecin (25:10, 23:25)

21.04.2022 (czwartek)

MOS Metro Warszawa - UKS Lider Konstantynów Łódzki 1:2 (19:25, 25:21, 9:15)

SMS Ostrów Łaskovia Łask - SMS Solna Wieliczka 2:0 (25:17 25:20)

UKS Pomorzanie-Pogodno Szczecin - KS Pałac Bydgoszcz 0:2 (18:25, 27:29)

UKS Szamotulanin Szamotuły - MUKS Sparta Warszawa 0:2 (24:26, 25:27)

Relacje z meczów czwartkowych tutaj

23.04.2022 (sobota) 

11.00 SMS Solna Wieliczka – UKS Pomorzanie-Pogodno Szczecin (mecz o 7. miejsce)

13.00  UKS Lider Konstantynów Łódzki – KS Pałac Bydgoszcz (mecz o 5. miejsce)

16.00 MOS Metro Warszawa  – UKS Szamotulanin Szamotuły (półfinał)

18.00  SMS Ostrów Łaskovia Łask – MUKS Sparta Warszawa (półfinał)

24.04.2022 (niedziela) 

10.00 mecz o brązowy medal

12.00 finał